Як і коли здійснюється обрізка малини осінню

Як правильно обрізати малину восени


Коли здійснюється обрізка малини осінню.Як обрізати малину восени

 

Як і коли здійснюється обрізка малини осінню

 

Малина — улюблена багатьма ягода. Для початківців садівників саме з посадки малинників часто стартує їх дачне життя, наповнена турботами про власний сад і город. Одна з них — правильна і своєчасна обрізка малини восени. Чи потрібна вона? Як її провести?

Мета і терміни осінньої обрізки малини

Обрізка малини осінню проводиться для того, щоб за допомогою правильного формування її посадок збільшити врожайність. Відомо, що коріння у малини багаторічні, а пагони плодоносять не більше двох років. Там де їм дають вільно рости, малинники «дичавіють», захоплюючи все нові і нові ділянки. Ягоди в цих густих колючих заростях трохи, вони дрібні, так і збирати їх нелегко. Щоб малинник завжди радував великою кількістю великих і соковитих ягід, а не перетворився на такого собі садового окупанта, необхідно його регулярно обрізати.

Читайте також: Догляд за малиною

Осіння обрізка проводиться до похолодання, яке подекуди може наступити вже в кінці жовтня. Але багато досвідчених садівників радять не затягувати з нею до глибокої осені. Якщо довго стоять теплі осінні дні, то в малиннику до холодів встигають завестися садові шкідники. Тому можна проводити його осінню обрізку відразу ж після збору врожаю — на початку вересня.

Мета і терміни осінньої обрізки малини

Осіння обрізка малини проводиться для того, щоб за допомогою правильного формування її посадок збільшити врожайність.

Технологія обрізки малини осінню: покрокова інструкція для початківців

Перед осіннім обрізанням малини потрібно уважно оглянути кущі і визначити, від яких пагонів необхідно позбутися, а які залишити. Маніпуляцію цю роблять гострим секатором, щоб зріз був обережний, а рана — невелика.

Слід дотримуватися такої технології обрізки:

 • Видалити старі, зламані, хворі і уражені шкідниками гілки.
 • Вирізати слабкі молоді пагони, які явно не перезимують.
 • Позбутися від дворічних пагонів, які вже не принесуть нового врожаю, але будуть заважати появі молодим гілочкам, затінюючи їх. Відрізнити такі гілки легко. Кора у них темна, тверда, вони рясніють бічними крислатими пагонами.
 • Прорідити густі кущі, де на квадратному метрі розрослося більш десятка стебел. Тут використовують гостру лопату, якою робляться позначки в землі по колу на відстані в 20 см від малинового куща. Потім обкопувати простір поза цим колом з вирубкою зайвих стебел і видаленням бур’янів.
 • Всі ці гілки потрібно обрізати на рівні землі, щоб на залишених пеньках не розводити шкідників. А потім їх обов’язково спалювати, інакше від ворогів малини не позбудешся. Вони прекрасно зимують під снігом.
  Після обрізки стебла що залишилися потрібно удобрити залізним купоросом.

Як обрізати малину восени (відео)

Особливості обрізки ремонтантної малини

Щоб правильно обрізати ремонтантну малину, потрібно враховувати її особливості. Для деяких з сортів, що мають звичайний дворічний термін плодоношення (Журавлик, Вереснева, Прогрес), частіше застосовують дві методики:

 

 

 1. Тим, хто хоче отримати максимальний урожай в перший рік, не рекомендують поспішати з осіннім обрізанням. Можна проводити його за звичайною схемою пізньої осені.
 2. Якщо ж пожертвувати частиною осіннього врожаю першого року (не більше 40%), то в другий рік можна отримати рясне плодоношення. В цьому випадку у вересні вирізують більшу частину куща врівень із землею, залишивши лише кілька найрозвиненіших і міцних однорічних стебла. З уже більш розвиненого кореневища наступної весни з’явиться безліч молодих гілок, на яких і можна буде дочекатися рясного врожаю.

Багато сучасних сортів ягід (Геракл, Діамантова, Пінгвін, Бабине літо-2) відрізняються від іншої ремонтантної малини тим, що рясно утворюють квітконоси у всіх частинах пагона вже в перший рік. Цей різновид Малинників потрібно цілком вирізати після перших заморозків. Тільки в такому випадку на наступний рік вони проявлять на молодих пагонах властивості Ремонтантності в повному обсязі.

Особливості обрізки ремонтантної малини.

Обрізати малину слід гострим секатором, щоб зріз був обережним, а рана — невелика.

Якщо ж залишити на зиму необрізані пеньки, то малинник переродиться, загубиться ефект отримання з нього двох врожаїв за рік. Кущики будуть низенькими, та й ризик зараження їх малина комариками або жуками значно зросте.

