Як доглядати за чорною та червоною смородиною — обрізка кущів, полив та підгодівля

Догляд за червоною та чорною смородиною


Як доглядати за смородиною-рекомендації для всіх видів

 

Як доглядати за чорною та червоною смородиною - обрізка кущів, полив та підгодівля

 

Як доглядати за смородиною — рекомендації для всіх видів

В Україні смородина будь-якого виду може вирощуватися практично на будь-якій ділянці. Для неї, звичайно, потрібен певної родючості грунт, але, як правило, більшість сортів не вимогливі до родючості, але все одно потребують догляду. Як доглядати за смородиною? Наскільки смородина різних видів вимоглива до вологи? Чим її удобрювати, щоб вона давала гарний урожай?

Чорна смородина — вологолюбна культура, в посушливих районах України без зрошення погано росте, хороших врожаїв не дає. Вимоглива вона до вологості повітря, не виносить спеки, посухи. За вегетаційний період необхідно проводити 4-6 поливів, а під час сухого і спекотного літа — не менше восьми. Поливи особливо необхідні в липні-серпні. У ці місяці при необхідності поливи проводять 1-2 рази за тиждень по 40-60 літрів під кущ.

Червона смородина менш вимоглива до вологи, так як у неї коріння більш потужні, залягають глибше і ширше, виходять за межі крони більше метра.

Вона легко переносить дефіцит вологи в ґрунті. Однак вона краще росте і плодоносить при зрошенні. Її, так само як і чорну, необхідно поливати, але з урахуванням вологості ґрунту. Вона негативно реагує на перезволоження ґрунту.

У липні-серпні на пагонах йде закладка і формування квіткових бруньок, тому рослини особливо багато споживають вологи. У ці місяці особливо сильна спека, а опадів випадає мало. За дефіциту вологи, спеки припиняється ріст молодих пагонів. Коренева система працює слабо, пригнічується сухістю, перегрівом ґрунту. Поживні речовини з ґрунту коренями засвоюються погано. Ягоди пізніх сортів дрібнішають, можуть опадати до їх збору. Закладка і формування квіткових бруньок проходить за несприятливих для кущів умовах.

Мульчування ґрунту під кущами після поливів допомагає довше зберегти грунт вологим, зменшує перегрів ґрунту, зберігає кореневу систему від висихання, пригнічує ріст бур’янів, поширення деяких шкідників.

На яких ґрунтах краще росте чорна та червона смородина

Незалежно від того, що чорна смородина — вологолюбна культура, вона не любить затоплення, тривалого перезволоження ґрунту. У таких місцях кущі ростуть погано, швидко старіють і гинуть. Не слід розміщувати смородину в затоплюваних низинах або робити там вали, кургани — на них висаджувати кущі.

Як доглядати за смородиною-рекомендаціїЧорна смородина добре росте на землях по берегах річок, струмків, на чорноземах, глинистих і суглинних, але погано росте на піщаних ґрунтах без внесення великих доз органічних добрив. Непридатні для неї заболочені, засолені, кислі ґрунти. Кущі на них пригнічуються, погано ростуть, різко знижують врожайність, більше уражуються хворобами, шкідниками.

Червона смородина досить невибаглива, її можна вирощувати на різних ґрунтах. Вона добре мириться з засоленням ґрунтів. Гірше росте на важких ґрунтах, не виносить перезволоження ґрунтів.

 

 

Які добрива потрібні смородині для кращого врожаю

Чорна смородина дуже вимоглива до живильних речовин, потребує в родючому ґрунті, внесення органічних, мінеральних добрив, любить рясне правильне харчування. Вона більше за інших культур позитивно реагує на внесення добрив: підвищується урожай, збільшується розмір ягід, поліпшується їх якість.

Разом з тим при внесенні добрив необхідно враховувати біологічні особливості смородини в споживанні різних поживних речовин, як по масі їх, так і за періодами вегетаційних фаз.

Система добрив повинна враховувати особливості клімату, давати практичну можливість садівникам правильно керувати ростом, плодоносінням кущів, підвищувати їх стійкість до посухи, спеки, хвороб, шкідників.

Важливість фосфорних добрив

Чорна смородина вважається фосфорною рослиною. Це означає, що вона добре плодоносить на ґрунтах, високо забезпечених фосфором, при внесенні під неї суперфосфату або інших легкорозчинних фосфорних добрив. Особливо необхідний для смородини і добре діє фосфор при жаркій, посушливій погоді. Така необхідність припадає на липень-серпень місяці.

Читайте також: Правила обрізки червоної і чорної смородини

Слід враховувати також те, що смородина слабо використовує з ґрунту важкорозчинні фосфати. А що вносяться в добривах водорозчинні сполуки фосфору легко переходять в грунт в важкорозчинні і нерозчинні форми. Щорічне фосфорне живлення кущів фосфорними добривами прискорює їх розвиток, особливо ріст кореневої системи, підсилює плодоношення, підвищує якість ягід. При нестачі в ґрунті легкорозчинного фосфору на пагонах смородини мало формується квіткових бруньок, ягоди дрібнішають, урожай знижується, листя і пагони сильніше уражуються плямистістю, борошнистою росою або іншими хворобами, шкідниками, особливо попелицею, кліщами.

