Вирощування огірків в домашніх умовах

Способи вирощування огірків


6 способів вирощування огірків

 

Вирощування огірків в домашніх умовах

 

6 способів вирощування огірків

Мабуть, огірки садять на своїй ділянці всі без винятку городники, але кожен садить по-своєму, виходячи з наявних умов, матеріалів і знань. Тому ефективних і часом навіть оригінальних способів вирощування огірків винайдено в народі чимало. Шпалери, бочки, намети, чорна плівка, поліетиленові пакети — з чого тільки не примудряються робити грядки і опори наші винахідливі садівники! Пропонуємо Вам познайомиться з декількома цікавими способами посадки огірків і перевірити їх у справі .

Спосіб 1. Вирощування огірків в бочках

Попередньої осені або рано навесні підготовляються спеціальні бочки (найкраще підходять старі, діряві, але в разі чого дірки в днищі і з боків зможе зробити кожен), які на 3/4 заповнюються рослинними відходами упереміж із землею.

Вирощування огірків в бочках

Вирощування огірків в бочках

До висадки огірків в бочках регулярно поливають теплою водою або розчином ЕМ-препарату. В якості верхнього шару насипають 10 сантиметрів землі, куди і садять насіння або розсаду. Щоб насіння швидше проклюнулися зверху лунки накривають п’ятилітровими пластиковими пляшками з відкритою пробкою або бочку тимчасово закривають чорною плівкою. Щоб мати змогу це поливати в середину бочки вкопують дволітрову пластикову пляшку без пробки і без дна шийкою вниз. У неї наливають і воду і рідкі підгодівлі. У міру зростання огіркові батоги спускають вниз по бочці і всі плоди виявляються зовні. Якщо є інструменти, умілі руки і бажання можна розпиляти двохсотлітрові бочки навпіл — для кореневої системи огірків цілком достатньо і половини обсягу. Можна також спорудити імпровізовану бочку з автомобільних покришок, встановлених один на одного.

Переваги способу:

 • тепло, що виділяється при розкладанні органіки, зігріває коріння, рослини розвиваються швидше і раніше дають плоди; економиться місце на ділянці;
 • розсаді і молодим рослинам не страшні заморозки (вони знаходяться вище рівня грунту і укриті);
 • не вимагається копати грядку;
 • забезпечується зручність в роботі з грядкою і при зборі врожаю (не потрібно низько нахилятися, немає
 • необхідності вишукувати огірки в заростях;
 • практично немає потреби в підгодівлі: перепрівша в бочках органіка дає все необхідне;
 • огірки завжди чисті.

Недоліки способу:

 • потрібні бочки;
 • потрібна досить велика кількість рослинних залишків та іншої органіки;
 • необхідно стежити за зволоженістю ґрунту (процес переробки біомаси в бочці вимагає додаткової вологи,
 • можливо, подібні грядки доведеться частіше поливати).

Спосіб 2. Вирощування огірків в пакетах або мішках

Для вирощування огірків в поліетиленових пакетах або мішках знадобиться щільний пакет обсягом 100-120 літрів (найкраще мішок з-під цукру), дерев’яна двометрова палиця, тридцять метрів товстої ліски або шнура, три метрові порожнисті трубки діаметром 30 сантиметрів, 10 кілочків для намету або саморобних з дроту, купований або змішаний самостійно грунт для огірків.

Вирощування огірків в пакетах або мішках

Вирощування огірків в пакетах або мішках

Спочатку підготовка: до верхівки дерев’яної палиці необхідно прибити кілька цвяхів для кріплення ліски або мотузки; в кожній порожнистій трубці слід просвердлити кілька отворів на всьому протязі. Отвори робляться в шаховій послідовності. Потім пакет або мішок встановлюється на обраній ділянці строго вертикально і до самого верху заповнюється землею. В середину даного пакету забивають дерев’яний кілок, навколо нього розміщують порожнисті трубки. На одній із сторін пакету роблять невеликі надрізи ножем. У кожен мішок висаджують приблизно по 3 сіянці огірка. Деякі городники роблять з боків мішків в шаховому порядку надрізи у формі трикутників і в ці надрізи висаджують додаткові саджанці.

