Яблуня Чудна: опис, розміри дорослого дерева, посадка, догляд, фото і відгуки

Карликова яблуня Чудна: особливості вирощування та догляду за яблунею


Яблуня Чудна: опис, розміри дорослого дерева, посадка, догляд, фото і відгуки

 

Яблуня Чудна: опис, розміри дорослого дерева, посадка, догляд, фото і відгуки

 

Карликова яблуня Чудна відрізняється унікальними характеристиками. Сорт привертає до себе увагу садівників за невибагливість у догляді і якість врожаю. Виростити плодове дерево не важко. Щоб отримати бажаний результат, важливо тільки дотримуватися тонкощів агротехніки карликових видів. На карликовому сорті дуже зручно збирати урожай.

Історія селекції виведення карликової яблуні сорту Чудна

Сорт яблуні був виведений вченими Челябінського НДІ плодоовочівництва і картоплярства. Працював над створенням карликового дерева уральський селекціонер М. А. Мазунін. Він схрестив два гідних сорти — німецький Еліза Ратко і російський Уральський зимовий. Михайло Олександрович вивів цілий ряд яблунь, які отримали народну назву Мазунінські карлики. Сорт придатний для культивування в будь-якій кліматичній зоні України. Це природний карлик, але його також можна прищеплювати на підщепу.

Опис карликової яблуні сорту Чудна

Опис сорту яблуні Чудна

Карликові яблуні мають свої особливості, які відрізняють їх від звичайних сортів. Одна з них — спрощена агротехніка вирощування. Сорт низькорослого дерева був зорієнтований на погодні умови холодного регіону, хімічним складом ґрунтів, рівнем залягання ґрунтових вод. Окрім цього, невисокі розміри Чудного дозволяють легко доглядати за яблунею. Урожайність сорту легко підтримувати, дотримуючись правил вирощування.

Зовнішній вигляд плодів і дерева карликової яблуні

Природні карлики завжди низькорослі.

Параметри сорту:

 • Висота яблуні Чудна не перевищує 1,5 м. Якщо сорт щеплений на сильнорослій підщепі, то доросле дерево досягає висоти 2,0-2,5 м. Яблуня Чудна — природно низькоросле дерево. Крона у нього об’ємна, ширина близько 3 м, гілки розкинуті в сторони. Коли приходить час дозрівання врожаю, вони спадають вниз до землі під вагою плодів. Якщо обрізка при догляді за деревом не практикується, то крона стає дуже густою. При цьому вона майже стелиться по землі. Щорічний приріст близько 10 см.
 •  Діаметр стовбура невеликий.
 • Коренева система карликового дерева сильна, розташована в родючому шарі, з хорошою швидкістю зростання. Займає досить велику площу. Це дає можливість сорту Чудна добре протистояти поривам вітру, і не реагувати на невелику глибину залягання ґрунтових вод.

Важливо! У карликового сорту відсутній головний корінь.

 • Листя яблуні сорту Чудна овальної форми, середнього розміру (до 7 см), насиченого зеленого кольору. Поверхня пластин глянсова, на ній є невеликі світлі смужки.

Яблуня Чудна: опис, відгуки, фото

 • Плоди у карликового сорту великі, вага одного яблука дорівнює 120-140 г. При хороших умовах вирощування і при досягненні зрілого віку може бути 200 г. Форма плодів плоско, на деяких проступає невелика ребристість, воронка виражена слабо. Зовнішній вигляд яблук сорт успадкував від німецького Еліза Ратко. Основне забарвлення жовтувато-зелене. Покривне забарвлення може повністю бути відсутнім або проявитися нерівномірним темно-червоним рум’янцем. Зазвичай він розташовується з боку сонячного освітлення і сигналізує про стиглості плодів яблуні Чудна. Шкірочка тонка, під нею проглядаються невеликі точки. М’якоть соковита, але щільна, хрумтить при вживанні плодів.

Термін життя карликової яблуні — Чудна

Залежно від кліматичних умов регіону, тривалість життя сорту Чудна різниться.

Максимальний термін, протягом якого дерево життєздатне в:

 • Центральній зоні — від 40 років до 45 років;
 • Західних областях — не більше 35 років;
 • Областях помірного клімату до 40 років.

Карликове дерево доживає до зазначених максимальних відміток тільки при якісному догляді і своєчасному омолодженні.

Смак яблук сорту Чудна

Плоди сорту Чудна мають тугу щільну м’якоть і зернисту структуру. Смак у стиглих яблук десертний, солодкий з невеликою кислинкою. Дегустаційна оцінка 4,6 балів. Основна цінність обумовлена збалансованим складом фрукта. У плодах яблуні міститься до 11% цукрів, 14% сухих речовин, 1,2% пектинових з’єднань.

Смак яблук сорту Чудна - фото.

