Технологія вирощування щавлю в домашніх умовах

Технологія та агротехніка вирощування щавлю


Способи вирощування щавлю в домашніх умовах: Агротехніка та технологія посадки з фото

 

Технологія вирощування щавлю в домашніх умовах

 

Способи та агротехніка вирощування щавлю

Батьківщиною щавлю вважається Західна Європа. Ще в XVI столітті кухарі і кулінари Франції використовували кислий щавель для приготування соусів, супів. Лікарі античного світу пропонували рослину в якості лікарського засобу для стабілізації травлення, менструального циклу, проти глистів. Коріння застосовувалися як проносне. У Україні щавель довго вважався бур’яном. На сьогоднішній день в світі налічується більше 100 його культивованих і дикорослих видів.

В останнє сторіччя вирощування щавлю не практикується, мабуть, тільки в умовах полярної криги.

В залежності від сорту, в їжу йдуть листя, коріння, черешки, бульби.

Кожні чотири роки потрібно міняти місце вирощування щавлю

Кожні чотири роки потрібно міняти місце вирощування щавлю

Технологія вирощування щавлю

Щавель (Rumex) звичайний — трав’яниста багаторічна рослина, що виростає у висоту до 1 м і відноситься до сімейства гречаних. Листя можуть бути стебловими, прикореневими, поперемінними частіше із стрілоподібним (Rumex — спис) або серцеподібною основою. В основі листя знаходяться розриваються і згодом повністю знищує сухопленчаті розтруби.

Технологія вирощування щавлю

Відстань між кореневищами повинно бути 4-6 см

Плід — сім’янка, бічний вигнутий зародок, в деяких випадках майже прямий, з продовгуватими, лінійними сімянодолямі.

Виділяють два підроди:

  • Асеtоsеllа — одностатеві квітки
  • Lapathum — двостатеві квітки

Більшість видів щавлю належить до другого підроду.

Рослини різних видів відрізняються особливостями будови оцвітини. Це має біологічне значення для поширення насіння — за допомогою води, вітру, тварин.

У щавлю другого виду (поширення вітром) внутрішні частки нагадують зовні великі плівчасті крила. Внутрішні частки оцвітини рослин, що поширюються водою, забезпечені плавальними органами — губчастими «мозолями». Насіння, що поширюються за допомогою тварин, забезпечені гачками, голками.

Коренева система — стрижнева або укорочена мочковата.

У їжу зазвичай вживаються листя, іноді молоді стебла. Коріння частіше використовуються в народній медицині.

Агротехніка вирощування щавлю на відкритому ґрунті

Щавель — багаторічний овоч, але на одному місці рекомендується вирощувати його не більше 3-4 років. У наступні роки погіршується якість листя, черешків, вони старіють, грубіють. Різко знижується врожайність.

 

 

Практично всі види щавлю холодостійкі і витримують заморозки до -70⁰С, здатні зимувати без додаткового укриття. Перші листочки з’являються при температурі повітря + 20⁰С- + 30⁰С. Найбільш сприятлива температура для росту листя щавлю + 150⁰С- + 160⁰С.

Щавель — вологолюбна культура. На дачних ділянках овоч добре росте в тіні дерев, чагарників, будівель, парканів на слабокислих, нейтральних, структурних родючих ґрунтах. Погано переносить недолік вологи, в цьому випадку швидко настає стеблування, листя грубіє.

Ґрунт під посів готується з осені. У майбутню грядку вноситься компост або перепрілий гній. Насіння висівають ранньою весною (можна в сніг), влітку або під зиму восени (також можна в злегка замерзлий грунт).

Агротехніка вирощування щавлю на відкритому ґрунті

На 1 кв. м. потрібно 1 г насіння щавлю

Висівання проводиться рядовим способом — ширина міжрядь 45 см, варіант більше підходить для вирощування кормового щавлю на великих площах. Посів овоча на садово-городніх ділянках здійснюється звичайно в грядки. Відстань між рослинами близько 5 см, відстань між рядами — близько 20 см. Глибина загортання насіння щавлю — 1-2 см. Перші сходи з’являються зазвичай через 1,5-2 тижні.