Порожні трубки з отворами — це поливна так звана система. Саме в неї потрібно лити воду або рідкі підгодівлі (це можна робити прямо зі шланга). Необхідність поливу легко визначити помацавши землю через надріз в пакеті.

У спекотне літо доведеться поливати щодня, в прохолодне — достатньо одного поливу на тиждень.
Коли огірки почнуть випускати перші вуса, час створювати для них опору. Для цього навколо кожного мішка встромляються кілочки. Один кінець ліски прикріплюється до верхівки дерев’яної жердини, інший кінець до кілочка. Так виходить своєрідний курінь, вгору по якому і будуть витися огіркові батоги.

Переваги способу:

 

 

 • економиться місце на ділянці;
 • не вимагається копати грядку;
 • зручно працювати і збирати урожай;
 • огірки завжди чисті і дозрівають раніше.

Недоліки способу:

 • потрібні деякі матеріали;
 • на початку сезону потрібно витратити час на спорудження вертикальних грядок;
 • через перезволоження ґрунту на огірках в мішках можуть розвинутися хвороби, тому потрібно
 • контролювати частоту поливів.

Спосіб 3. Вирощування огірків в наметі або курені

Красивий, оригінальний і зручний спосіб вирощування огірків — огірковий намет (курінь). В даному випадку огіркову грядку роблять не витягнутою в довжину, як ми всі звикли, а круглою. По суті виходить клумба діаметром близько метра. У центр кола вбивається 3-х метрова труба так, щоб 1 метр пішов під землю, а 2 залишилися над поверхнею. На верхній зріз труби вішають кілька гачків.

Вирощування огірків в наметі або курені

Вирощування огірків в наметі або курені

Розсаду або насіння огірків висаджують по колу, встановлюючи поряд з кожною лункою дріт або паличку із загнутим кінцем. Від дроту до гачка простягається мотузка, дріт або ліска, а зверху на всю конструкцію накидається покривний матеріал. До речі, замість мотузок і труби можна скористатися довгими гілками і просто-напросто зв’язати їх в пучок, як при спорудженні куреня. Згодом вуса огірків будуть чіплятися за натягнуті мотузки або гілки і поповзуть вгору, а укриття при встановленні теплої погоди буде знято. В результаті город прикрасить великий зелений огірковий шатер — краса і користь в одному флаконі.

Подібні намети, тільки меншого розміру, можна встановлювати над будь-якими вертикальними ємкостями для вирощування огірків (бочками або пакетами) в якості додаткового укриття. В середину бочки забивають кілок і закріплюють на ньому покривний матеріал. Або роблять знімні конуси з чотирьох схрещених дерев’яних рейок, на які натягують плівку.

Вирощування огірків в куреніПереваги способу:

 • економія місця на ділянці;
 • огірки завжди чисті, їх зручно збирати;
 • шатер відмінно виглядає і радує око.

Недоліки способу:

 • потрібен додатковий матеріал:
 • труба, штирі, гачки або гілки і мотузка;
 • доведеться трохи попрацювати над спорудженням конструкції.

Спосіб 4. Шпалерний спосіб вирощування огірків

Шпалерний спосіб вирощування огірків

Шпалерний спосіб вирощування огірків

Метод вирощування огірків за допомогою шпалери дуже популярний у дачників і досить ефективний. При шпалерному способі вирощуванні огірків скопують дві вузькі грядки паралельно одна одній, залишаючи невелику ділянку між ними. На грядки за стандартною схемою висівають насіння огірків або висаджують розсаду. Коли огіркові кущики підростають до десяти сантиметрів, на незайнятий клаптик землі посередині встановлюють шпалеру. Форма шпалери і матеріали для її виготовлення можуть бути самими різними: два вертикальних стовпа з натягнутою між ними сіткою, похила конструкція з поперечними рейками і т.п.
Опорою для огірків може служити навіть ряд високорослих «сусідів», висаджених між грядками заздалегідь, наприклад, соняшників або кукурудзи. Спочатку батоги огірків направляють на шпалеру, потім вони зачіпляються вусиками і самі ростуть в потрібному напрямку.

