Вирощування полуниці (суниці) — посадка й догляд у відкритому грунті

Догляд та вирощування полуниці (садової суниці)


Вирощування полуниці (суниці) - догляд та боротьба з хворобами

 

Вирощування полуниці (суниці) - посадка й догляд у відкритому грунті

 

Вирощування полуниці (суниці) — догляд та боротьба з хворобами

Садова полуниця, вирощування якої приносить радість, турботи, прикрощі, майже на будь-якій ділянці. Взагалі-то я більше звикла до назви полуниця. Але не так давно прочитала, що те, що ми вирощуємо на своїх ділянках — це великоплідна садова суниця. А полуниця — це дика ягідна рослина з дрібними ягодами на високих квітконосах. Існують гібриди земляничної полуничні. Але сортової крупноплідної полуниці в природі не існує.

Садова суниця володіє прекрасним смаком і ароматом, вона містить від 4 до 15% цукру, органічні кислоти, залізо, фосфор, кальцій, марганець, кобальт, дубильні і пектинові речовини, вітаміни Е, В, фолієву кислоту, каротин та ін.

На всій території нашої країни, напевно, не знайдеться двору, в якому не росло б хоч кілька кущиків цієї прекрасної ягоди. Це досить невибаглива рослина, вирощування полуниці садової складнощів особливих не викликає. При гарному догляді віддячить Вам високим урожаєм великих, смачних, корисних ароматних ягід.

Як доглядати за садовою полуницею в домашніх умовах

Підготовка ґрунту

Полуниця (садова великоплідна суниця) росте на будь-яких ґрунтах, але високі врожаї дає на добре підготовлених, очищених від бур’янів, зрошуваних родючих землях. Грунт готують за місяць до посадки. На кожен 1 м2 вносять 10 кг органічних добрив (компост або перепрілий гній), 50 г азофоски, 1 склянка деревної золи, потім розпушують на глибині 20-25 см. Висаджують розсаду по-різному: в один або два ряди, рідше в три ( відстань між рядами 50 см, між рослинами в ряду 25-30 см), спареними стрічками з відстанню 70-80 см або килимовим методом.

Підготовка ґрунту полуниці

Підготовка ґрунту

У теплицях для збільшення виходу ягоди полуниці садової висаджують загущено — 60-65 рослин в шаховому порядку на 1 м2. В кінці сезону кущі заорюють або проріджують. На ділянках з близьким заляганням ґрунтових вод, на важких глинистих ґрунтах вирощування полуниці садової можливо тільки на піднятих грядках з додаванням розпушувачів (зерняткові лузги або рисового лушпиння).

Кращий час посадки садової полуниці серпень-вересень, можна садити ранньою весною. Розсаду або, правильніше сказати, саджанці беруть від здорових рослин, вільних від хвороб або шкідників. Розсада повинна мати добре розвинену кореневу систему. При посадці видаляють зайве листя, залишаючи сердечко і 1-2 молодих листочка.

На підготовленій грядці по шнуру сапкою набивають лунки глибиною 12-15 см, в кожну з яких додають по 1 чайній ложці азофоски, по 1 столовій ложці золи, потім лунки поливають водою. В отриману кашку висаджують розсаду, акуратно ущільнюючи землю навколо куща, намагаючись не заглибити сердечко кущика.

При правильній посадці сердечко садової полуниці повинно знаходитися на рівні землі. Після посадки суницю поливають по 0,5-1 л води на рослину. Тижнів зо два грунт підтримують у вологому стані до вкорінення, притіняють, якщо стоїть спекотна сонячна погода.

Догляд за саджанцями полуниці (садової суниці)

Весь сезон ділянку для полуниці тримають чистою від бур’янів, прополюють, розпушують грунт. Дуже гарніі результати дає мульчування ґрунту між рослинами. Мульча охороняє грунт від висушення, перегріву, стримує ріст бур’янів, не дає ущільнюватися грунту, ягоди залишаються чистими. Для мульчі використовують сіно, солому, лузгу насіння, рисове лушпиння, свіжоскошену траву без насіння, тирсу, торф.

Цвітіння садової суниці

Цвітіння садової суниці

Посадка садової полуниці в жарку погоду потребує частих поливів кожні 3-4 дні. Ранньою весною для відновлення після зими, для відростання листя і квіток використовують азотовмісні добрива: органічні — настій коров’яку або курячого посліду або неорганічні — карбамід (1 столова ложка на 10 л води) по 0,5 л розчину під кущ. Перед цвітінням, а також в перервах між плодоношенням (для ремонтантних сортів) підгодовують азофоскою (1-2 столові ложки на 10 л води), витрата — 1 л під кущ.

