Вирощування розсади капусти: як виростити розсаду капусти самостійно

Розсада капусти - вирощування в домашніх умовах


Технологія вирощування розсади капусти в домашніх умовах

 

Вирощування розсади капусти: як виростити розсаду капусти самостійно

 

Як виростити розсаду капусти самостійно?

Процес вирощування розсади капусти практично ідентичний для всіх сортів капусти. У даній статті буде розглянуто приклад вирощування розсади білокачанної капусти.

По термінах дозрівання і за часом її можна розділити на:

 • Ранньостиглу (висівають у першій половині березня);
 • Середньостиглу (висівають з 15 березня по 15 Квітня);
 • Пізньостиглу (висівають у першій половині квітня).

Як проводити посів капусти на розсаду?

вирощування розсади капусти в домашніх умовах

Для висадки насіння капусти для розсади рекомендується ґрунтова суміш, яка складається з однієї частини дернової землі і двох частин перегною. У дану суміш рекомендується додати золу, з розрахунком на 1 кг суміші 1 столова ложка золи. Це збагачує грунт додатковими мікроелементами і попереджає появу деяких захворювань розсади.

Посів капусти на розсаду необхідно починати з підготовки насіння. Перш ніж приступити до процесу висіву, насіння необхідно обробити, застосувавши загальноприйняті способи підготовки насіння перед посівом.

Перед посівом насіння ретельно відбираються. Насіння капусти заливаються 3% -им розчином кухонної солі на 5 хвилин. Спливше насіння зливаються разом з водою, а те що залишилося ретельно промиваються і висушуються. Для висіву відбираються насіння великої і середньої фракції.

Посадка капусти на розсаду проводитися знезараженим насінням. Від збудників хвороб насіння можна знезаразити за допомогою розчину марганцівки, після чого промити їх водою. Але така обробка дає маленький відсоток ймовірності. Більшого ефекту можна досягти при тепловій обробці. Для цього насіння поміщають в марлевий мішечок і опускаються в гарячу воду на 20 хвилин. Температура води повинна бути в межах 48-50 С, тому при більш низьких температурах буде втрачений необхідний ефект, а при більш високих, насіння можуть втратити свою схожість.

Читайте також: Технологія вирощування пекінської капусти

Існує ще один спосіб знезараження насіння: насіння витримується в часниковому розчині (30 гр розтовченого часнику розчиняється в 0,5 склянці води) протягом однієї години. Після цього насіння необхідно промити чистою водою і ретельно просушити.

На упаковці насіння може бути зазначено, що воно вже пройшло необхідну обробку. У цьому випадку необхідно провести тільки теплову обробку, яка необхідна для підвищення стійкості насіння до грибкових захворювань.

 

 

Висаджують насіння в ящики 20*30*7. У ґрунті продавлюються на відстані 3 см один від одного борозенки глибиною до 0,7 см. У ці борозенки і висіваються насіння. Після висівання поверхня ґрунту вирівнюється і ховається плівкою. Перші сходи проявляються на четвертий день після висівання. Ящики з розсадою рекомендується виставляти в найбільш освітлених місцях.

Основні способи вирощування розсади в домашніх умовах

Як виростити розсаду капусти самостійно

Існує два загальноприйнятих способу вирощування розсади капусти:

Перший спосіб. Як тільки з’являються сходи, розсада переряжається (видаляються зайві паростки). Відстань між рештою саджанців становить 1,5 см. Через тиждень паростки, що залишилися пересідають (пікіруються) в касети (дерев’яні або пластикові) з осередками розміром 3 на 3 см. При пікіровці рослину необхідно поглибити в землю до сім’ядольних листочків.

Через 2-3 тижні розсада з касет пересаджується в стаканчики, розмір яких 6*6 см. Паростки витягуються з касет з грудкою землі, після чого поміщаються в стаканчики до сім’ядольних листків і присипаються ґрунтом. Останнім етапом буде вже пересадка розсади безпосередньо в грунт.

Другий спосіб. Розсада капусти з ящиків пересідає відразу в стаканчики, минаючи етап пересадки в касети. Розмір стаканчиків для ранньостиглої розсади становить 5 * 5 см, а для пізньостиглої — 8 * 8 см. При пересадці головний корінь необхідно обрізати на 1/3 довжини. Це необхідно для того, щоб коренева система була краще розгалужена. Паростки в стаканчики заглубляются до сім’ядольних листочків за допомогою піки.

Вирощування розсади ранньої капусти

Основні способи вирощування розсади в домашніх умовах

Для вирощування розсади ранньої капусти необхідно дотримуватися деяких правил.

Підживлення розсади необхідно проводити в три етапи:

 1. По закінченню 7 днів з моменту пікіровки в касети. З розрахунком на 1 літр води розчиняється 2 гр. аміачної селітри, 4 гр. суперфосфату, 1 гр. калійних добрив.
 2. Після двох тижнів з часу першої підгодівлі. Дозування компонентів подвоюється.
 3. За два дні до висадки розсади в постійний грунт. У цей момент розсада вже має розвинену кореневу системи і 6-8 справжніх листочків. На 1 літр води розчиняється 2 гр. аміачної селітри, 4 гр. суперфосфату, 6-8 гр. калійних добрив.

Полив розсади проводять в помірних кількостях. Категорично не можна допускати зайвого зволоження ґрунту.

Для отримання здорових паростків капусти необхідно забезпечити їй 14-16 годинний світловий режим. Залежно від того, яку потужність мають лампи штучного освітлення, вони розташовуються від розсади на відстані від 10 до 50 см (в міру того, як рослини ростуть, відстань необхідно регулювати). Рекомендований час включення ламп штучного освітлення — з 8 ранку до 11 вечора.

Для дружного проростання сходів і розвитку рослин необхідно дотримуватися наступний тепловий режим:

 • До появи перших сходів — 18-20 оС;
 • Проросле насіння — сонячний день 15-17 оС, похмурий день 13-15 оС, вночі 7-10 оС;

Догляд за розсадою капусти в домашніх умовах практично не відрізняється від стандартних заходів. До того, як розсада буде висаджена в постійний грунт, її необхідно починати гартувати за два тижні до передбачуваної пересадки. На перших етапах рослини поступово привчають до холодного повітря, для чого відкривають кватирки.

Читайте також: Декоративна капуста

На другому етапі рослини виносять на балкон на 2-3 години в денний час, але захищаючи розсаду від потрапляння прямих сонячних променів. Поступово час збільшується, а захист від сонячних променів забирається. При проведенні загартовування розсаду практично не поливають. На останньому етапі загартовування, якщо нічна температура перевищує позначку 2-3 оС, розсада на ніч залишається на свіжому повітрі, попередньо накриваючись плівкою натягнутою на каркас.

Висаджування розсади капусти в постійний ґрунт

Висаджування розсади капусти в постійний грунт

Висадка розсади в постійний грунт проводиться:

 • Для ранньостиглих сортів — кінець квітня-початок травня;
 • Для середньостиглих сортів — кінець травня — початок червня;
 • Для пізньостиглих сортів — середина травня.

Слід пам’ятати, що капуста вельми сприйнятлива до холоду, тому рекомендується вкривати її в нічний час доби. Після висадки перші дні розсаду необхідно прикривати від потрапляння прямих сонячних променів.

Відео: Технологія вирощування розсади капусти

На цьому все, наша стаття «Технологія вирощування розсади капусти в домашніх умовах» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту город — корисні поради  де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Вирощування розсади капусти: як виростити розсаду капусти самостійно