Яблука відрізняються високим вмістом вітаміну С — до 20 мг. При вживанні їх в свіжому вигляді весь спектр корисних елементів потрапляє в організм людини. Деякі господині готують з плодів компоти, варення, повидло, інші десерти і навіть ароматне вино.

Важливо! Соки, компоти та інші заготовки не вимагають додавання цукру. Зовнішній вигляд плодів підкреслює їх дивовижний смак.

 

 

Агротехніка вирощування карликової яблуні

Для вирощування карликової яблуні Чудна дуже сприятлива погода центральних районів. Садівникам досить своєчасно полити дерево в період посухи. Спеціальні агротехнічні заходи не потрібні, формування крони й підгодівлі теж. При посадці сорту на заході необхідно утеплювати не тільки пристовбурні кола, а й стовбур деревця. Хоча яблуня добре витримує зниження температури, все ж подібні заходи робити доведеться.

Важливо! Якщо зима буде сніжна, можна засипати молоді деревця доверху снігом. На Північному заході України сорт демонструє відмінну врожайність, добре реагує на підживлення. В обов’язковому порядку потрібно проводити профілактичні обробки від грибкових інфекцій. Найкраще ранньою весною і двічі.

Врожайність карликової яблуні

Карликова яблуня Чудна: посадка й догляд, фото, обрізування

Основні показники врожайності карликового дерева – сталість, незалежність від кліматичних умов. З одного дерева виходить до 85 кг смачних фруктів. Максимальне значення врожайності показує на 5-7 році. Показник падає при сильному загущенні крони і дефіциті вологи. Збільшується при посадці запилювачів в саду. Сорт має відмінну лежкість, невластивої для пізніх сортів. Термін зберігання досягає 1 місяця з повним збереженням смакових і товарних якостей. На одному дереві зав’язується дивно велика кількість яблук.

Стійкість до морозів сорту Чудна

Незважаючи на невеликі розміри, яблуня Чудна переносить навіть сильні морози. Рослина не боїться зниження температури до — 40 ° С. Дуже цінна якість карликового сорту — здатність протистояти весняним заморозкам, сильним вітрам і перепадам температури в умовах різкоконтинетального або континентального клімату. Однак селекціонери рекомендують вкривати дерева в областях з затяжними морозами і безсніжними зимами. У періоди відсутності снігу важливо додатково вкрити нижню частину стовбура.

Стійкість до захворювань і шкідників

В описі відзначена стійкість яблуні до поразок грибковими інфекціями. Сорт добре протистоїть парші, бактеріозу, борошнистій росі, плодовій гнилі. Більше шкоди дереву приносять паразити — щитівка, короїд, тля. Щоб запобігти поширенню шкідників, необхідно обробити яблуню мідновмісткими препаратами або сечовиною. Обов’язково потрібно збирати і видаляти опале листя або сміття, перекопувати восени пристовбурні кола. Важливо також регулярно оглядати кору і листя.

Період цвітіння і термін дозрівання яблуні Чудна

Період цвітіння і термін дозрівання яблуні Чудна

Яблуня сорту Чудна плодоносить з 3-го року життя. Цвітіння починається на 2-му році.

Важливо! Перші квіти рекомендується видаляти, щоб дерево не витрачало зайвої енергії. В цьому випадку всі сили будуть направлені на зростання і розвиток саджанця.

Період цвітіння розтягнутий, початок припадає на кінець квітня або початок травня. Точний час залежить від погодних умов. Цвітіння яблуні Чудна має свої особливості. Спочатку квіти покривають верхні гілки. Це дозволяє дереву спокійно пережити поворотні заморозки. Термін дозрівання плодів пізньолітній, яблука готові до збору в серпні. Слід ретельно вибрати місце посадки, щоб використовувати декоративність сорту в момент цвітіння.

Запилювачі карликиової яблуні

Для формування врожаю яблуні Чудна не потрібні запилювачі. Але, в цьому випадку запилюється тільки частина квіток. Щоб отримати максимальну кількість зав’язей, необхідна допомога яблунь інших видів. Кращі запилювачі для яблуні Чудна — сорти уральських карликів Братчуд, Аніс Свердловський.

Транспортування і лежкість яблук при зберіганні

При падінні яблука сорту Чудна майже не травмуються, не схильні до гниття. Тому урожай відмінно переносить транспортування на далекі відстані. При цьому якість і товарний вигляд плодів залишається колишнім. Автором селекції закладено ще одна унікальна властивість для пізньолітнього сорту яблук — хороша лежкість. Протягом місяця вони зберігаються навіть в кімнаті. При сприятливих умовах в холодильнику або льосі зберігають свої якості до жовтня.

Переваги і недоліки сорту яблуні Чудна

Переваги і недоліки сорту яблуні Чудна - фото.

На підставі опису та відгуків садівників, можна згрупувати плюси і мінуси дерева.