 

 

Для збільшення врожайності на 30% обприскують по листю, квіткам розчином мікроелементів: Сударушка, Рязаночка — по 1 чайній ложці на 10 л води або Нутрівант плюс плодовий — 2 столові ложки на 10 л води 1 раз на місяць протягом усього вегетаційного періоду.

Особливу увагу приділяємо ремонтантній суниці, яка не має періоду спокою, плодоносить з весни до осінніх заморозків. Одні сорти дають три врожаю за сезон, а інші (нейтрального дня) можуть радувати ягодами весь рік (навіть взимку в теплицях). Оскільки такі рослини виносять з ґрунту багато харчування, то підгодовувати, поливати їх потрібно частіше.

Вирощувати на одному місці просту суницю можна до 3 років, ремонтантну 1-2 роки. Наступний раз грядки готують на новому місці, а на старе повертаються не раніше, ніж через 4 роки.

Шкідники садової полуниці (великоплідної суниці)

Суничний кліщ

Це самий шкідливий, найпоширеніший ворог полуниці. За один городній сезон розвивається 10-15 поколінь цього шкідника — настільки він плідний. За два роки, якщо з ним не боротися, він може знищити повністю ваше суничне поле. Як виглядають уражені рослини? У них слабкі кострубаті листя, ягоди у таких рослин зазвичай дрібні, всохлі, деформовані.

Звичайно, дуже важливі профілактичні заходи, щоб захистити рослини полуниці від суничного кліща. Навесні, як тільки Ви помітили, що з середини кущика (це сердечко куща) з’явилися молоді листочки, проведіть профілактичне обприскування. Для цієї мети підійдуть такі засоби, як Нерон, БІ-58, Актелік, Карате, Шерпа, Конфідор, Фуфанон. Для обприскування приготуйте розчини, дотримуючись пропорцій, вказаних в інструкції.

Листя полуниці, уражені кліщем

Листя, уражені кліщем

Якщо Ви вже помітили ознаки зараження полуниці, то проведіть три обробки через кожні 5-7 днів. Один триразовий цикл обробок проведіть навесні, а другий — восени. Намагайтеся, щоб розчин препаратів потрапив в сердечко кущика полуниці — там зазвичай зимують суничні кліщі. Тобто цими обробками ви навесні знищите кліщів які там зимували, а восени — тих шкідників, які вже влаштувалися на зимівлю. Зверніть увагу на те, щоб остання весняна обробка пройшла хоча б за 20 днів до початку збирання врожаю полуниці.

Дуже часто садівники-городники надто пізно зауважують, що їх полуниця вражена суничним кліщем. Що ж, таке буває … Не впадайте у відчай, почекайте, зберіть весь урожай, вже після збору ягід можна провести одну профілактичну обробку, а другу в жовтні, перед настанням холодів. Намагайтеся обприскати сердечко суничного кущика, не дайте шкіднику шансу перезимувати.

Може статися так, що ви нічого не робили зі своїми посадками полуниці садової (не було часу) — кліщ дуже сильно пошкодив кущики — нічого страшного — все ще можна виправити. Але доведеться витратити трохи більше зусиль. Повністю обріжте все листя, залишивши тільки сердечка, але теж без листя. Обірване листя спаліть де-небудь за межами вашої ділянки. Таким чином, Ви знищите переважну більшість шкідників. А голі кущики які залишилися рясно обприскайте одним з вищеназваних препаратів. Обприскувати 3 рази через 3 дні.

Читайте також: Вирощування полуниці в теплицях

Обрізані голі рослини суниці, звичайно, якийсь час, поки не відросте нове листя, знаходяться в стані стресу. Підгодуйте їх азотними добривами. А для того, щоб швидше відросло нове листя, щоб сформувалися плодові бруньки, обприскайте їх біостимуляторами, наприклад, Епін, Цирконій, Іммуноцітофітом, Амінокат.

Можете скористатися біологічним методом захисту полуниці від суничного кліща. Суть цього методу захисту в застосуванні біопрепарату Фітоферм. Ним також потрібно обробляти рослини кілька разів за сезон. Якщо кліщ сильно вразив ваші рослини, необхідні 3-4 обробки з інтервалом у три дні. Як у випадку обробки хімічними препаратами, уражене листя також необхідно обірвати, спалити. Біопрепарат Фітоферм нешкідливий. Обробляти їм можна навіть кущі з ягодами. Через добу після обробки суницю можна їсти.

Нематода небезпечний ворог для полуниці

Але у полуниці садової є ще один небезпечний ворог — нематода. Якщо суничного кліща можна знищити хімічними або біологічними препаратами, то кущики, уражені нематодою необхідно вирвати з коренем і спалити, як би Вам не шкода було це робити.