Щавель не вимагає проведення спеціальних заходів щодо догляду. Прополка, розпушування ґрунту в міжряддях, полив. Після появи 3 листа посів проріджується на відстані 5-7 см.

Ранньою весною рослину можна підгодувати — 10 г сечовини і 18 г нітрофоски на 10 л води. Витрата розчину підживлення — 3-4 л на 1 м2. Або 20 г суперфосфату, 10 г хлористого калію і аміачної селітри на кожен 1 м2. Підживлення рекомендується після кожного зрізання — на 1 м2 5-6 г аміачної селітри.

Квітконосні пагони слід видалити, залишивши лише 1-2 на насіння. Урожайність зеленої маси з 1 м2 — 1,5-2 кг.

Вирощування щавлю в теплиці

Вирощування овочів у закритому ґрунті — теплиці, парнику, дозволяє отримати врожай в кінці квітня або на початку травня. Для вирощування звичайного щавлю в теплиці краще використовувати рослини 2-го року життя. Їх акуратно викопують восени, обрізають листя і укладають на зберігання в закриті поліетиленом ящики. Зберігаються коріння при температурі 00⁰С — + 10⁰С.

Вирощування щавлю в теплиці

При появі щавельного листоїда запилюють листя золою або тютюновим пилом

Навесні коріння овоча висаджуються у вологий грунт в стандартні ящики для розсади за схемою 10 × 15 см. Температура вирощування щавлю в теплиці 100⁰С-160⁰С.

Догляд — розпушування ґрунту, прополка бур’янів, підживлення, полив, провітрювання приміщення.

У теплиці, парниках може здійснюватися вирощування зелені щавлю з насіння. При відсутності опалення посів проводиться у другій половині березня. Агротехнічні заходи аналогічні вирощуванню овоча у відкритому ґрунті — проріджування, розпушування ґрунту, прополка, підживлення, видалення квітконосних пагонів.

Найбільш цінними є листя рослини, у деяких порід також стебла, зібрані ранньою весною. До прибирання листя приступають при досягненні ними довжини 10 см. За сезон проводиться 4-6 зборів зеленої маси з інтервалом близько 2,5 тижнів. Врожайність щавлю в закритому ґрунті — від 1,5 кг з 1 м2.

Заготівля коренів проводиться пізньої осені чи ранньої весни.

Вирощування зелені щавлю на підвіконні

Вирощувати щавель в домашніх умовах можна з насіння, коренів. З насіння виростити овоч можна двома методами — звичайна посадка в грунт і метод гідропоніки. У першому випадку вирощування і догляд аналогічні методикам вирощування щавлю в парнику і теплиці. Другий варіант дозволяє використовувати зелену масу в їжу вже через 7-10 днів після посадки.

Вирощування зелені щавлю на підвіконні

Щавель невибагливий у догляді і не вимагає сонячних променів

Для вирощування щавлю методом гідропоніки краще використовувати спеціальне насіння — зазвичай на пакетиках є відповідна позначка, або напис «мікрозелень» — практично 100% схожість. Але можна сіяти і звичайне насіння — приблизно третина насіння ще не проросте, тоді як з пророслих вже можна зрізати зелену масу. Торгова мережа пропонує широкий вибір відповідних наборів — контейнер для води, ємкість з ґратчастим дном для насіння і напівпрозора кришка. Для отримання врожаю потрібно лише водопровідна вода.

Вода наливається в контейнер, насіння щавлю засипаються в блоки ємкості з ґратчастим дном і закриваються зверху кришкою. Набір ставиться на підвіконня.

Догляд мінімальний. Слід лише щодня міняти воду і по мірі появи і зростання зелені щавлю відкривати кришку для вентиляції. Мінус методу гідропоніки — для кожного врожаю потрібен новий посів.

Вигонка зелені з коренів може проводитися практично цілий рік. Заготовлені ранньою весною чи пізньою осінню коріння висаджуються в звичайні квіткові горщики або розсадні ящики. Догляд — полив, розпушування ґрунту, підживлення.

Секрети вирощування щавлю відео

На цьому все, наша стаття підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у вирощуванні Вашого щавлю. Рекомендуємо переглянути рубрику нашого сайту город де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

Читайте також:

 

Технологія вирощування щавлю в домашніх умовах