Вирощування розсади перцю в домашніх умовах в 2022 році

Як виростити перець з насіння в домашніх умовах


Вирощування розсади перцю - підготовка насіння, ґрунту: Як виростити вдома міцну розсаду перцю

 

Вирощування розсади перцю в домашніх умовах в 2022 році

 

Вирощування розсади перцю — підготовка насіння, ґрунту, пікіровка, догляд

Кому з садівників-городників не хотілося б виростити таку привабливу культуру як перець? Початок гарного врожаю — насіння і розсада перцю. Якщо буквально в минулому XX столітті вважалося, що він є культурою теплого клімату, що в північних умовах просто неможливо його виростити, то тепер ні одна садова ділянка не обходиться без цієї культури, в якому б регіоні він не знаходився. Гарного врожаю можна домогтися при правильному вирощуванні розсади перця.

Етапи вирощування розсади — підготовка насіння, ґрунту, посів, догляд за сходами, пікіровка, підгодівля, полив, загартовування перед висадкою в грунт або теплицю. Є солодкий і гострий перець, є низькорослі і високорослі сорти. Зараз стараннями вчених-селекціонерів виведені різноманітні сорти та гібриди, придатні для зимового вирощування, для обробітку у весняних плівкових теплицях чи відкритому ґрунті.

Перець, вирощувати не складно. Він не схильний таким складним захворюванням, з якими важко боротися, як фітофтороз, тому його можна вирощувати, як у відкритому ґрунті, так в плівкових теплицях. Перці зазвичай вдаються в будь-який рік, який би він не був — жаркий, дощовий або холодний — іноді краще, іноді гірше, але ніколи не буває, що їх зовсім немає.

Підготовка насіння розсади перцю

З чого потрібно почати, щоб виростити гарну розсаду? Починати потрібно з насіння.

Всходження насіння перцю зберігають всього 2-3 роки. Це досить важко проростаюче насіння. Якщо насіння томатів можна пророщувати, а можна і ні — вони і так прекрасно сходять, то насіння перців перед посівом на розсаду потрібно обов’язково пророщувати.

Підготовка насіння розсади перцю

Підготовка насіння розсади перцю

Що для цього потрібно зробити? Можна використовувати невисокі ємкості, наприклад, блюдечко. Покладіть на дно невеликий шар вати, або марлі, або фільтрувальний папір, або будь-яку тканину. Зверху розкладіть насіння.

Можна залити його просто водою, а можна розчином деревної золи (1 столова ложка на 1 літр води). Звичайно, води знадобиться набагато менше, ніж літр — просто повинна бути добре змочена марля, вата, тканина або папір і шар води повинен бути буквально не більше 0,5 мм. Насіння не повинно плавати.

Чому ми згадуємо про золу. Зола — це калій. А цей елемент обов’язковий при вирощуванні перцю. При його недостачі майбутні зав’язі будуть обсипатися, їх буде мало, листя будуть блідими, тонкими. Коротше, харчування рослинам не вистачатиме.

Після замочування блюдечко треба поставити в тепле місце. Температура для пророщування насіння перцю повинна бути 25-30 °С. Для забезпечення необхідного мікроклімату блюдечко можна покрити харчовою плівкою, забезпечивши при цьому достатню повітряний простір, щоб насінню було, чим дихати. Насіння перцю проростають довго — зазвичай 10-14 днів. Але деякі насіння, що мають непогану енергію проростання, можуть прорости через 5 днів. Тому запасіться терпінням.

Після того, як насіння набрякло, і частина його вже проросла, можна приступати до посіву.