Нематода — це практично прозорий дуже маленький черв’ячок 0,5-1 мм. Він живе всередині рослини, висмоктує сік з листя, стебел рослин. Через це листя суниці зморшиться, кучеряве, стебла стають укороченими, товстими, а ягоди стають твердими (до них корисні речовини надходять дуже обмежено). Вони набувають потворний вигляд — засихають, не встигнувши почервоніти.

Нематода, потрапивши на грунт, перебирається на поруч зростаючі кущі, може вражати інші рослини. Вона може знаходитися в ґрунті до 4-х років. На жаль, по-справжньому ефективних засобів боротьби з нематодою поки немає. Наголос треба робити на профілактику.

Кущ, вражений стебловою нематодою

Кущ, вражений стебловою нематодою

Якщо Ви на своїй ділянці виявили ознаки ураження полуниці нематодою, то треба всі підозрілі кущі вирвати, потім їх спалити або закопати поза територією вашої ділянки, попередньо заливши їх розчином хлорного вапна або 4% розчином формаліну.

Багато городників радять ямки, вірніше, місця, де росла уражена нематодою суниця посипати хлорним вапном (хлоркою). Самі рослини необхідно обприскати розчином меркаптофосу, ліндану (рускаміну) або фосфаміду. Таку обробку треба повторити 2-4 рази з перервою 3-5 днів.

На жаль, яйця нематоди витримують хімічну обробку, не гинуть. Саме для того, щоб знищити знову покоління шкідників проводять не одну, а кілька обробок.

Сумнівно виглядаючі кущики садової полуниці викопують, промивають від землі, повністю занурюють в гарячу воду, нагріту до 45-50 °С. Нематода гине при температурі вище 42 °С. Рослини треба витримати в гарячій воді 12-15 хвилин, а потім відразу ж помістити в холодну воду на 4-5 хвилин і посадити на нове місце. Так само роблять з розсадою, купленою на ринку. Але будьте готові, що після такої обробки не всі рослини приживуться. Відсоток приживлюваності зазвичай не більше 70%.

Полуниця садова — існуючі хвороби та методи боротьби з ними

Грибкові хвороби полуниці

Для профілактики грибкових захворювань рано навесні слід обприскати суницю розчином бордоської рідини або обробити будь-яким іншим препаратом. Восени таку обробку повторюють.

Навесні напередодні цвітіння і в міру необхідності проти борошнистої роси, сірої гнилі та бурої плямистості використовують препарат Топаз (10 мл на 10 л води).

При вирощуванні суниці важливо зрозуміти, в чому вона потребує, як лікувати, від чого вберегти.

Сорти полуниці садової

Селекція цієї рослини бурхливо розвивається. Українські та зарубіжні селекціонери виводять нові цікаві сорти садової полуниці (великоплідної суниці), що відрізняються величиною, формою ягід, смаковими якостями, високим урожаєм, стійкістю рослин до хвороб і шкідників.

Цікаві сорти раннього терміну дозрівання — Рашель, Мітленд, Кокінська Зоря, Клері, Альфа, Кімберлі, Хоней, сорти середнього терміну дозрівання — Угорська великоплідна, Еліта 975-12-72, Зірка Сходу, Мармолада, Тенір, Кембрідж Фаворит, Пегас, Астра, Цариця і сорти пізнього строку дозрівання — Флоренц, Пандора, Міне Шиндлер, Фараон, Воронезька. Кожен з цих сортів цікавий, має свої відмінні риси за формою, кольором, смаком ягід, об’єднує їх висока врожайність.

Дуже урожайні сорти ремонтантної суниці — Королева Єлизавета, Єлизавета II, Царівна, Ред стар, Московський делікатес, Діана, Аромас, Альбіон, Хеккер, ФЕГГ, Несіч, Квенаун, Гірлянда, Ремонтантна Гуленіна-1, 2, 3. Ремонтантні сорти вимагають до себе трохи більше уваги, але при відповідальному ставленні до процесу вирощування, при гарному догляді здатні в умовах південного клімату плодоносити з травня до перших заморозків, майже безперервно балувати садівників свіжими ягодами.

Відео: Вирощування суниці (полуниці) для початківців. Правильна посадка

На цьому наша стаття «Вирощування полуниці (суниці) — посадка, догляд у відкритому грунті та боротьба з хворобами» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у догляді та вирощуванні за вашими суницями. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику садівництво-кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним.

 

Вирощування полуниці (суниці) - посадка й догляд у відкритому грунті