Вишня Морель (Аморель) Брянська: опис та характеристика сорту з фото та відгуками

Сорт чорної вишні Морель Брянська - особливості вирощування та догляду


Вишня Морель (Аморель) Брянська: опис сортів, фото, відгуки

 

Вишня Морель (Аморель) Брянська: опис та характеристика сорту з фото та відгуками

 

Вишня Морель — один з найстаріших і популярних серед садівників вишневих сортів з безліччю різновидів. Вона має масу переваг, але слід уважно ознайомитися з її особливостями і правилами вирощування.

Опис вишні сорту Морель Брянська

Вишня Морель вважається однією з найстаріших — виведена вона була ще в XVIII столітті в Голландії, звідки прийшла і в Україну. У ХХ столітті селекціонери як слід попрацювали над сортом і вивели кілька сучасних підвидів рослини.

Опис сорту вишні Морель багато в чому залежить від конкретного різновиду. Але зазвичай рослина являє собою дерево до 2 м заввишки з широкою розлогою кроною і густим листям. Гілки у вишні покриті попелясто-сірою корою, молоді пагони коричневі з легким сріблястим відтінком. Листя у вишні середні, до 7 см в довжину, квітки — невеликі, до 3 см в діаметрі, розпускаються суцвіттями по 4 квітки в кожному. Морель — смачний вишневий сорт для Центрального регіону.

Важливо! Вирощувати вишню Морель у всіх її різновидах рекомендується в Центральному регіоні. Хоча морозостійкість у сорту досить висока, суворі північні умови вона переносить насилу.

Опис вишні Морель - фото.

Різновиди чорної вишні сорту Морель Брянська

Можна виділити кілька підвидів сорту, що користуються особливою популярністю у садівників:

 1. Лотовка. Чорний сорт вишні Морель відрізняється пізнім плодоносінням, приносить темно-бордові, майже чорні ягоди. Вирощують Лотовку в основному для переробки, найкраще її плоди підходять для джемів і десертів.
 2. Брянська. Дуже популярний різновид Морелі відрізняється особливо великими темно-червоними плодами з соковитою м’якоттю. Сорт вишні Морель Брянська відрізняється не тільки десертним смаком, але і гарною лежкістю, тому користується особливою любов’ю садівників, які вирощують вишню на продаж.
 3. Чорнокірка. Опис сорту чорної вишні Аморель говорить про те, що Чорнокірка приносить темні солодкі плоди, які підходять для приготування джемів, настоянок і компотів. Чорнокірка відрізняється хорошими смаковими якостями, але не може плодоносити без запилювачів, що знижує цінність виду.
 4. Аморель Рання. Рожева вишня Аморель приносить великі плоди з кисло-солодким смаком і відрізняється високою стійкістю до шкідників і грибкових недуг. Дерево є одним з найбільш високих на зріст серед підвидів Морелі і може досягати 4 м. Оптимальними для вирощування виду є південні райони.
 5. Нефріс. Вид вишні Морель приносить темно-червоні плоди з кисло-солодким смаком і відноситься до десертної категорії. Хоча смакові якості Нефріс оцінюються садівниками високо, вирощувати цю рослину досить важко — вишня погано переносить холод і схильна до багатьох грибкових недуг.

Різновиди вишні Морель Брянська

Серед розмаїття підвидів Морелі неважко вибрати дерево,яке ідеально відповідає побажанням і кліматичним умовам.

Висота і розміри дорослого дерева

Висота вишні, як і її форми, визначаються конкретними різновидами. Найчастіше Морель представляє собою невисоке дерево до 2 м заввишки з розлогою кроною близько 2 м в діаметрі. Деякі види Морелі виростають до 3-4 м в висоту, зокрема, Аморель Рання.

Опис плодів вишні сорту Морель (Аморель) Брянська

Вага та смакові якості плодів Морелі також визначаються видом конкретного дерева:

 • Популярна Морель Брянська плодоносить великими темно-рубіновими плодами з тонкою шкіркою, маса окремих ягід сягає 3 м М’якоть у плодів пружна і соковита, смак — солодкий з легкою кислинкою, десертний. Дегустаційна оцінка у плодів висока і в середньому дорівнює 5 балам.
 • Рожева Аморель приносить плоско-округлі ягоди, вкриті яскраво-червоною шкіркою, масою близько 3 г кожна. М’якоть у рожевої вишні кремова, з жовтими прожилками, соковита і м’яка, кислувато-солодка, причому насолода превалює незначно. Дегустаційна оцінка в середньому дорівнює 4,4 балам.

Опис вишні Морель: характеристики сорту

 • Чорна вишня Морель Лотовка плодоносить великими, темно-червоними майже до чорноти плодами з масою до 4,5 г. М’якоть у ягід темно-червона і соковита, смак солодкий з незначним кислим присмаком. Дегустаційна оцінка плодів становить 4,6 балів.