Підготовка ґрунту для вирощування розсади перцю

Підготовка ґрунту для вирощування розсади перцю

Підготовка ґрунту для вирощування розсади перцю

Тепер поговоримо про те, який грунт повинен бути для вирощування розсади. Перець дуже любить органічні добрива. Тому готуючи грунт для нього, намагайтеся використовувати дуже гарний компост. Можна туди додати трохи перепрілого гною. З добрив грунт обов’язково повинен містити доломітове борошно (100-150 г на відро ґрунту), бо перець абсолютно не переносить кислий грунт. Можна додати комплексне добриво, наприклад, Кемиру Універсал, можна нітроамофоску з розрахунком 50-70 г на відро ґрунту. Не забудьте після всих цих добавок ретельно все перемішати. При перемішуванні постарайтеся розтерти всі грудочки. У Вас вийде, по суті, «жива земля», яка дасть силу вашим рослинам.

Краще посіяти спочатку насіння в маленькі ємкості з наступною пікіровкою в горщики більшого розміру.

У перших ємкостях глибина ґрунту повинна бути не менше 5-7 см. Ґрунт перед посівом добре проливаємо. Не погано це зробити гарячим розчином марганцівки інтенсивно рожевого кольору. Потім робимо борозенки завглибшки 0,5 см з відстанню між ними 3-4 см. Після цього приступаємо до посіву. Насіння намагаємося розкладати рівномірно, через 1 см один від одного. Якщо у Вас дозволяють умови і ємкість, їх можна розкласти рідше. Бажано в кожну ємкість посіяти насіння одного сорту, написати назву, щоб потім не переплутати.

Посів насіння перцю на розсаду

Після розкладання насіння, починаємо його закладати. Можна цим же вологим ґрунтом, а можна частину заздалегідь підготовленого ґрунту змішати з піском (1: 1) і присипати насінням зверху, щоб ґрунт був зверху легким — їм ніщо не заважатиме проростати.

 

 

Ємкість з посіяним насінням також ставимо в дуже тепле місце (25-28⁰С). Зазвичай покривають миску з висіяним насінням харчовою плівкою — створюють приємний для нього мікроклімат. До появи сходів можна ємкість поставити на батарею опалення. Тільки ставте не так на голу батарею, а на дощечку, щоб не було прямого зіткнення з гарячим металом.

Посів насіння перцю

Посів насіння перцю

Як тільки з’явилися перші сходи, нехай навіть ще не все, треба зняти плівку і поставити ємкість в світле місце. Зазвичай це підвіконня. Адже перець — дуже світлолюбна рослина. Сіянці перцю не так витягуються, як томати. Якщо у Вас вікна південні, то можна їм навіть не давати додаткового освітлення. Але якщо у Вас інші умови або ж погода стоїть похмура додаткове освітлення обов’язкове. Світло розсада повинна отримувати не менше 12 годин на день. Перець рослина короткого дня. Починати підсвічування слід вранці, наприклад, це буде 9 година ранку, а вимикати о 21 годині, ввечері, але ніяк не пізніше. Комфортна температура для них 20-25 °С вдень і 18-20 °С — вночі.

Якщо Ви посіяли насіння в добре підготовлений грунт, то перший час ніякої підгодівлі не потрібно. А якщо грунт купований і Ви не впевнені в його якості, то краще при наявності 1-2 справжніх листочків зробити таку підгодівлю: 1) сечовина -1 г, суперфосфат подвійний — 4 г, сульфат калію -1 г на 1 літр води; або 2) Кристаллин (ростворин) _ — 4 г теж на 1 літр води.

Пікіровка розсади перцю

Як тільки у сіянців з’явився 3-4-й справжні листочки, можна приступати до пікіровки. Ємкості для пікіровки можуть бути самими різними. Це можуть бути торфо-перегнійним горщики, можуть бути великі пластикові стакани або спеціальні розсадні горщики. Найголовніше — обсяг їх має бути не менше 500 мл.

Наповнюємо ємкості для пікіровки дуже вологим ґрунтом, але не до верху, а залишаємо приблизно 3-4 см вільними. Робимо по центру поглиблення і поміщаємо всередину саджанець. Акуратно розпрямляємо корінці, присипаємо ґрунтом приблизно до середини сім’ядольного коліна, якщо розсада все-таки витягнулася, то до сім’ядольних листочків.

Пікіровка розсади перцю - фото.

