Основні види добрив — їх класифікація, особливості внесення та опис з фото

Азотні, Фосфорні, Калійні види добрив


Види добрив : Азотні, Фосфорні, Калійні

 

Основні види добрив - їх класифікація, особливості внесення та опис з фото

 

Види добрив : Азотні, Фосфорні, Калійні

Садові та городні роботи, великий урожай і квітучі клумби неприпустимі без підгодівлі і добрив. Давайте розглянемо, які є основні добрива.

Всі види добрив городники поділяють на кілька видів а саме:

 • азотні,
 • фосфорні,
 • калійні.

Чим вони відрізняються і як виглядають. Які краще добрива закуповувати на майбутній дачний сезон.

Азотні добрива

 • Сульфат амонію, сірчанокислий амоній — кристалічна сіль білого, жовтого, зеленуватого чи сірого кольору, добре розчинна у воді, містить 20,5-21% азоту і 24% сірки. Сульфат амонію – є фізіологічно кислим добривом, при систематичному застосуванні підкислює грунт.
 • Аміачна селітра містить 34-35% азоту. Добриво добре розчинно у воді. Випускається в гранульованому вигляді, тому володіє хорошими фізичними властивостями, зберігає гарну сипкість. Є фізіологічно кислим добривом, проте підкисляюча дія її на грунт виражена слабше, ніж сульфату амонію.
 • Сечовина (карбамід) містить 46% азоту і є самим концентрованим з твердих азотних добрив. За зовнішнім виглядом білий кристалічний продукт, добре розчинний у воді. При зберіганні може злежуватися. Тому для поліпшення її фізичних властивостей в даний час сечовина випускається в гранульованому вигляді. Сечовина є біологічно кислим добривом.

Фосфорні добрива

Найбільш широко застосовують простий і подвійний гранульований суперфосфат.

 

 

 • Суперфосфат простий гранульований являє собою гранули від світло-сірого до темно-сірого кольору. Містить 19-21% Р205 до 40% сульфату кальцію. Є гарним добривом для культур, що позитивно реагують на сірку (бобові, картоплю, хрестоцвіт). Простий суперфосфат може мати добавки 0,2% бору або 0,13% молібдену. З простим суперфосфатом в грунт вноситься багато гіпсу, який для більшості кислих ґрунтів є баластом.
 • Подвійний гранульований суперфосфат буває у вигляді гранул від світлого до темно-сірого кольору. На відміну від простого подвійний суперфосфат має високий вміст фосфору (42-49%) і не містить гіпсу.

Калійні добрива

До концентрованих калійних добрив відносяться:

 • хлористий калій,
 • сірчанокислий калій,
 • калійна сіль,
 • поташ,
 • калимагнезія.

Хлористий калій — основне калійне добриво, на частку якого в асортименті калійних добрив припадає до 80%. Це концентроване калійне добриво містить 57-60% К20. Кристалічна речовина рожевого або білого кольору з сірим відтінком. У ньому мінімальний вміст хлору на одиницю калію. Внаслідок цього хлористий калій може застосовуватися під всі культури і на будь-яких грунтах, як у вигляді основного добрива, так і в підгодівлі.

Сірчанокислий калій — дрібнокристалічна сіль сіруватого кольору, розчинна у воді. Містить 46-50% К2, О. Може застосовуватися на будь-яких грунтах і під всі культури. Особливо придатний для культур, чутливих до хлору (картопля, цибуля, огірок та ін.).

Поташ — висококонцентроване, безбаластне добриво, що містить 63-65% К20. Поташ — хороше джерело калію для культур, чутливих до хлору, а також на кислих грунтах, так як він частково нейтралізує їх.
Калимагнезія являє собою суміш сульфату калію і магнію з домішками хлоридів калію і натрію і містить 28-30% К2, О і 10% МgО. Практично безхлорне добриво. Випускається в дрібнокристалічному і гранульованому вигляді. Калимагнезія — одна з кращих форм калійних добрив для культур, чутливих до хлору.

Сульфат магнію — біла кристалічна речовина, що містить 14% МgО. Дуже гігроскопічна. Зберігати треба в невеликих герметичних ємкостях в сухому місці.

До складних добрив відносяться:

 • амофос (12% N, 52% Р2О5),
 • діаммоній фосфат (18% N, 50% Р2О5),
 • нітроамофос (16-20% N, 23-25% Р2О5,
 • нітроамофоска (17% N, 17% Р2О5, 175 К2О)

У будь-якому добриві повинна бути інструкція із зазначенням складу. Іноді на пакетах може бути зазначено загальний вміст всіх елементів, наприклад, добриво містить однакову кількість азоту, фосфору і калію із загальним вмістом не менше 50%. Це означає, що в цьому добриві міститься по 16- 17% кожного елемента. Іноді складні добрива випускаються з мікроелементами. Останнім часом з’явилися городні, плодові і квіткові суміші, на пакетах яких також вказано склад.

Читайте також: Як зробити компост — Догляд за компостом

Попереду зима, є час подумати про те, як вирощувати овочі та фрукти в наступному році. Все одно Вам не обійтися без мінеральних добрив, тому підрахуйте, скільки знадобиться на весь сезон і постарайтеся запастися заздалегідь всім необхідним. Це буде певною гарантією вашого майбутнього врожаю.

Відео: Види та класифікація добрив іх властивості та застсування

На цьому наша стаття «Види добрив : Азотні, Фосфорні, Калійні» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у виборі добрива для Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику статей про садівництво де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним.

 

Основні види добрив - їх класифікація, особливості внесення та опис з фото