Вирощування та догляд за малиною — Як доглядати за кущами малини в саду

Вирощування малини: як вирощувати за методом Соболєва


Вирощування малини по методу Соболєва Вирощування малини по методу Соболєва.Підготовка грядки і посадка малини.Подвійна обрізка малини.Полив,підживлення та мульчування малини.

 

Вирощування та догляд за малиною - Як доглядати за кущами малини в саду

 

Вирощування малини по методу Соболєва

Олександр Георгійович Соболєв — відомий серед садівників чоловік. Його називають «малиновим Мічуріним», «малиновим генієм» за те, що він методом проб і помилок протягом довгих років вивів і вдосконалив свій власний спосіб вирощування малини, що приносить до 6 кілограмів ягід з кожного куща. Пропонуємо читачам «Сільське господарство та садівництво» ознайомитися з агротехнікою вирощування малини по Соболєву, перейняти корисний досвід і випробувати деякі «прийомчики» у своєму рідному малиннику.

Подвійна обрізка малини по методу Соболєва досвід дачників підказує, що вирощуючи даними способом всього лише шість кущиків малини, можна за очі забезпечити ягодами для їжі і зимових заготовок сім’ю з чотирьох осіб.

Підготовка грядки і посадка малини

Будь-який метод вирощування чого б то не було починається з вибору ділянки та підготовки грядки. Малина — невибаглива ягода, вона може непогано рости і плодоносити навіть у тіні, посаджена вздовж паркану. Але якщо хочеться не просто отримати від кущів хоч щось, якщо стоїть мета домогтися високих врожаїв малини, з грядкою під неї доведеться повозитися.

Підготовка грядки і посадка малини

По-перше, розташовувати грядки рекомендується зі сходу на захід або з півночі на південь на ділянках, не підданих заболочуванню або застаюванню талих вод. Найкраще садити малину вздовж південної стіни будинку. А в болотистих місцях посадити смородину!

По-друге, грядку необхідно обгородити дерев’яними дошками або шифером, щоб підняти над рівнем ділянки на десять-двадцять сантиметрів. Можна сколотити дерев’яний лоток за прикладом короба для теплої грядки. Можна спорудити своєрідні «бортики» із землі. Це робиться для затримки вологи при поливі, щоб вода швидше надходила до коріння, а не стікала з грядки.

Читайте також: Основи догляду та правильна посадка малини весною

По-третє, ширина малинової грядки повинна бути близько метра, довжина по кількості кущів, а відстань між окремими кущами малини теж має дорівнювати метру. Це дуже важлива рекомендація, на жаль, рідко застосовується садівниками. Рідкісні посадки і освітлюються, і обдуваються краще, їх врожайність підвищується, а ймовірність виникнення хвороб знижується.

 

 

Оптимальний час для посадки малини — початок осені. Садять малину в лунки 30-40 сантиметрів глибиною строго по одному саджанцю в кожну. Багато дачників воліють перестрахуватися, а раптом вимерзне, не приживеться, і садять мало не по шість пагонів в одну лунку. Це велика помилка. Кілька саджанців в одній лунці займаються тільки тим, що борються один з одним за поживні речовини, тим самим скорочуючи життєвий цикл всього куща. Адже при правильній посадці і подальшому догляді малина може рости на одному місці 20-30 років.

Подвійна обрізка малини як її проводити

На наступний сезон після посадки малина дасть перші молоді пагони (тобто почали рости в поточному році). Щоб кожен з них не прагнув у височінь голою палицею, а починав відрощувати бічну поросль, проводять першу обрізку в кінці травня на початку червня підрізають верхівки молодих пагонів на висоті 80-100 сантиметрів. Так кущ не виросте занадто високим, що не буде хилитися під вагою ягід, їх буде дуже зручно збирати.

До речі, для зручності збору врожаю непогано заздалегідь подбати про прості шпалери: вкопати чотири стовпчики по кутах малинників, а на висоті 40-50 сантиметрів від землі пропустити перила, до яких можна буде потім підв’язувати плодоносні пагони. На наступний рік навесні проводять другу обрізку малини. Торішні кущики тепер представляють із себе центральне стебло і кілька бічних пагонів. Саме їм і потрібно підрізати верхівки ще на 5-15 сантиметрів. Після такої обрізки малиновий кущ буде прагнути дати якомога більше насіння, а значить викинути якомога більше квітконосів і зав’язати якомога більше ягід.