Плоди вишні Морель характеризуються тим, що досить довго не осипаються з гілок, тому з їх збиранням в період плодоношення можна не поспішати. Яскраве сонце вишневим ягодам також зазвичай не шкодить, якщо рослина здорова, то плоди під сонячними променями НЕ запікаються.

Урожайність сорту залежить від якості запилення і дотримання правил вирощування.

 

 

Запилювачі для вишні Морель

Вишня Морель вважається частково Самоплідною — більшість її різновидів, в тому числі Брянська, здатні створювати зав’язі без запилювачів. Однак при цьому потрібно пам’ятати, що урожай в відсутність запилювачів буде невеликим — не більше 50% від можливого обсягу. Тому на ділянці неподалік від Морелі рекомендується висаджувати рослини з подібними термінами цвітіння. Наприклад, сорт вишні Морель Брянська пропонує використовувати в якості запилювачів Чернокорку і Лотовку, а також рожеву Аморель.

Цвітіння вишні припадає на квітень і травень, в середньому сорт вважається середньораннім.

Морель (Аморель, Морелло) - Брянська вишня, опис

Основні характеристики чорної вишні Морель (Аморель, Морелло) 

Перед тим як садити вишню на своїй ділянці, необхідно ознайомитися з її головними характеристиками. Морель користується популярністю через хороші показники врожайності і високої витривалості.

Посухостійкість, морозостійкість

Морель добре переносить короткочасні посухи — тимчасовий недолік вологи не відбивається на якості цвітіння і плодоношення. Більш небезпечним для вишні є надлишок вологи, в такому випадку вона може постраждати від грибкових хвороб або загнити.

Відгуки про чорну вишню Аморель характеризують її, як досить морозостійку рослину, вона переносить температуру до — 35 ° С. Морель може відчувати себе некомфортно в умовах сибірської зими, однак похолодання в Центральному регіоні переносить дуже добре.

Врожайність скоростиглого сорту вишні Морель Брянська 

Морель вважається скороплідний сортом, вперше збирати плоди з вишневого дерева можна вже через 3 роки після висадки на ділянці. Дозрівають ягоди до середини липня, при цьому з одного дерева можна зібрати до 10 кг плодів.

Переваги та недоліки вишні Морель

Урожайність визначається якістю запилення і дотриманням правил догляду за вишнею. Якщо в саду поруч з Брянською ростуть Лотовка, Аморель рання або інші сорти, то плодоносить рослина рясно. Якщо запилювачів немає, а умови поливу і підгодівлі не дотримуються, то дерево дає лише 50-60% від максимального врожаю.

Транспортабельність і лежкість плодів Морелі залежать від різновиду рослини. Так, чорна вишня Брянська переносить транспортування добре і довго зберігає товарний вигляд. Рожева Аморель зберігається менше, тому зазвичай її використовують для домашніх цілей.

Область застосування вишневих плодів сорту Морель універсальна. Ягоди можна вживати у свіжому вигляді, а можна робити з них компоти і солодкі десерти, закочувати варення на зиму і готувати морси і соки.

Переваги та недоліки чорної вишні Морель

У вишні Морель Брянська відзначають такі переваги:

 • високу врожайність при дотриманні простих правил вирощування;
 • швидкоплідність, що дозволяє отримати плоди вже на третій-четвертий рік;
 • універсальність ягід;
 • здатність до часткового самозапилення;
 • загальну невибагливість рослини;
 • стійкість до холодів і більшості грибкових захворювань.

Недоліками Морелі можна вважати низьку транспортабельність окремих різновидів, наприклад, рожевої вишні. Деякі підвиди сорти чутливо реагують на заморозки і підходять тільки для вирощування в південних районах.

Правила посадки вишні сорту Морель

Правила посадки вишні Морель Брянська

Щоб успішно виростити сорт вишні Аморель у себе на дачі, необхідно правильно укоренити саджанець в ґрунті. Зробити це просто — вимоги у сорту до посадки та догляду стандартні.

Рекомендовані терміни посадки вишні у відкритий ґрунт

Садити Морель на дачі найкраще ранньою весною, до того, як на деревах почнуть розпускатися бруньки. Приживеться вона в такому випадку краще і швидше, ніж при осінній висадці.

Вибір місця і підготовка ґрунту до посадки вишні

Морель віддає перевагу добре провітрюваному пухкому грунту — супіщанному або суглинному. На важких ґрунтах дерево росте гірше, також не можна допускати, щоб в безпосередній близькості проходили ґрунтові води.
Найкраще садити вишню в західному або південно-західному куточку саду, на ділянці з хорошим освітленням. Перед посадкою для Морелі викопують лунку глибиною близько 50 см і наполовину заповнюють її ґрунтом, змішаною з перегноєм, мінеральними добривами та 2 кг деревної золи.

