Технологія вирощування помідорів в домашніх умовах

Особливості вирощування помідор


Вирощування помідор: підготовка ґрунту, обробка насіння томата, турбота про розсаду. Підгодівля томатів. Вирощування помідор: підготовка ґрунту, обробка насіння томата, турбота про розсаду. Підгодівля томатів.

 

Технологія вирощування помідорів в домашніх умовах

 

Вирощування помідор: підготовка ґрунту, обробка насіння томата, турбота про розсаду. Підгодівля томатів.

Помідори — однорічні рослини з родини пасльонових. Плоди помідор смачні і корисні. Вони містять яблучну і лимонну кислоту, цукор, ароматичні речовини, вітаміни С, А і провітамін D. Вміст корсних речовин які містять плоди багато в чому залежить від сорту, місця вирощування, агротехніки, погодних умов та інших факторів.

Де посадити помідори

Для отримання гарного врожаю помідорів, потрібні сонячні укриті ділянки, добре підігрітий гумусний пухкий ґрунт, багатий поживними речовинами і вологою. Томатам підходять нейтральні або слабокислотні ґрунти. На кислих ґрунтах рослини гинуть.

Підготовка ґрунту під посадку помідор

Перша обробка ґрунту під посадку помідор проводиться восени на глибині не менше 20-25 см з внесенням органічних добрив. Можна внести і мінеральні добрива, такі як суперфосфат — 40-50 г, калійну сіль — 20-25 г на 1м2. При весняній підготовці ґрунту під посадку помідор вноситься пташиний послід — 1 кг, деревна зола — 1-2 кг і сульфат амонію — 20-25 г на 1 м2. Ґрунт до посадки бажано 2-3 рази перекопати, краще вилами. Не зашкодить рослинам і внесення перегною. Свіжий гній при весняній підготовці ґрунту вносити не рекомендується, так як при посадці томатних рослин на ділянці, удобреної свіжим гноєм, сильно розростається бадилля, а ріст плодів затримується.

Технологія вирощування помідор

Технологія вирощування помідорДля нормального розвитку томатним рослинам потрібна температура повітря не нижче 15 ° С. Тривале зниження температури нижче 10 ° С призводить до обпадання квіток і затримки дозрівання плодів. При температурі повітря 30 ° С ріст рослин сповільнюється, а при 35 ° С припиняється зовсім. При вирощуванні помідорів у парниках або теплицях в денний час необхідно створювати наскрізне просування повітря. Це знижує температуру в теплиці і допомагає запиленню. Хоча помідори відносяться до посухостійких рослин, потреба у воді у них висока. У посушливу погоду під час бутонізації та зростання зав’язки, рослинам необхідний рясний полив, в іншому випадку при нестачі вологи в ґрунті, квітки і зав’язі опадуть, а в період утворення плодів розвинеться вершинна гниль.

Разом з тим томати не люблять ґрунту з близьким розташуванням ґрунтових вод. Це викликає витягування рослин і сильне розростання листя. Висока вологість, дощова тривала погода створюють умови для захворювання рослин бурою плямистістю і фітофторою, ускладнює запліднення. Не рекомендується вирощувати помідори після картоплі, перцю, баклажанів, так як ці культури належать до одного сімейств і мають загальні захворювання.

Вирощування розсади помідор

Вирощування помідор.Насіння томатів

Насіння томатів

У кліматичних умовах Нечорнозем’я рекомендується вирощувати помідори з розсади. Для отримання раннього врожаю (10-20 червня) насіння середньорослих і високорослих томатів середнього і пізнього терміну дозрівання висівають в середині лютого місяця, але не пізніше 1 березня, а низькорослі скоростиглі сорти — не пізніше 15-20 березня. За народними прикметами насіння всіх рослин бажано висівати за 2 дні до молодика або через 2 дні після молодика.

Ґрунт для розсади томатів

Ґрунт під розсаду томатів необхідно заготовити з осені і зберігати його на вулиці в поліетиленових мішках або ящиках. При такому зберіганні, земля промерзає і всі бактерії, що вражають рослини, гинуть. Готується суміш з просіяного компосту, перегною і лісової землі з пропорцією 1: 1: 1. На відро суміші додати 2 склянки золи, 60 г (3 ст ложки) суперфосфату, 20 г (1 ст ложка) сірчанокислого калію. Лісовий ґрунт можна замінити купованою землею.

