Карликова яблуня Братчуд (Брат Чудного): опис сорту, посадка, фото та відгуки

Яблуня карликова Братчуд (malus bratchud): опис і характеристика сорту з фото


Карликова яблуня Братчуд (Брат Чудного): опис, посадка, фото і відгуки

 

Карликова яблуня Братчуд (Брат Чудного): опис сорту, посадка, фото та відгуки

 

Яблуня Брат Чудного — ідеальне рішення для тих, хто живе в північних широтах України. Це природний карлик з соковитими плодами жовто-зеленого кольору, який дає багатий урожай і не вимагає особливого догляду. Він порадує не тільки дорослих, а й маленьких дітей, яким небажано вживання фруктів червоного кольору. Сорт яблуні Братчуд володіє найкращими показниками врожайності в своїй категорії.

Історія селекції Яблуні Брат Чудного

Оригінатора сорту яблуні Братчуд стали селекціонери Південно-Уральського науково-дослідного інституту плодоовочівництва і картоплярства (Челябінськ) Мазунін Н. А., Мазуніна Н. Ф., Путятін В. І. Метою їх роботи було отримання найбільш морозостійкого сорту яблуні для вирощування в холодному кліматі. Для цього селекціонери справили схрещування яблунь Уральської зимової і Видубецької плакучої. Сорт яблуні Братчуд зареєстрований в Держреєстрі в 2002 році.

Опис сорту яблуні Брат Чудного з фото

Карликова яблуня Братчуд є зимовим сортом, який був розроблений для північних широт, але став популярний по всій території України. Сприятливі умови для її вирощування наступні:

Опис сорту яблуні Брат Чудного з фото

 • відсутність протягів на ділянці;
 • насичений мінералами і корисними речовинами грунт;
 • низьке залягання грунтових вод (В іншому разі буде застій і гниття коренів);
 • хороший доступ до сонячних променів.

До складу яблук сорту Братчуд входять багато корисних речовин: пектини, аскорбінова кислота, розчинні сухі речовини, цукор

Агротехніка вирощування карликової яблуні Братчуд

Висота дерева становить від 2 до 2,5 м (вирощена на підщепах рослина вище 2 м не виросте). Обхват крони в діаметрі досягає 3,5 м, має високі темпи зростання. Молоді гілки средньолисті, кора темно-коричневого кольору, гілки та молоді пагони чим молодші, тим світліші. Пагони ростуть в горизонтальному напрямку, злегка спадаючи вниз. Листя насиченого зеленого кольору. На верхній частині простежується легке опушення. Від гілки листя опускається вниз до землі.

Яблука круглі, до кінця трохи подовжені, жовто-зеленого кольору з ледве помітною розмитою рожевою плямою. З боків плодів знаходяться тонкі опуклі шви. Розмір середній, приблизна вага одного яблука — 180 г, хоча може варіюватися від 110 г до 200 г. Шкірка глянцева, тонка. Білий наліт відсутній. М’якоть соковита, зернистої структури. У зрілого яблука вона біла, у недозрілого плоду м’якоть зеленуватого забарвлення.
Важливо! Яблука сорту Братчуд тримаються на поверхні води завдяки 20-25% повітря в складі.

Карликова яблуня Братчуд фото

Термін життя дерева

Термін життя дерева сорту Братчуд значно менший від інших сортів. Дерево перестає приносити плоди вже через 18-20 років, що змушує садівників замінювати його молодим.

Напевно у багатьох садах знайдеться стара яблуня, яка виросла до висоти 10 — 12 м, займає багато місця. Деякі садівники видаляють такі дерева, але застосовуючи омолоджуючу обрізку яблунь, термін їх життя і гарного плодоносіння можна продовжити років на 20 — 30. Але неправильна обрізка може привести до загибелі старої яблуні. Більше ви можете знайти в нашій статті.