Головна особливість застосування добрив під смородину — не допускати фосфорного голодування кущів. Фосфорне голодування кущів — одна з причин низьких врожаїв смородини у багатьох садівників.

Азотні добрива для смородини

На зростання кущів, урожай смородини добре впливають азотні добрива. При нестачі азоту в ґрунті ріст пагонів затримується, цвітіння слабке, ягоди дрібнішають. Однак підвищення дози внесення азотних добрив під смородину ефективно тільки на високому фоні фосфору і калію. При спільному одночасному внесення азоту при низькій забезпеченості ґрунту фосфором і калієм призводить до того, що молоді пагони швидко ростуть, але стають тонкими, з довгими міжвузлями, ламкими. В їх клітинному соку збільшується вміст амінокислот, що сприяє більш інтенсивному розвитку борошнистої роси, швидкому заселенню, розмноженню попелиці, кліщів на молодих пагонах і листочках.

Клітинний сік з високим вмістом амінокислот дуже смачний для шкідників, вони швидко розмножуються при рясному харчуванні, яке ми самі їм створили.
На урожай смородини дуже позитивно впливають калій, кальцій та мікроелементи

Як доглядати за смородиноюКалій — один з найважливіших елементів живлення смородини. Оптимальне калійне живлення смородини сприяє кращому визріванню пагонів і бруньок, підвищенню зимостійкості, засухо- і жаростійкості кущів, стійкості їх до грибкових хвороб, збільшенню вмісту цукру в ягодах. Однак смородина негативно реагує на калійні добрива, що містять хлор. Внесення хлористого калію в період вегетації викликає опіки на смородині. Його треба вносити восени після листопаду під розпушування ґрунту, щоб хлор за зиму вимився в глибокі шари ґрунту. У період вегетації ефективно вносити сульфат калію, який не містить хлору.

Особливо добре реагує смородина на внесення під кущ по 1-2 кг золи восени під розпушування ґрунту. Вона містить фосфор, калій, кальцій, мікроелементи.

Коли вносити добрива під смородину

У період вегетації у смородини виділяють два максимуми в споживанні поживних речовин, які необхідно враховувати при внесенні під неї добрив. Це весняно-літній та літньо-осінній.

У весняно-літній період йде активний ріст кореневої системи, потім цвітіння, зростання ягід, максимальне зростання всіх молодих пагонів. Під час цього періоду кущі споживають велику кількість азоту, фосфору, калію, кальцію, інших елементів.

Після знімання врожаю, з липня місяця, починається другий максимум росту коренів, рослина створює запас поживних речовин в коренях і пагонах, йде формування пагонів, урожаю майбутнього року.

Відповідно до цих періодів максимального споживання поживних речовин необхідно будувати систему добрив для смородини з урахуванням родючості ґрунту на кожному з них.

На заплавних суглинних порівняно бідних ґрунтах ми вносимо за рік під один кущ:

  • органічних добрив — 6-8 кг,
  • аміачної селітри — 70 г,
  • калійної солі або хлористого калію 25-30 г,
  • іноді ще по 1 кг золи.

Азотні добрива вносимо в період вегетації в три строки:

  • рано навесні в період розпускання бруньок,
  • після цвітіння,
  • під час інтенсивного росту ягід по 15-25 г аміачної селітри під кожен кущ.

Найчастіше азотні добрива вносимо з фосфорними і калійними або використовуємо комплексне добриво — нітроамофоску. Проводимо 4-5 підгодівель, вносимо з поливною водою розчинену нітроамофоску по 25-30 г на кущ.

догляд за смородиноюПісля збору врожаю, з липня, з підгодівлі в основному виключаємо азотні добрива. У цей час ріст пагонів закінчений — настав період їх дозрівання, закладки та формування пагонів, а для цих цілей потрібні переважно фосфорні та калійні добрива.

У липні-серпні до підгодівлі вносимо 20-25 г суперфосфату і 15 г сульфату калію під кущ з поливною водою. Їх проводимо через 12-15 днів.

Для підвищення стійкості кущів до борошнистої роси, попелиці, накопичення в ягодах цукру, кращому формуванню бруньок на пагонах, в період вегетації смородини проводимо 3-4 некореневих підгодівлі розчином марганцівки 3 г + 50 г сульфату калію на 10 літрів води. Обприскуємо кущі ввечері.

У балансі внесених добрив не допускаємо перевищення азотних добрив. Їх вносимо в потрібний для рослин час, у необхідних дозах, це обов’язково робити на високому фоні фосфору і калію. Це забезпечує хороший ріст сильних молодих пагонів, зав’язування, формування сильних пучок, хороший урожай, гарну стійкість до хвороб, шкідників, звичайно, в комплексі з проведенням інших агродій.

Червона смородина, так само як і чорна, не виносить хлору, під неї краще вносити сульфат калію, золу, інші безхлорні добрива. Решту добрив під неї вносимо так само, як і під чорну смородину.

Відео: Як правильно доглядати і садити смородину в саду

На цьому наша стаття «Як доглядати за смородиною-рекомендації для всіх видів» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у догляді за вашими кущиками смородини. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику садівництво-корисні поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним.

 

Як доглядати за чорною та червоною смородиною - обрізка кущів, полив та підгодівля