Обробка насіння помідор перед посівом

Насіння томатів перед посівом 30 хвилин необхідно витримати в слабкому розчині марганцівки, потім промити чистою проточною водою. Після цього бажано обробити насіння мікроелементами. Для цього на півлітрову банку додати 1 ст ложку золи, на кінчик ножа мідного купоросу і стільки ж борної кислоти, розвести гарячою водою. Процідивши зольний розчин, опустити насіння і витримати його в цьому розчині 3 години. У будь-який розчин насіння занурюють у марлевих мішечках. Потім насіння в тих же марлевих мішечках загортають у м’яку тканину і поміщають в склянну банку, закривають пластмасовою кришкою і ставлять у холодильник. У холодильнику тримають при температурі (0-1) ° С близько доби, а потім 5 годин в темному місці біля тепла. І при загартовуванні насіння в холодильнику, і при прогріванні, необхідно стежити, щоб вони були вологими.

 

 

Висадка насіння томату в ґрунт

Пророслі насіння висівають в ящики на глибину 0,5 см, накривають склом або поліетиленом і ставлять біля радіатора опалення. На 3 добу з’являються сходи. Однак, треба врахувати, що насіння гібридних сортів з дрібним насінням, а також сорти іноземної селекції проростають лише на 7-10 добу. Крім того, пересохле і довго-зберігаюче насіння має ледачу схожість. Тому не рекомендується завчасно викидати замочене насіння. При проростанні насіння температура повинна підтримуватися +18 … +25 ° С, а після масової появи сходів у перші 3-4 дні +13 … + 15 ° С вдень і +10 … + 12 ° С вночі. Надалі температура повинна бути в похмурі дні +15 … + 17 ° С, в сонячні дні +20 … + 25 ° С, а вночі +8 … + 12 ° С. Для цього на ніч необхідно відкривати стулку вікна, а з боку радіатора ставити картонне загородження. Поливають розсаду рідко, але рясно.

Пікіровка розсади помідор

Коли з’являються перші листочки, сіянці помідор пікірують. У приготовані торф’яні горщики або інші ємкості (глибиною не менше 10-15 см) насипають підготовлений ґрунт приблизно на 2/3 ємкості, потім поливають слабким розчином марганцю, проробляють лунки і висаджують рослини. Ґрунт навколо рослини обережно стискують.

Розсада томатів

Розсада томатів

При пікіровці центральний корінь помідор необхідно трохи прищипнути. Через 1-2 тижні, як тільки розсада піде в зростання, необхідно провести підсипку землі і полити добовим зольним розчином (1 ст ложка на 1 л води). Через 1-2 наступні тижні, якщо є можливість, зробити ще одну підсипку землі і полити розсаду. В результаті у рослини з’являється додаткова коренева система і сама рослина стає сильнішою. Розсаду помідор бажано поливати 1 раз на тиждень теплим слабким розчином марганцівки, а наступний тиждень — добовим зольним настоєм. Щоб розсада не витягувалася і розвивалася нормально, бажано дати підсвічування лампами денного світла, у фазі петельки 2-3 дні цілодобово, а потім по 16 годин на добу. У березні, коли сонячних днів більше, можна підсвітку знизити до мінімуму.

Висадка розсади помідор в ґрунт

Розсаду помідор в ґрунт висаджують в залежності від погодних умов;

  • у відкритий — не пізніше 20-25 травня;
  • в закритий з 1 по 25 травня (бажано в першій половині).

При весняних заморозках висаджена розсада прикривається плівкою, спанбондом або іншим покривним матеріалом.

Низькорослі сорти помідор садять прямо, так як вони самі по собі не вельми витягуються і, як досвід показав, досягають 0,3-0,4 м висоти.