Смак яблук сорту Братчуд

Яблука сорту Братчуд мають солодкий смак з приємною кислинкою. За п’ятибальною шкалою плоди яблуні Братчуд оцінюються в 4,7 бала.

Регіони вирощування карликової яблуні Братчуд

Для кожного регіону притаманні деякі нюанси у вирощуванні і догляді. Наприклад, в центральних районах яблуня потребуює посиленого поливу. На сході, посадку здійснюють на місці, де до цього не росли плодові дерева, а подальший догляд повинен обов’язково включати рясну підгодівлю.

 

 

Яблуні Братчуд, висаджені в середній смузі, можуть бути пошкоджені сильними вітрами. Щоб запобігти цьому, слід підв’язувати яблуню до опори або розташовувати поблизу будівель з підвітряного боку. Сибірські дерева мають потребу в гарному збереженні коренів від морозів.

Карликова яблуня Братчуд - опис з фото.

Врожайність яблуні сорту Братчуд

Урожайність яблуні сорту Братчуд щорічна і висока. Плоди дозрівають одночасно. З одного дорослого дерева можна зібрати до 150 кг плодів.

Стійкість карликової яблуні до морозів

Створений для вирощування в суворому кліматі сорт яблуні Братчуд витримує найсуворіші морози. Дерево може добре перенести зимівлю при температурі — 40 ° С. У кліматі з більш низькими температурами слід захистити кореневище, яке вразливе до ударів морозів.

Яблуня Братчуд любить сонячні місця, щоб по максимуму увібрати в себе тепло і світло, необхідні для дозрівання плодів.

Стійкість до захворювань і шкідників карликової яблуні

На відміну від гарної стійкості до низьких температур, яблуня сорту Братчуд практично не має імунітету до грибкових хвороб. Тому дерево часто уражується паршею і борошнистою росою.

При цьому на зворотному боці листя з’являються маслянисті світло-зелені плями. Згодом грибок переходить і на плоди. Для профілактики яблуню обприскують 3% розчином бордоської рідини двічі на рік: ранньою весною і в період бутонізації. Лікування після відцвітання дерева виробляють фунгіцидами, а після збору врожаю — 5% розчином сечовини.

Стійкість до захворювань і шкідників карликової яблуні

Період цвітіння і термін дозрівання карликової яблуні

Цвітіння починається в кінці квітня (або початку травня). У холодну весну воно може початися навіть в кінці травня.

Перше плодоношення починається через 3-4 роки після посадки. Особливістю сорту Братчуд є те, що плоди формуються на всіх гілках: як на торішніх пагонах, так і на молодих. Це одна з причин високої врожайності дерева. Дозрівання доводиться на середину-кінець вересня. Оскільки яблука не обсипаються, із збиранням врожаю можна тягнути до повного визрівання. Саме тому збір плодів припадає на жовтень.

Запилювачі яблуні Братчуд

Для появи зав’язі яблуні Братчуд потрібні перехресні запилювачі. Найбільш вдалими серед них можна виділити сорти Чудний, Пролісок, Соколівський.

Транспортування і лежкість

Яблукам сорту Братчуд властива хороша транспортабельність. Незважаючи на тонку шкірку, плоди з легкістю переносять тривалі й далекі перевезення. Лежкість яблук Братчуд також на висоті. В описі сорту орігинатори визначають даний термін в 140 діб.

Важливо! Показник лежкості збільшиться, якщо зберігати плоди в дерев’яних ящиках з отворами, а не в непровітрюваній упаковці.

Карликова яблуня: посадка і догляд, фото, обрізка

Переваги й недоліки вирощування карликової яблуні Братчуд

Яблуні сорту Братчуд відрізняються високою врожайністю. Плоди розподіляються рівномірно по всьому дереву, не кучкуються.