Метод вирощування огірків за допомогою шпалери

Метод вирощування огірків за допомогою шпалери

Переваги способу:

 • рослини добре освітлюються, немає тіньових зон;
 • огірки чисті, їх зручно збирати;за рахунок провітрювання зменшується ризик грибкових захворювань.

Недоліки способу:

 • потрібно матеріал: стовпи, мотузка або сітка;
 • шпалеру необхідно зібрати, що вимагає витрат праці і часу;
 • потрібно копати грядки.

Спосіб 5. Вирощування огірків на каркасі з вербових прутів

Вирощування огірків на каркасі з вербових прутів відмінно підійде тим, хто віддає перевагу традиційним грядкам і не хоче «заморочуватися» зі складними конструкціями.

Підготовка ґрунту і грядки під огірки

Полив і догляд за огірками

Каркас під огірки

Ще восени потрібно виділити під майбутню огіркову грядку ділянку розміром п’ять на один метр. Землю слід перекопати і залишити до весни. Як тільки зійде сніг і земля підсохне, залишиться всього лише розпушити грунт і пробрати борозни.

Борозни робляться так: треба відступити від країв грядки на десять сантиметрів з кожного боку і лопатою зробити дві борозни у всю довжину грядки. Ширина і глибина кожної борозни повинні бути близько тринадцяти сентиментів. У середині грядки між двома борознами робиться третя — точно така ж. Перед посадкою борозни потрібно заповнити перегноєм і добре полити.

Висадка насіння огірків

Насіння заздалегідь замочуються у воді або натуральному живильному розчині, а потім викладаються на перегній через кожні двадцять п’ять сантиметрів в бічних рядках і через кожні п’ятнадцять сантиметрів в середньому. Потім потрібно просто присипати насіння двосантиметровим шаром землі. Поперек огіркової грядки, через кожні півметра, необхідно застромити дротяні дуги, на які розкласти плівку або інший покривний матеріал.

Полив і догляд за огірками

Як тільки з’являться сходи, огірки потрібно поливати не частіше одного разу на два-три дні, щоб уникнути перезволоження. Щоб рослини не перегрілися, в теплу погоду краї укривного матеріалу слід закочувати вгору по дугах. Після того, як у огіркового куща виросте четвертий справжній лист, потрібно прищипнуть верхівку пагона.

Висадка насіння огірків

Огірки на каркасі

Потім розставляються уздовж кожної борозни опори для майбутніх батогів. Дуги для таких опор легко зробити з вербових прутів. У підсумку повинні вийти три своєрідних «забори» висотою в півметра або трохи вище. При такому влаштуванні опори кожна рослина підтримується двома пересічними дугами, тобто відпадає необхідність підв’язувати огірки, досить просто направляти батоги на дуги. Таким чином, огіркові листя і стебла практично не контактують із землею, грядка добре провітрюється, що істотно знижує ймовірність передчасного загнивання рослин.

Якщо погодні умови дозволяють, можна прибрати покривний матеріал або плівку, в прохолодне ж літо доведеться продовжувати вкривати огірки на ніч. Підживлення огірків як і підгодівлі огірків слід проводити два рази на місяць поливаючи грядку з огірками трав’яним настоєм. Для цього відро зеленої трави заливається водою і настоюється близько десяти днів, а потім розбавляється чистою водою у співвідношенні 1:10.

Вирощування огірків під чорною плівкою

Вирощування огірків під чорною плівкою

Спосіб 6. Вирощування огірків під чорною плівкою

Для городників, яким до душі ідея вирощування огірків на теплій грядці, обов’язково сподобається використовувати мульчування чорною плівкою «мобільних» органічних насипів під огірки.

Спробуйте провести експеримент і виростити хоча б кілька огіркових кущиків одним із запропонованих способів. А раптом для вашої ділянки саме він стане ідеальним? Бажаємо вам успіхів і великих врожаїв!

 

 

Унікальний метод вирощування огірків відео:

На цьому все, наша стаття підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у вирощуванні Ваших огірочків. Рекомендуємо переглянути рубрику нашого сайту город де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

Читайте також:

 

Вирощування огірків в домашніх умовах