Розсаду середньорослих і високорослих сортів (досягають 0,8-1,5 м) бажано садити похило, тобто викопати траншею на довжину 2/3 стебла, на цю ж відстань зі стебла видалити листя, укласти рослину в траншею і засипати родючою землею, залишивши на поверхні 1/3 стебла з 3-5 листям. При такій посадці рослини дають потужну додаткову кореневу систему, що сприятливо позначиться на майбутньому врожаї. Висаджену розсаду помідор потрібно рясно полити слабким розчином марганцю (2 г на 10 л води). Можна землю замульчувати торфом або перегноєм. Через тиждень необхідно дати першу підгодівлю: сірникова коробка аміачної селітри або сечовини на відро води. У ґрунт розсаду необхідно висаджувати на відстані 40- 60 см один від одного, в залежності від сорту помідор. Низькорослі — 40 см, середньорослі і високорослі — 60 см один від одного.

Догляд за томатами: полив та підживлення

Помідорам необхідне систематичне розпушування, підгодівля, полив. Під час бутонізації рослини бажано обприскати речовинами стимулюючими зав’язування плодів або розчином борної кислоти і питної соди. На 1 л води -1ч ложка соди і 1/4 ч ложки борної кислоти. Перед цвітінням дати рясний полив теплої води з розрахунком 3-4 літри на кущ, і слабким розчином марганцівки (1 л на кущ). В цей же час необхідно внести під кожен кущ деревну золу, землю розпушити і рясно полити. Через 3 тижні після висадки обприскати рослину розчином мідного купоросу (20 г на 10 л води). Для кращого прилипання до листя можна додати в розчин 2 ст ложки прального порошку на 10 літрів води.

Догляд за томатами: полив, підживлення

Догляд за томатами: полив, підживлення

Друга обробка в тій же концентрації, мідним купоросом — через 2 тижні після першої. Як тільки помідори зацвітуть, необхідно провести позакореневе підживлення (50 г суперфосфату на 10 л води). Суперфосфат потовкти, залити гарячою водою і кілька разів перемішати протягом доби. Обприскувати відстояним розчином. Протягом усього вегетативного періоду помідори рясно поливають теплою водою; з інтервалом 2-3 тижні підгодовують (під корінь) 3-х добовим настоєм коров’яку з золою. При розпушуванні кущі помідор підгортають. Щоб квітконоси вчасно запилювалися, в парнику необхідно застосовувати активне вентилювання, помідори дуже потребують в протязі. Навіть у прохолодну погоду, коли температура повітря знижується до (+8 … + 10) ° С, необхідно на день відкривати фіртки.

У безвітряну погоду запилення проводиться постукуванням по підпорах. Помічено, осипання квіток у дні стійкої похмурої погоди. Це говорить про нездатність їх до запилення через велику вологість, в цей час бажано обприскати рослину слабким розчином борної кислоти.

Читайте також: Помідори рання посадка, кращі сорти

Якщо похмура погода затягується, обприскування проводиться двічі з інтервалом в 3 дні. Огородник повинен знати, що при високій температурі (вище + 30 ° С), великої вологості (вище 70%), сухого повітря і ґрунту, квітки рослин не запилюються і опадають. З’явилися махрові квітки треба терміново обірвати (вірусне захворювання), так як вони дають кострубаті плоди і затримують зростання інших плодів. При вирощуванні високорослих томатів потрібна підпора для рослин. Кращий спосіб — через кожні 30-40 см натягнути дріт. У такому випадку можна підв’язувати стебло і кисть з плодами, яка часом сягає 2-3 кг.

Формування помідор і пасинкування

Дуже важливо правильно формувати кущ. Високорослі рослини, сформовані в одне стебло краще висвітлюються і провітрюються. Для цього потрібно проводити пасинкування, тобто побічні пагони в пазухах листків видалити ще в початковій стадії розвитку 3-4 см, залишаючи «пенечек» в 0,5 см. Це гарантує, що на цьому місці пасинок не утворюється.

В кінці серпня або на початку вересня місяця верхівки рослин бажано прищипнуть, що дасть своєчасне дозрівання залишилися плодів.