Існують також сорти малини, які не є ремонтантними, але при м’якій осені виявляють ці властивості (Жовтий гігант, Костінбродская, Бабине літо). Для них потрібно проводити пізню осінню обрізку диференційовано, видаляючи лише ті частини пагонів, з яких були зібрані ягоди. Якщо залишилися необрізаними частинах гілок урожай з’явиться в наступний сезон.

Як правильно обрізати малину восени.

Якщо залишити на зиму необрізані пеньки, то малинник переродиться.

Правила та особливості позбавлення від порослі

Малинна поросль, якщо з нею своєчасно не боротися, — хвороба багатьох садів. Вона може заполонити всю ділянку, вільно переходячи на овочеві грядки. Зелені відростки слід підрізати гострою лопатою на початку сезону, коли вони ще не проросли глибше 10 см. Основне коріння рослин при цьому залишаються цілими.

Існує ще ряд способів боротьби з розростанням малини:

 • Викопування траншей по периметру малинника і в міжряддях. Їх глибина і ширина повинна бути близько півметра. Дно цих канав заповнюється поживною сумішшю з суперфосфату, сульфату калію, деревної золи, землі. Такий шар повинен займати третину глибини траншеї. Верхній пласт її складається з суміші перегною, суперфосфату, сульфату калію, золи і землі.
 • Огорожа траншей ізолюючими матеріалами: шифером, руберойдом, поліетиленовою плівкою. У них не повинно бути щілин — лазівок для проростків. Ці перешкоди закопують на глибину до 30 см, що перешкоджає проникненню нащадків. Адже вони зустрічаються не глибше 25 см. Живильні ж рослини коріння легко долають цей бар’єр.
 • Коріння висаджених в міжряддях кущів малини озимого часнику і щавлю, заважають їх корінню просуватися в цьому напрямку. І поросль в цьому випадку не з’являється.
Підготовка малини до зими.

Малина поросль може зайняти всю ділянку.

Підготовка малини до зими

Про підготовку малини до зимівлі слід подбати ще влітку, щоб деревина на молодих пагонах встигла визріти, а коріння — зміцніти. Для цього в кінці серпня, після збору врожаю, 2-3 рази проводять підживлення рослин калійними і фосфорними добривами. В останній раз їх вносять перед заморозками — в жовтні.

Для цього готують таку суміш (з розрахунком на метр квадратний ділянки):

 1. Під зрілі кущі — 50г. суперфосфатів і деревної золи розводять в літрі води, для молодих рослин дозу зменшують вдвічі.
 2. 5 кг. перегною або 5 відер гною — раз на 3 роки.
 3. 250 г. комплексного добрива, куди входять фосфор, калій, сульфат амонію.
 4. 3 г. сульфату цинку і 5 г. сульфату марганцю.
Коли здійснюється обрізка малини осінню. Як правильно обрізати малину восени

Мульчування грунту навколо кущів малини — важливий захід для успішної зимівлі коренів.

Важливим заходом для успішної зимівлі коренів є мульчування грунту навколо кущів до настання холодів. Тут потрібно знати кілька правил:

 • Малинник перед мульчуванням потрібно рясно полити, щоб в зиму коріння не було підсохлим.
 • Для малини кращий грунт з нейтральною кислотністю. Тому хвойну тирсу в якості захисної підстилки не підходить. Краще використовувати солому, торф, пріле листя.
 • Шар мульчі повинен бути 7-8 см. Тонкий шар не перешкоджає випаровуванню вологи з ґрунту. А надто товстий шар таїть небезпеку загнивання коренів.

Пагони малини добре зимують під снігом, витримуючи мінусові температури до 35 градусів. Щоб вони могли бути повністю захищені сніговим покривом, в кінці вересня ще досить гнучкі гілки пов’язують, пригинають до землі і пришпилюють.

Читайте також: Обрізка малини навесні

У малосніжні зими знадобиться вкривати рослини листами картону, агроволокном (лутрасил, спанбонд). Укриття кладеться в кілька шарів і фіксується або трохи закопується в землю з двох сторін.

Щоб зберегти рослини від різкого вітру і затримати сніг, з навітряного боку встановлюють додаткові загородження з листів фанери, полікарбонату. Їх кріплять на шпалерах.

Як підвищити урожай малини (відео)

На цьому наша стаття «Коли здійснюється обрізка малини осінню. Як правильно обрізати малину восени» підійшла до кінця, сподіваємося, вона зможе допомогти Вам здійснити правильну обрізку малинника осінню. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику унікальні поради садоводу. Бажаємо Вам успіхів і великих врожаїв!

 

Як і коли здійснюється обрізка малини осінню