Як правильно садити саджанці вишні Морель Брянська

Безпосередньо перед висадкою саджанець вишні рекомендується пару годин потримати в воді, щоб коріння наситилося вологою. Після цього рослину акуратно опускають в підготовлену яму і засипають її землею до кінця. Садити рослину потрібно на початку весни до початку вегетації.

Вишня Морель Брянська: опис сорту, фото і відгуки

Щоб вишня росла прямо, її можна підв’язати до опори. Після посадки саджанець рясно поливають, попередньо сформувавши невеликий земляний вал в пристовбурному колі, він допоможе утримати вологу. Також пристовбурні кола рекомендується відразу мульчувати тирсою або сіном.

Увага! Коренева шийка при посадці повинна залишатися над рівнем ґрунту.

Особливості догляду за вишнею у саду

При вирощуванні сорту досить дотримуватися базових правил догляду. Полягають вони в своєчасних підгодівлях, стрижці дерева і утепленні на зиму.

Графік поливу і підгодівлі вишні Морель

Вишня Морель відноситься до посухостійких видів, тому поливати її потрібно нечасто, близько 3 разів за рік. У перший раз полив проводять в період цвітіння, в другій — при формуванні плодів. В останній раз дерево потрібно рясно полити восени після листопаду, щоб просочити ґрунт вологою на зиму. Якщо літо видалося дуже спекотним, то частоту поливів можна збільшити, але в цілому недолік вологи Морель переносить добре.

Що стосується підгодівлі, то вимоги до добрив у Морелі стандартні:

 1. Навесні дерево підгодовують сечовиною або аміачною селітрою з вмістом азоту, роблять це відразу після цвітіння, а потім ще через 2 тижні.
 2. Влітку удобрити вишню можна фосфором і калієм, вони посприяють гарному врожаю і зміцнять здоров’я Морелі.
 3. Восени рослину удобрюють органікою — перегноєм або компостом. Також восени можна ще раз додати в грунт трохи калію або суперфосфату, які зміцнять холодостійкість рослини.

Графік поливу і підгодівлі вишні сорту Морель

Підгодовувати Морель восени можна при перекопуванні ґрунту або в ході утеплення на зиму. Органічні добрива можуть послужити мульчею, що захищає дерево від промерзання. Удобрюють рослину зазвичай тричі на рік.

Обрізка раннього сорту вишні Морель

Формувати стрижку вишні Морель потрібно нечасто, в міру загущення рослини потрібно видаляти старі гілки навесні, поступово замінюючи їх новими пагонами.

Санітарну стрижку для рослини проводять щорічно восени. Процедура включає в себе видалення всіх сухих і хворих гілок, також рекомендується на третину вкорочувати плодоносні пагони — це дозволяє поліпшити врожайність.

Підготовка сорної вишні до зими

Хоча Морель відноситься до холодостійких вишневих сортів, з настанням осені вишню рекомендується утеплити. В ході підготовки до зими необхідно перекопати ґрунт під стовбуром рослини на 8-15 см і утеплити коріння мульчею, шаром близько 10 см.

Порада! Молоді дерева на зиму можна обернути світлим нетканим матеріалом навколо стовбура.

Дорослу вишню Морель перед настанням зими білять — це захищає стовбур не тільки від гризунів, але і від холоду.

Хвороби і шкідники вишні Морель

Хвороби і шкідники вишні Морель

Опис сорту чорної вишні Морель каже, що рослина досить стійка до більшості грибкових недуг, але уражається коккомикозом і моніліозом. У першому випадку листя рослини покриваються дрібними темними крапками і обпадають, у другому вся вишня починає сохнути і виглядає як ніби обгоріла.

Вишня зростає практично на кожній дачній ділянці.Дерево вишні досить часто страждає від атаки шкідників і хвороб, в результаті чого під загрозою опиняється весь урожай. Якщо ви помітили на листі вишні чорні личинки — це сигнал до того, що необхідно діяти негайно. Через що виникає таке явище і як його лікувати? Відповіді на ці питання дізнаємося з нашої статті.

Для захисту від недуг Морель потрібно щорічно обробляти навесні і восени мідним купоросом, бордоською рідиною і популярними фунгіцидними препаратами. Для захисту від попелиці, вишневої мухи, довгоносика та інших комах використовують популярні інсектициди — Карбофос, Іскру, Актара та інші.

Висновок

Вишня Морель — досить невибаглива плодова рослина, яке приносить як чорні, так і рожеві ягоди з десертним смаком. Характеристики сорту і його підвидів дозволяють вирощувати вишню в багатьох регіонах України.

Відео: Чому вишні не плодоносять?

Ще більше цікавої та корисної інформації про вишні та ваш сад ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Вишня Морель (Аморель) Брянська: опис та характеристика сорту з фото та відгуками