Як боротися з конденсатом в теплиці?

Причини появи конденсату в теплиці, як з ними боротися


Як боротися з конденсатом в теплиці? Конденсат, що утворюється в теплиці, вкрай погано впливає на ваші рослини. Він є переносником бактерій і грибкових захворювань.

 

Як боротися з конденсатом в теплиці?

 

Як боротися з конденсатом в теплиці?

Конденсат, який утворюється в теплиці, а особливо на її стінках і стелі, вкрай негативно впливає на стан рослин. Він є переносником шкідливих бактерій і провокує розвиток різних грибкових захворювань.

Особливо конденсат шкідливий у парниках і теплицях з полікарбонату де вирощуються огірки та помідори. Перед тим як починати боротися з цим явищем, необхідно розібратися, чому конденсат з’являється в теплиці з полікарбонату.

Причини появи конденсату в теплиці з полікарбонату

Проблемою стель практично будь-яких парників і теплиць є поява конденсату, і з цим досить складно боротися.

Виключити утворення конденсату, що з’являється при диханні рослин і процесах випаровування води з листя і ґрунту, може тільки використання калориферів.

Однак це дуже витратна технологія, і вона використовується виключно у виробничих умовах, хоча і дозволяє повністю запобігти появі крапель на стелі парника. Більшості звичайних дачників подібні технології не по кишені.

Як боротися з конденсатом в теплиці?

Для того, щоб виключити появу конденсату в теплиці, можна використовувати калорифери. Однак вони досить дорогі.

Щоб зрозуміти, чому конденсат може з’являтися в теплиці з полікарбонату, потрібно вивчити особливості таких конструкцій. Багато дачників будують теплиці без фірток — це неправильно. Як же обійтися без них? Адже огірки теж необхідно провітрювати, хоча і не так інтенсивно, як помідори, щоб не влаштовувати сильних протягів. Двері парника в теплу погоду відкриваються тільки з одного боку. Знизу дверний отвір прикривається щитом, щоб виключити сильне охолодження повітря по підлозі і не допустити утворення прикореневих гнилостей.

Друга причина, по якій конденсат з’являється в теплиці з полікарбонату, — це загущені посадки, несвоєчасне видалення відмираючого листя і бічних пагонів. Заміряйте площу свого парника і порахуйте, скільки рослин Ви зазвичай висаджуєте на 1 м². Найоптимальніший варіант — це 2 рослини на 1 м², максимум — 3 рослини.

Появі конденсату сприяє вечірній полив

Появі конденсату сприяє вечірній полив.

Третьою причиною появи конденсату в теплиці з полікарбонату є вечірній полив огірків. Поливи необхідно проводити в першій половині дня, використовуючи для цього теплу воду. Так можна дещо знизити утворення конденсату на стелі теплиці з полікарбонату в нічний час. Досвідчені дачники рекомендують мульчувати землю під рослинами залишками трави, які залишаються при приготуванні зеленого добрива (коли нарізана свіжа трава заливається водою і через 10 днів використовується для підгодівлі). Коли в серпні починає знижуватися температура, кількість поливів необхідно знижувати, щоб запобігти надмірне підвищення рівня вологості повітря в парнику.

 

 

Дачники — дуже винахідливі люди. Вони вже давно придумали спосіб, який дозволяє перемогти конденсат в парнику з полікарбонату. Для цього в теплиці з боку даху натягується покривний матеріал (агріл, спанбонд і т.д.). Крапельки вологи будуть стікати по цьому матеріалу до стін. Однак це призведе до деякого погіршення освітленості рослин.

Наскільки шкідливий конденсат в парнику

Для того, щоб захистити ґрунт від бактерій з конденсату, накрийте грядку лутрасилом.

Для того, щоб захистити ґрунт від бактерій з конденсату, накрийте грядку лутрасилом.

Конденсат дуже шкідливий для рослин. Приміром, ті ж томати люблять вологу землю і сухе повітря, а не навпаки. Занадто вологе середовище — це відмінні умови для зростання спор різних хвороботворних бактерій. У подібних умовах вони проростають протягом лічених годин. Для зміни подібної обстановки і запобігання появи конденсату в теплиці з полікарбонату необхідно заздалегідь підготуватися.