Подвійна обрізка малини

Поруч з торішніми кущами знову утворюються пагони поточного року. З них рекомендується залишати не більш чотирьох, найздоровіших. З ними проводять все ту ж процедуру першої обрізки, а всю іншу молоду поросль вирізують. Ще краще викопувати найсильніші пагони і відсаджувати їх на нову ділянку, окремо від плодоносних кущів, а молодняк який залишився вирізати.

При роздільному вирощуванні плодоносних і молодих кущів врожайність неймовірно підвищується, а термін плодоношення малини продовжується на 2-2,5 місяці. Тобто звичайний сорт набуває властивостей ремонтантної. Крім того, роздільне вирощування молодих і плодоносних кущів різко скорочує чисельність шкідників малини.

Полив, підживлення та мульчування малини

Сформувавши один раз грядку під малину, садівник може бути вільний — перекопувати і навіть розпушувати землю під малиною не треба через ймовірне пошкодження прилеглих корінців. Крім подвійної обрізки, догляд за малиною полягає в поливах, мульчуванні, підгодівлі при необхідності і прив’язування. Малина любить вологу, але не перезволожену землю, тому потрібно стежити, щоб грунт в малиннику не пересихав, і своєчасно поливати кущі. А щоб не переживати з приводу недостатності поливів, застосовують роками перевірений спосіб утримання вологи в ґрунті — мульчування.

Сам Соболєв пропонував мульчувати малинові грядки свіжим гноєм. Коров’ячий або кінський гній, розкладений по поверхні гряди шаром в 10-20 сантиметрів і кілька разів пролитий водою, утворює кірку, яка не тільки затримує вологу, але й поступово розкладається, збагачуючи грунт поживними речовинами. При такому мульчуванні ніякі підгодівлі не потрібні! Але в наш час не всі мають можливість придбати стільки гною. Так що мульчуємо малину всім, чим можна: травою, стружкою, торфом, тирсою із золою, компостом, висмикнутими бур’янами, лушпинням від насіння.

Полив, підживлення та мульчування малини

Відмінно зарекомендувала себе в малиннику мульча з декількох шарів старих газет, злегка присипаних компостом. Єдина умова: шар мульчі поруч з кущем не повинен перевищувати 5 сантиметрів, щоб не глушити пагони які пробиваються з-під землі. Особливо це стосується такого важкого матеріалу, як гній. Якщо Ви бачите, що незважаючи на мульчування, пагони у кущів слабкі і тонкі, листя закручується або змінюють забарвлення, з’являються плями або підсихають краєчки листків, можна провести пару підгодівель органічними добривами.

Добре працює підгодівля з настою коров’яку або курячого посліду із золою: відро на третину заповнюють послідом, заливають до країв водою, перемішують і настоюють пару днів. Потім настій розводять водою 1:10 і в кожне відро розведеної підгодівлі додають по склянці золи. Тим, хто вирощує плодоносні кущі разом з пагонами поточного року, не розділяючи їх, буде дуже корисна така порада: прив’язуйте плодоносні пагони до шпалери, нахиляючи їх. Маючи на кожному кущику по чотири пагони, легко прив’язати їх по два до поручнів по обидві сторони. Даний прийом дозволить торішнім і молодим пагонами не заважати один одному, не боротися один з одним за світло і повітря, а спокійно робити свою справу: одним — плодоносити, іншим — рости.

Укриття малини на зиму

Восени малинові пагони які від плодили вирізають повністю, а молоді — обережно пригинають до землі, пришпилюють дерев’яними або металевими дужками і вкривають на зиму. Для затримки снігового покриву на малинник укладають зрізані пагони тієї ж малини або інші тонкі гілки, а зверху прикривають всю конструкцію товстим нетканим полотном, ялиновим гіллям, брезентом — будь-яким підручним теплим матеріалом. За зиму малину занесе снігом, який збереже її від вимерзання.

Вирощування малини, вибір ґрунту, внесення добрив Відео

На цьому наша стаття «Вирощування малини по методу Соболєва» підійшла до кінця, сподіваємося, вона зможе допомогти Вам у вашій обробці малини навесні. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику унікальні поради садоводу. Бажаємо вам успіхів і великих врожаїв!

Читайте також:

 

Вирощування та догляд за малиною - Як доглядати за кущами малини в саду