Вирощування винограду живцями на зиму в домашніх умовах: інструкція з фото та відео

Коли і як почати підготовку живців винограду для посадки навесні


Вирощування винограду з живців взимку в домашніх умовах

 

Вирощування винограду живцями на зиму в домашніх умовах: інструкція з фото та відео

 

Якщо ви бажаєте розмножити виноград на своїй дачній ділянці, то ви можете скористатися двома методами: придбати готові саджанці в спеціальних розплідниках або виростити їх самостійно з живців. Останній спосіб дає безліч переваг: ви виростите саджанець того сорту винограду, якого хочете, а також отримаєте стійкий посадковий матеріал, який набагато перевершує придбаний. Вирощування винограду з живців взимку – це тема нашої статті, яка допоможе вам самостійно отримати якісний посадковий матеріал.

Як підготувати живці для вирощування винограду

Як підготувати живці для вирощування винограду

Перш ніж приступати до вирощування винограду з живців, необхідно підготувати самі живці. Мало хто з дачників раніше займався таким, тому мало уявляють собі цей процес. Підготовка Включає кілька важливих етапів:

 • нарізку
 • зберігання
 • підготовку до вирощування

Щоб не помилитися і зробити всі дії правильно, ми пропонуємо розглянути кожен етап більш детально.

Читайте також: Як вирощувати виноград у теплиці

 Нарізка живців. Підготовка живців проводиться тільки в осінній період часу, оскільки всі слабкі гілки до цього часу гинуть. При обрізанні важливо дотримуватися деяких умов:

 • нарізати живці необхідно тільки після опадання листя
 • обирати варто тільки ті гілки, що дають гарні грона, оскільки саме з них виростуть відмінні саджанці
 • бажано, щоб лоза була рівно, без вигнутих форм
 • від того, наскільки довгим буде держак, залежить і якість майбутнього саджанця

Живцювання можна проводити і в морози. Тому, якщо ви не встигли підготувати живці до мінусової температури, їх заготівля переноситься на наступний рік. При підготовці живців слід користуватися секатором. Одразу після цього обрізані гілки слід покласти в розчин мідного купоросу.

нарізка живців винограду

 

 

Зберігання. Тепер важливо створити відповідні умови для зберігання живців. Для цього необхідно пов’язати всі живці одного сорту в одну зв’язку, скласти в поліетиленовий пакет і щільно загорнути. Зберігати живці доведеться всю зиму, Оскільки їх посадка здійснюється лише на початку весни. Кращим місцем для зберігання є:

 • холодильник, але тільки в тому випадку, коли живців невелика кількість

зберігання живців у холодильнику

 • підвал – відмінне рішення, якщо ви займаєтеся вирощуванням саджанців для продажу

зберігання живців у підвалі

 • дачна територія – деякі просто закопують живці в землю, з огляду на те,  що відстань від поверхні повинна бути не менше 50 см

Протягом всього періоду зберігання необхідно періодично перевіряти стан живців. Якщо відбувається набухання бруньок, то потрібно ще знизити температуру або перемістити їх в більш холодне місце.

Відео: Як правильно виростити живці винограду в домашніх умовах

Підготовка до вирощування. Якщо ви все зробили правильно, то до початку весни ви зможете почати процес вирощування. Для початку слід перевірити придатність кожного живця. Робиться це шляхом нанесення поперечного надрізу. Якщо зі зрізу з’явиться вода, значить, держак відмінно зберігся і готовий до вирощування. В іншому випадку – держак засох і не годиться для подальшого використання. Також зверніть увагу на колір зрізу. В ідеалі він повинен бути яскраво зеленим, без різних вкраплень.

Як тільки ви точно визначите кількість хороших живців, настане пора їх «розбудити». Для цього використовується тепла вода, в якій саджанці повинні пролежати мінімум 2 дні. Відразу після цього вони поміщаються в стимулятор коренеутворення, який можна купити в будь-якому спеціалізованому магазині.

Підготовка до вирощування живців винограду

Пророщування. Останній і найважливіший етап. Пророщувати живці винограду можна декількома способами. Який з них краще, вирішувати вам:

 1. За допомогою склянки. Для цього знадобиться великий пластиковий стакан, на дні якого робиться три великих отвори шилом. На дно засипається ґрунт, змішаний з компостом. Тепер береться стакан поменше, відрізається дно і вставляється у велику склянку. Всередину маленького засипається пісок і ретельно поливається. Держак опускається в пісок. Щоб зберегти там необхідну температуру, можна використовувати поліетиленову плівку.
 2. За допомогою пластикових пляшок. Береться звичайна пластикова пляшка, на дно якої укладається невелика дренажна система. Зверху укладається шар родючого ґрунту, компосту або торфу. Держак опускається в землю таким чином, щоб його кінчик був на одному рівні з поверхнею пляшки. Зверху накриваємо пластиковим стаканчиком. Як тільки з’являться перші паростки, стакан можна прибрати.

Пророщування живців винограду по посадки

Обидва способи хороші, тому можна використовувати все відразу. Головне, про що необхідно пам’ятати –  саджанці винограду люблять регулярний полив і достатню кількість сонячного світла. Після того, як держак пустить коріння, а на поверхні з’являться перші листочки, можна приступати до висаджування саджанців на вашій дачній ділянці. Вирощування винограду з живців взимку – це просте завдання, яке під силу навіть початківцю.

Тепер ви знайомі з основними нюансами вирощування винограду живцями і можете розраховувати на багатий урожай. Читайте нашу рубрику виноградарство, в якій ви знайдете багато цікавої інформації про вирощування винограду.

 

Вирощування винограду живцями на зиму в домашніх умовах: інструкція з фото та відео