Насамперед, приготуйте лутрасил або мульчу на грядки, вода не повинна випаровуватися занадто швидко. Тут необхідно пам’ятати, що світлу мульчу можна використовувати тільки в період активного росту та розвитку рослин. В іншому випадку вона просто не дозволить землі прогрітися і буде затримувати розвиток рослини.

Досвідчені дачники рекомендують закривати грядки прозорою плівкою, тоді випаровування з ґрунту не буде, конденсат в теплиці буде мінімальним. І тільки після цього в спеку на плівку можна буде розсипати солому, яка забезпечить захист від перегріву. Чорна плівка на ґрунті не дозволить їй як слід прогрітися, хоча й сама буде гарячою від сонця.

Фірточки в теплиці робіть в самій верхній точці

Фірточки в теплиці робіть в самій верхній точці парника.

Фіртки необхідно зробити в самій верхній точці парника. Зайве вологе повітря, як і спека, повинні ефективно відводитися.

Теплицю потрібно починати провітрювати, коли температура повітря зовні буде на 10 ° нижче оптимальної для парника температури. Оптимальна температура для росту рослин в теплиці — + 20-25 ° С. Отже, починати провітрювати можна тоді, коли температура на вулиці буде + 12-15 ° С. Це потрібно робити вранці, коли теплиця ще не почала сильно нагріватися, що дозволить вирівняти вологість і запобіжить утворенню конденсату в теплиці.

З самого ранку необхідно стимулювати випаровування у рослин — це добре позначиться на розвитку кореневої системи. Як тільки рослини достатньо зміцніють і розвинуться, ефект охолодження буде залежати вже не від циркуляції повітря, а від випаровування листя.

Схема боротьби з конденсатом в теплиці з полікарбонату

Таблиця оптимального теплового режиму для овочевих культур.

Таблиця оптимального теплового режиму для овочевих культур.

Пошкодження плодів і листя можуть бути скорочені і навіть повністю виключені, якщо Вам вдасться уповільнити різкі зміни відносної вологості до такої міри, коли рослини в теплиці зможуть пристосуватися до змін без шкоди для їхніх тканин.

Схема контролю мікроклімату, здатна відстежувати і змінювати рівень вологості в парнику, є найкращим рішенням. Через відносну дорожнечу подібної системи багато овочівників-аматорів мають вкрай обмежені можливості з контролю і регулювання відносної вологості повітря в своїх парниках.

Повітрообмін і обігрів досить часто використовується для зміни рівня вологості в парнику. Системи дрібнодисперсного дощування, охолоджувач на принципі випаровування або кілька розбризкувачів можуть ефективно використовуватися для підвищення вологості в повітрі парника.

Контроль вологості повітря — це така ж важлива операція, як і спостереження за температурою. У разі якщо температура повітря в парнику не така вже й висока, нагрівання не може використовуватися як засіб для пониження рівня вологості. Якщо теплиця опалюється, то багато води випаровуватися попросту не буде, тому як для утворення випарів потрібна додаткова теплова енергія. Система контролю рівня вологості в теплиці повинна бути тісно пов’язана з системами охолоджування і обігріву, що дозволить створити оптимальне середовище для нормального росту та розвитку рослин.

Якщо у Вас немає коштів або бажання купувати більшу і укомплектовану всім необхідним обладнанням теплицю, є кілька способів мінімізації пошкодження рослин в парнику через різкі зміни рівня вологості повітря.

Читайте також: Плівка для теплиць — які види бувають і яку вибрати

Приміром, в сонячні теплі дні не залишайте парник закритим до 10 ранку. До цього часу всередині теплиці вже може почати утворюватися надлишкове тепло. Не залишайте вентилятори охолодження включеними після того, як температура в теплиці почне падати, тобто при настанні вечора або ж при появі хмар. Намагайтеся не залишати вологі стінки на всю ніч, це може призвести до надмірного підвищення вологості повітря і появи конденсату на поверхні рослин.

Рекомендуємо переглянути відео: Плівка парникова

Візьміть за звичку постійно стежити за змінами мікроклімату в парнику. Чим уважніше ви будете контролювати температурні і вологісні умови, тим простіше вам буде виконувати всі профілактичні заходи, тим меншої шкоди буде завдано рослинам.

На цьому все, наша стаття «Як боротися з конденсатом в теплиці?» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у боротьбі з конденсатом! До нових зустрічей. Рекомендуємо переглянути рубрику теплиця де Ви зможете прочитати багато цікавих статей.

 

Як боротися з конденсатом в теплиці?