Пікіровка розсади перцю

Тепер встановлюємо горщики з розсадою на вікно — нехай росте. У міру зростання рослин слід розставляти горщики рідше, щоб вони не затінювали один одного. Запорукою того, що ваша розсада здорова і добре себе почуває, є зовнішній вигляд: молоді листочки на верхівці завжди світліше старих, які мають темно-зелений вигляд. Це говорить про те, що ваші рослини почувають себе прекрасно.

Перець дуже не любить ущільнення ґрунту, тому намагайтеся обов’язково верхній шар горщика періодично рихлити. Повітряний режим для розсади дуже важливий.

Розсада перцю дуже часто уражається такою хворобою, як «чорна ніжка». Тому намагайтеся, по-перше, садити її в теплу, а не холодну землю, поливати тільки теплою водою. А, по-друге, після пікіровки навколо стебла посипте піском, невеликим шаром, приблизно 0,5 см. Пісок добре пропускає крізь себе вологу, вона йде глибше до коріння, а пристовбурні кола залишаються сухими. Ці заходи захистять ваші сіянці від «чорної ніжки».

Догляд за розсадою — підгодівля й полив

Які особливості догляду за розсадою перцю? Вона дуже любить органічні добрива. Якщо у Вас є така можливість, використовуйте її. Можна через кожні 10 днів підгодовувати розсаду комплексним добривом, наприклад, Кеміра Універсал.

Які ще підгодівлі можна робити? Розсада дуже любить позакореневе підживлення. Як це краще зробити? Хорошим добривом для цього є Кеміра Комбі. Це добриво має вигляд рожевого порошку, добре розчинного у воді. Беремо пластикову пляшку, наприклад, об’ємом 1 літр із звичайним побутовим розпилювачем. На такий обсяг води достатньо порошку на кінчику чайної ложки (0,1-0,2 г). Це добриво містить 17 мікроелементів, а також фосфор і калій. Вода для обприскування повинна бути теплою — 20-25 °С. Позакореневе підживлення найкраще робити рано вранці, поки сонячні промені не висвітлюють рослину. Намагайтеся при обприскуванні змочити листочки розсади не тільки зверху, але і знизу.

Читайте також: Вирощування перцю в теплиці

Підживлення позакореневе необхідно чергувати з поливом поживними розчинами з калійної та кальцієвої селітрою — через кожні 10 днів (кальцієва селітра — 1 г, калійна селітра — 1 г на 1 літр води).

Догляд за розсадою перцю - підгодівля й полив - опис з фото.

Догляд за розсадою перцю — підгодівля й полив

Якщо Ви помітили, що листочки придбали злегка жовтуватий колір, то їм не вистачає азоту. Отже, при підгодівлі використовуйте сечовину (на 1 літр води 2-3 г).

Намагайтеся не допускати пересушування або перезволоження ґрунту. Поливати розсаду намагайтеся теплою і відстояною водою.

Нерівномірні, рідкісні поливи призводять до ослаблення розсади, яка від нестачі вологи починає скидати листя. Стовбур починає завчасно гинути, рослина формує тільки один стовбур, виглядає пригніченою, цвітіння і утворення плодів затримується, врожайність падає.

І навпаки, перезволоження сприяє надмірному ущільненню ґрунту, коренева система розсади перцю перестає працювати, та годувати рослину. Пам’ятайте, що здорова рослина має темно-зелене листя на нижньому і середньому ярусі і світло-зелені, зростаючі — на верхівці. А при перезволоженні листя всієї рослини набувають темно-зелений колір. Це говорить про те, що рослині погано.

Шкідники розсади перцю

Але основною неприємністю для тих, хто вирощує розсаду перцю, є шкідники. Найвідоміший з них — це тля. Якщо у Вас вдома є інші кімнатні рослини, то виростити розсаду перцю без попелиці практично не вдасться. Які існують способи боротьби з попелицею на розсаді? Я не буду радити вам хімічні засоби боротьби, тому що це, як я вважаю, абсолютно неприйнятно будинку.