Серед явних переваг необхідно відзначити:

 •  скороплідність;
 • стійкість до морозів і заморозків;
 • вітровитривалість;
 • здатність рости при близькому розташуванні ґрунтових вод;
 • економічність;
 • комфортність догляду завдяки невеликій висоті;
 • прекрасний смак;
 • тривалий термін зберігання.

Істотних недоліків у сорту любителі яблук не відзначають. Мінусом називають неможливість зберігати врожай довше. Це обумовлено бажанням продовжити термін вживання дуже смачних плодів. При грамотному догляді сорт щорічно формує завидний урожай.

Посадка яблуні Чудна в саду 

Від якості посадки саджанця залежить його подальше зростання і розвиток. Є певні правила, яких необхідно дотримуватися. Це дозволить виростити на ділянці дивовижну яблуню на карликовій підщепі сорту Чудна.

Потрібно звернути увагу на:

 • Термін. Оптимально — рання осінь (не пізніш середини жовтня) і весна (до середини квітня). Навесні потрібно вибрати час, коли відтанула земля, а бруньки не рушили в зростання. Восени важливо закінчити за місяць до початку замерзання ґрунту.

Посадка яблуні Чудна - фото.

 • Місце. Сорт Чудна має унікальну особливість. Дерево відмінно себе почуває при близькому заляганні ґрунтових вод. Тому для нього підійдуть ділянки, які іншим плодовим деревам абсолютно не підходять. Ґрунт краще легкий і поживний. Кислий ґрунт попередньо провапнований. Саджанці потрібно оглянути перед посадкою. Основну увагу приділити стану коренів. Вони повинні бути свіжими. Їх необхідно посадити якомога швидше, після покупки відразу обернути вологою тканиною.

Алгоритм посадки:

 1.  На ділянці підготувати посадкові ями глибиною 0,5 м і діаметром 0,7 м. Відстань між ямами не менше 3 м.
 2. Залити в кожну по 1 відру води.
 3. Перемішати дернову землю з перегноєм, заповнити сумішшю частину ями.
 4. Поставити саджанець таким чином, щоб місце щеплення було вище рівня землі на 2 см.
 5. Засипати коріння землею, трохи притоптати, рясно полити.
 6. Сформувати валик з ґрунту для подальших поливів.

Саджанці слід розташовувати на достатній відстані, щоб вони добре розвивалися.

Вчені не перестають повторювати про користь яблук, згадуючи їх благотворний вплив на імунітет, роботу головного мозку і стан зубів. Читайте більше з нашої статті: посадка яблунь навесні — як все зробити правильно?

Догляд за карликовою яблунею сорту Чудна

Вирощування і догляд яблуні Чудна

Ростити сорт Чудное дуже просто. Яблуня не вимагає особливих знань і навичок. Основне правило — грамотний полив, іншими словами, регулярний. Влітку потрібно поливати дерево щотижня. Витрата на кожне дерево — 10 л.
Розпушування після кожного поливу або дощу. Потрібно акуратність, щоб не пошкодити коріння. Підживлення двічі протягом сезону — навесні і восени. Починати потрібно з 2 або 3 років. Сорт добре відгукується на органіку (курячий послід або гній). Настій розводити перед поливом в пропорції 1:20 (послід) і 1:10 (гній).

Восени добре підгодувати дерево комплексним мінеральним добривом з високим вмістом калію та фосфору. У перший рік обов’язково сформувати обрізанням нижній ярус. Верхівку прибрати на висоті 50 см. У наступні роки потрібно видаляти гілки, що ростуть під гострим кутом до стовбура, і пошкоджені. З формуванням яблуні Чудна впорається навіть початківець садівник. Перед настанням зими обов’язково добре полити яблуню. У холодних регіонах мульчувати пристовбурні кола, накрити дерево снігом, утеплити нижню частину стовбура. Сорт Чудна витримає будь-які погодні випробування тільки при достатньому поливі. Поверхневе розташування кореневої системи вимагає уваги садівника до цього пункту догляду.

Коли збирати яблука сорту Чудна на зберігання

Плоди готові до збору з середини серпня. Рекомендується не затягувати з процедурою, щоб плоди не переспіли. Ще одна причина — дерево не повинно витрачати зайві сили на стиглі яблука. Максимальний термін зберігання сортів Чудна — 4 місяці.

Збір і зберігання яблук сорту Чудна

Щоб яблука витримали цей час без пошкоджень, необхідно:

 • виділити темне приміщення;
 • підтримувати температуру не вище +12 ° С;
 • показник вологості не більше 70%.

Ідеальне місце — закритий балкон або підвал.

Висновок

Карликова яблуня Чудна — гідний вибір для посадки на садовій ділянці. Розміри сорту спрощують догляд за деревом, дозволяють економити площу. Виростити яблука з дивним смаком можна в будь-якій кліматичній зоні, дотримуючись агротехнічних рекомендацій по догляду за сортом.

Відео: Характеристика сорту яблуні Чудна

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Яблуня Чудна: опис, розміри дорослого дерева, посадка, догляд, фото і відгуки