Посадка яблуні навесні: вибір місця та підготовка ями до висадки дерева

Як правильно провести посадку яблунь навесні


Правильна посадка яблунь навесні самостійно - відеоурок

 

Посадка яблуні навесні: вибір місця та підготовка ями до висадки дерева

 

Вчені не перестають повторювати про користь яблук, згадуючи їх благотворний вплив на імунітет, роботу головного мозку і стан зубів. Ці фрукти належать до розряду загальних улюбленців, тому більшість садівників обов’язково виділяє місце під це дерево на своїй ділянці. Тема нашої статті: посадка яблунь навесні — як все зробити правильно?

Існують тисячі сортів яблук, що відрізняються між собою кольором, формою, розмірами, кількістю солодощі і кислоти, ароматом, щільністю, соковитістю, терміном дозрівання, тривалістю зберігання і складом. Вибираючи молоде деревце для весняної посадки, не полінуйтеся зібрати інформацію про запропоновані варіанти. Так ви зможете підібрати сорт з відповідним строком дозрівання, смаком, соковитістю і іншими особливостями і радіти вибору довгі роки.

Садимо молоду яблуню навесні: особливості, технологія та алгоритм дій

Читайте також: Колоновидна яблуня: посадка і догляд в домашніх умовах

Терміни весняної посадки молодих яблунь

Яблуні однаково успішно садять восени і навесні. Перевага осінньої посадки — широкий часовий відрізок для здійснення заходу. Навесні відповідні умови можуть наступити різко і тривають завжди недовго. Для тих, хто живе далеко від своєї садової ділянки, це може виявитися великими незручностями.

Коли ж правильно здійснити весняну посадку яблуні? Необхідно встигнути зробити це в період відступу морозів до розпускання бруньок на саджанці. Якщо рекомендований період пропустити, затягнувши з посадкою, молоде і поки ще погано вкорінене деревце може постраждати в подальшому від спеки та посухи.

Терміни весняної посадки молодих яблунь

Правильний вибір місця для посадки саджанця яблуні

Як відомо, дерева садять на одному місці раз і назавжди. Це накладає особливу відповідальність у зв’язку з вибором місця посадки. Де посадити яблуню, щоб дерево почувалося найбільш комфортно і дякувала за це щороку прекрасним врожаєм?

Місце для яблуні обирайте з урахуванням наступних рекомендацій:

 • Дерево не повинно знаходитися в тіні будівель і інших великих дерев.
 • Яблуні не люблять вітряних місць і протягів.
 • Яблуні добре плодоносять в груповій посадці, де відбувається перезапилення. Краще обирати саджанці сортів з різним терміном плодоношення.
 • Відстань між сусідніми високорослими яблунями — 3-5 м, низькорослими — 1-3 м.

 

 

Правильний вибір місця для яблуньки

Підготовка ями для здійснення весняної посадки яблунь

Зробити яму на ретельно підібраному для молодої яблуні місці потрібно завчасно. Не варто рити заглиблення в день посадки. Щоб посадити деревце навесні, яму краще викопати восени, в крайньому випадку — за тиждень до запланованого заходу.

Розміри ями для посадки яблуні залежать від двох факторів:

 1. Розмір дерева. Для яблунь великих сортів зазвичай роблять яму діаметром 50-90 см, заглибивши її на 1 м. Для невеликих дерев досить зробити заглиблення на 35-40 см, а розширити на 90 см.
 2. Особливості ґрунту. На ділянці, де проводилося глибоке перекопування, розмір ями для посадки яблуні потрібно розраховувати тільки за розміром коренів. Якщо плантажне перекопування не проводилася, необхідно зробити рів глибше і ширше: 70х100 см. Так само варто вчинити і в разі важкого ґрунту. Для глинистих земель або ґрунту з великою часткою щебеню або крейди яму роблять ще більше: 100х100 см.

Підготовка ями для здійснення весняної посадки яблунь

Технологія посадки яблунь навесні

Правильними є два варіанти посадки молодих яблунь: однорічними і дворічними саджанцями. Другий спосіб більш затребуваний, хоча дерева у віці одного року приживаються легше і швидше.

Посадка однорічних саджанців. Їх слід обрізати відразу після весняної посадки. Залишити необхідно 5-6 добре розвинених бруньок (гілок у однорічних дерев ще немає).

Посадка дворічних саджанців. Обирайте саджанці, на яких є не менше трьох пагонів, добре відхилених і які мають довжину 50 см. Стовбур повинен мати продовження.

Технологія посадки яблунь навесні

Алгоритм посадки яблуні навесні:

 1. Огляньте коріння молодої яблуні і видаліть всі пошкоджені частини. Щоб вони не підсохли, умочіть їх в бовтанці з землі, глини і коров’яку.
 2. 75% ями засипте сумішшю з землі (попередньо очищеної від бур’янів), перегною (15-20 кг) і мінеральних добрив (суперфосфат — до 500 г, сірчанокислий калій — до 100 г). Можна додати золу. На дно ями краще засипати землю, яка до перекопування була зверху.
 3. Вставте високий кілок у центр ями, потім утрамбуйте насипану землю ногами.
 4. Розмістіть коріння молодої яблуньки з північного боку від кілочка. Щоб все зробити правильно, краще приступати до цієї справи вдвох. Засипаючи корінці, слід утрамбовувати ногами кожен шар. В кінцевому етапі всі частини кореня повинні бути щільно оповиті ґрунтом. Коренева шийка деревця повинна бути після посадки на рівні землі або на 10-12 см нижче.

Посадка однорічних саджанців яблуні

 1. Підв’яжіть молоду яблуньку до колу вісімкою, щоб вітер її НЕ розхитував.
 2. Навколо посадженого деревця зробіть лунку. Правильно буде зробити її діаметр трохи більше діаметру ями.
 3. Полийте молоду яблуньку 5-6 відрами води.
 4. Замульчуйте все пристовбурове коло, дочекавшись повного вбирання води. Використовуйте для цього перегній або тирсу. Рекомендований шар — 8-10 см.

Відео: Посадка яблунь восени та навесні на дачі

Отже, ви посадили яблуньку – то коли ж очікувати результати? Коли вона дасть перші плоди і коли розраховувати на максимальний урожай? Багато що залежить від сорту, але за словами досвідчених садівників, в середньому в плодоношення молоді яблуньки вступають через 5 років після посадки, карликові — через 3-4 роки. Потужними і красивими деревами вони стають на 8-10 році. В цей час садівники починають знімати найбільший урожай.

Швидше за все, тепер вам не здається складною посадка яблунь навесні. Як все зробити правильно? Застосовуйте отримані поради на практиці, візьміть для здійснення заходу напарника і вірте в успіх. Ваш сад може стати вашим надбанням і перейти у спадок майбутнім поколінням. Прекрасний подарунок, чи не так?

Посадка дворічних саджанців яблуні

На цьому наша стаття «Посадка яблунь навесні» завершилася. Сподіваємося, наші поради допоможуть вам виростити великий сад і зібрати хороший урожай. Також рекомендуємо відвідати незмінну рубрику нашого сайту — садівництво. Там ви зможете знайти багато порад для вашого саду. Бажаємо успіхів і до нових зустрічей!

 

Посадка яблуні навесні: вибір місця та підготовка ями до висадки дерева