Давайте розглянемо народні засоби боротьби.

Перший засіб: на 1 літр води взяти 25 г золи або таку ж кількість тютюнового пилу. Розчин настояти 3-4 дні. Процідити. Додати 3-4 г рідкого господарського мила. Окропити розсаду перцю за допомогою обприскувача.

Шкідники розсади перцю - опис з фото.

Перець уражений тльою

Другий засіб допоможе боротьбі зі шкідниками не тільки вдома, але на садовій ділянці теж. Візьміть 250 г свіжої хвої. Подрібніть її. Настоюйте в 1 літрі води тиждень, бажано в темряві. Потім візьміть 30-50 г настою, розведіть його одним літром води. Розчин для обробки ваших рослин від попелиці готовий.

Третій спосіб. Візьміть шкірку від одного апельсина, настоюйте її в одному літрі води в темному місці один тиждень. Процідіть, додайте 3-4 г рідкого господарського мила. Цей розчин теж непоганий для обробки розсади або рослин перцю від попелиці.

Але попереджаю, який спосіб ви б не вибрали, однієї обробки мало. Треба зробити 2-3 обробки.

Вік розсади перцю перед висадкою в ґрунт теплиці або відкритий ґрунт — 60-70 днів. Її можна висаджувати навіть квітучу або з бутонами.

Формування розсади перцю

А тепер поговоримо про формування рослин солодкого перцю. Коли саджанці досягнуть віку 75-80 днів від моменту сходів, можна приступати до формування кущів.

Формування розсади перцю

Формування розсади перцю

Дуже часто плоди перцю формуються неправильною, потворної форми. Це відбувається при підвищеній температурі повітря. Якщо перець росте в теплиці — частіше провітрюйте її. А якщо це відкритий ґрунт, то подивіться, можливо, кущі у вас занадто загущені, мають кілька порожніх пагонів, які заважають продуванню, провітрюванню кущів.

До 10-го листочка перець росте в одне стебло. А далі стебло роздвоюється. Наступне колінце кожного з цих відгалужень теж утворює два стебла. Тобто, вище 11-12 листків з’являється 4 скелетних гілки. Якщо Ви уважно подивитеся, ви побачите, що крім цих скелетних гілок є ще більш дрібні відгалуження, які можуть рости всередину рослини або назовні. Зазвичай це порожні відростки, на яких ніколи не утворяться плоди, але вони будуть затінювати, загущать середину куща, а потім відбирати поживні речовини у плодів. Їх треба безжально видаляти. Навіть якщо на цих пагонах є бутони або квітки, але вони йдуть всередину рослини, обламують їх. Толку від них не буде.

Загартовування розсади

Перед висадкою, днів за 10-15 до цього, розсаду перцю слід загартувати. Починати загартування потрібно з температури 14-15 °С, поступово її знижувати, приблизно до 12 °С — але не нижче.

Загартовування розсади перцю - опис з фото.

Загартовування розсади перцю

Після висадки розсади на постійне місце, коли вона приживеться, періодично оглядайте рослини, видаляйте самі нижні листки — по два-три листочка через 2-3 дні.

Для того, щоб розсада перцю краще приживалась при пересадці, особливо, якщо це дорослі рослини з квітами і бутонами, краще зробити наступну кореневу підгодівлю. Через тиждень після висадки потрібно взяти 50-80 г азофоски на 10 л води + 2 ковпачка рідкого добрива Уніфлор-ріст, що містить 18 мікроелементів, дуже необхідних для росту рослин. Цим розчином полити перці під корінь. На 2-3 рослини — один літр розчину.

Треба сказати, що вирощування перцю, як і будь-який інший спосіб — процес творчий. Займайтеся цим тільки тоді, коли Вам хочеться, коли у вас гарний настрій. І у вас обов’язково буде гарна розсада і чудовий урожай.

Відео: Розсада вирощуємо перець в домашніх умовах

На цьому все, наша стаття підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту город — корисні поради  де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Вирощування розсади перцю в домашніх умовах в 2022 році