На одному рівні дерева ростуть 2-3 яблука

Плюси:

 • висока стійкість проти тривалих морозів;
 • насичений кисло-солодкий смак;
 • тривалість зберігання;
 • після дозрівання яблука не обсипаються;
 • невелика висота і рівномірний розподіл плодів на гілках робить процес збору врожаю зручним і швидким;
 • з тієї ж причини обрізка сухих і пошкоджених гілок не викликає труднощів;
 • невелика кількість рожевого пігменту дозволяє давати яблука маленьким дітям, а також схильним до алергії;
 • економія місця на ділянці;
 • щорічне і рясне плодоношення.

Яблуня Братчуд ─ порівняно новий сорт карликової яблуні

Мінуси:

 • відсутність імунітету до грибкових захворювань;
 • повільне збільшення плодоношення;
 • погана переносимість тривалих високих температур і посухи;
 • порівняно короткий термін життя дерева.

Посадка яблуні Батчуд

Природно низькорослу яблуню Брат Чудного висаджують навесні або на початку осені. Яму риють діаметром 50 см і такої ж глибиною. Витягнутий ґрунт необхідно змішати з перегноєм і торфом в рівних пропорціях.

Важливо! Для посадки рекомендується використовувати дворічні саджанці. Кореневище і стовбур повинні бути без пошкоджень, сухих або гнилих частин.

Алгоритм посадки наступний.

 1. У порожню лунку вбити високий кол.
 2. Всипати близько третини удобреного ґрунту.
 3. Поставити саджанець в лунку, розправити коріння.
 4. Присипати ґрунтом, добре ущільнити і полити 2-3 відрами води.

Посадка яблуні Батчуд

Вирощування і догляд за яблунею Брат Чудного

Як і посадка, догляд за яблунею Брат Чудного досить простий. Він включає наступні дії:

 • Полив. За 1 сезон дерево вимагає поливу близько 5 разів. За раз в ґрунт вносять 5 відер води, яку слід лити в навколостовбурні кола. Після поливу ґрунт потрібно розпушити, щоб наситити його киснем і позбавити від бур’янів.
 • Ґрунт навколо стовбура мульчують сіном, опалим листям, тирсою.
 • Підживлення повинно проводитися 4 рази в сезон. У квітні використовується сечовина, в період цвітіння — комплексними мінеральними добривами. Після того як квіти опадуть, слід удобрити дерево нітрофоскою. Після збору врожаю в ґрунт вносять фосфорно-калійні добрива.
 • Щорічна обрізка крони. Для цього ранньою весною видаляють замерзлі або сухі гілки, а після збору врожаю обрізці підлягають верхні бруньки на пагонах.
 • Підготовка до зимівлі включає подвоєний рясний полив і додаткове мульчування. Крім цього, для захисту від гризунів приствольне кільце слід захистити шифером, а сам стовбур обернути руберойдом.

Збір і зберігання карликових яблук на зиму

При своєчасному зборі яблука сорту Братчуд добре переносять тривале зберігання. У провітрюваному прохолодному приміщенні (наприклад, підвалі), при температурі від + 3 до + 7 ° С плоди можуть зберігати свої якості протягом 5 місяців. В овочевому відділі холодильника термін може тривати ще на 1 місяць.

Яблуня Братчуд (Брат дивовижного): фото та опис сорту

Важливо! Яблука сорту Братчуд не виносять сусідства з картоплею. Тому в підвалі їх слід тримати в різних сторонах.

Відмінною особливістю сорту яблук Братчуд є міцний держак, який надійно утримує плоди від осипання, тому збір проходить безпосередньо з гілок

Висновок

Незважаючи на те, що яблуня Брат Чудного була виведена для вирощування в північних широтах, вона радує садівників майже на всій території країни. Невибагливість і хороші показники врожайності і морозостійкості, спільно з насиченим смаком плодів роблять сорт одним з найбільш перспективних і популярних.

Відео: Характеристика карликової яблуні Братчуд

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Карликова яблуня Братчуд (Брат Чудного): опис сорту, посадка, фото та відгуки