Томати спрути або томатні дерева

Є ліановидними сортами помідор, висота яких сягає 5-6 м, вони в ґрунт висаджуються через 1-1,5 м, але не прищепуються. При досягненні висоти парника рослина пропускається вздовж по дроту. Завдяки уважному догляді рослини ефективно розвиваються, плодоносіння може тривати до кінця вересня, а за сприятливої погоди і до середини жовтня місяця.

Прибирання плодів томату

Прибирання плодів томату

Прибирання плодів томату

Прибирання плодів томату проводиться кожні 3-4 дні по мірі їх дозрівання, проте є сорти, які дозрівають дружно, в один час. Так як помідори мають особливість дозрівати, будучи зірваними з куща, то можна плоди збирати будь-якого забарвлення. Зелені плоди можуть зберігатися до двох місяців при температурі +4 … + 8 ° С. На дозрівання плоди помідор складаються в дерев’яні ящики в 2-3 шари. Для швидкого дозрівання необхідно в ящик до зелених плодів покласти 2-3 червоних помідора, так як зрілі плоди виділяють газ етилен, який прискорює дозрівання зелених плодів. Але якщо необхідно подовше зберегти плоди, то червоні класти в ящик не варто.

Інший спосіб дозрівання: викопується кущ помідора з зеленими плодами, земля з коріння не струшується і рослина повністю переноситься в приміщення, з 1 … + 5С. Рослина підвішується корінням догори. Плоди розміром менше волоського горіха видаляються з куща, а більші залишаються. Помідори почнуть дозрівати до кінця листопада — початку грудня місяця. Таким чином можна продовжити термін вживання помідор у свіжому вигляді.

Збір насіння томату

На насіння бажано брати плоди з перших двох нижніх кущів, за формою вони повинні відповідати даному сорту. Якщо плід не характерний для даного сорту, то такий помідор на насіння не годен — відбулося перезапилення. Знімати плоди на насіння необхідно зрілими або бурими і витримувати їх в домашніх умовах до м’якого стану. У зручний невеликий посуд випускаються насіння з розрізнених часточок помідор, додається трохи води і витримується 1-2 доби, поки мезга не спливе наверх. Зброджена суміш зливається, насіння ретельно промивають чистою водою. Те що всплило — викидається, а те, що залишилося на дні посуду, рівномірно розсипається на папір і сушиться.

Висушене насіння поміщають в пакети з позначкою року і сорту. Висівати їх бажано через рік після збору. При посіві на наступний рік схожість насіння нижче, урожай помідорів знижується і частіше бувають рослини з пустоцвітом.

Томати у боротьбі зі шкідниками та хворобами

Рослини томатів мають здатність вбивати хвороботворні бактерії і деяких комах-шкідників. Тому корисно використовувати відвар помідорового бадилля для обприскування інших рослинних культур.

Відвар з бадилля помідорів

На 10 літрів води беруть 4 кг бадилля і кип’ятять 30 хвилин на невеликому вогні. Після відстоювання відвар проціджують і додають 40 г господарського мила. 1-2 літри відвару розбавляють 10 літрами води. Помідорний відвар ефективний проти листогризучих шкідників та їх личинок. Настій томатної гички ефективно діє при бактеріозі землі. У травні, на початку червня місяця, коли бувають різкі перепади температури в атмосфері (вдень (+15 … + 20) ° С, вночі до 0 ° С) коренева система деяких рослин гине. У цей час необхідний полив настоєм томатного бадилля. 1-2 кг томатної гички опустити у відро з теплою водою. Настоювати 3-5 доби в теплому місці або на сонці. Процідивши, розвести 1/3 відра води, підливати безпосередньо під коріння або при посадці рослини в лунку.

Крім того томат добре уживається з деякими рослинами із взаємною користю. Його можна висаджувати в міжряддях з капустою, тоді капустниця не нападає на капусту. Плоди томату ж стають більшими, врожайність їх збільшується. Посадка помідор в міжряддях суниці збільшує врожай ягід і подовжує плодосіння.

Рекомендуємо переглянути відео: Пасинкування томатів

На цьому все, наша стаття  «Вирощування томатів» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути рубрику нашого сайту город де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Технологія вирощування помідорів в домашніх умовах