Як сушити шипшину в духовці, в електросушарці і природних умовах на зиму

Коли збирати і як правильно висушити шипшину на зиму


Як сушити шипшину в духовці, в електросушарці і природних умовах

 

Як сушити шипшину в духовці, в електросушарці і природних умовах на зиму

 

Вітамінний засіб для зміцнення імунітету можна приготувати в домашніх умовах. Але щоб зберегти всі корисні речовини, потрібно знати, як сушити шипшину. При правильній заготівлі ягода довго зберігається, а також зберігається її висока харчова цінність.

Перед тим, як сушити шипшину, необхідно зібрати її і провести обробку. Від цих дій залежить корисність ягід.

Як сушити груші в духовці і чи є інші способи отримання сухофруктів? У нашій статті ми детально вивчимо всі особливості цього процесу, а відео допоможе провести роботи без помилок.

Коли збирати шипшину для зберігання на зиму

Концентрація вітамінів залежить від часу збору. Коли ягоди стають м’якими, набувають яскраво-червоний відтінок, до зимової заготівлі вони не придатні. Зривають недостиглі або зрілі, але не переспілі плоди.

Придатні такі екземпляри:

 • великі і щільні;
 • непошкоджені хворобою;
 • чашолистки відстовбурчені (якщо вони притиснуті до ягоді, то збір починати рано);
 • яскраво-помаранчеві або червоні;
 • злегка кислі.

Збір шипшини на зиму

Плоди зривають з плодоніжками і чашечками. Якщо спробувати їх відірвати, то можна пошкодити шкірку. За шипшиною краще відправитися в екологічно-чисте місце, подалі від дороги або промислових підприємств.

Коли збирати шипшину для сушки? Її заготовляють з серпня по жовтень, до настання осінніх заморозків. Злегка підморожені ягоди не підійдуть. Для збору вибирають сухий день. Вологі плоди буде важко висушити.

Буває високовітамінна і низьковітамінна шипшина. Перша відрізняється тим, що чашолистки спрямовані вгору, при зриванні ягоди в місці чашечки залишається глибока виїмка.

Підготовка ягід шипшини до сушки

Після збору потрібно задуматися про обробку ягід. При тривалому зберіганні вони можуть зіпсуватися. По приходу додому шипшину перебирають. Всі гнилі, зіпсовані і прим’яті екземпляри викидають, але плодоніжки не відриваються, інакше весь сік витече назовні.

Підготовка ягід шипшини до сушки

Потім ягоди миють. Навіть якщо вони були зібрані в лісі, цю процедуру не упускають. З цією метою підійде тільки тепла вода, ні в якому разі не холодна або гаряча. Ягоди замочують на 10-15 хв. Можна просто промити їх під проточною водою, але в першому випадку очищення від бруду буде більш ефективним. Після плоди викладають на кухонний рушник і просушують їх 1,5-2 г.

Як сушити шипшину правильно в домашніх умовах

Підготовлені ягоди відразу ж сушать, інакше вони запліснявіють і згниють. Але перш, ніж приступати до цього процесу, потрібно знати всі тонкощі, інакше нічого не вийде. Як заготовити шипшину в домашніх умовах залежить від того, в чому її сушити.

Можливі варіанти:

 • електрична або газова духовка, в тому числі з конвекцією;
 • електросушарка;
 • піч;
 • в приміщенні.

Коли збирати і як правильно висушити шипшину на зиму

 

Сушать ягоди і на горищах, де хороша вентиляція, проте найкращий перший спосіб. Ягоди не сушать на сонці. Під впливом ультрафіолету руйнуються корисні речовини, продукт стає марним.

 

 

Як сушити шипшину в духовці

Висушити ягоди в духовці не складе проблеми, якщо виставити відповідну температуру, вірно визначити час сушки, знати, коли плоди готові. Важливо не пересушити, але і не можна залишати їх напівсирими.

Найголовніший параметр, який впливає на якість плодів, це температура сушки шипшини. Вона повинна бути в межах 50-70º С для газової духовки, 40-60º С — для електричної, не більше 40º С — для електричної з конвекцією.

В електричній духовці повітря сухіше, тому ягоди швидше сушаться. Максимально уважним потрібно бути з конвекційною духовою шафою. При перевищенні температурного режиму ягоди лопаються і весь сік витікає.

Як правильно сушити шипшину в духовці

З температурним режимом все зрозуміло, тепер поговоримо про час. Сушка шипшини в духовці займає 4-8 г. Тривалість цього процесу залежить від виду духової шафи. Для газової духовки досить 6-8 г., Для електричної — 4-5 г.

Поради, як сушити шипшину:

 • духовку ніколи попередньо не нагрівають;
 • сушать в режимі випікання, щоб грів верх і низ;
 • для сушіння деко вистилають пергаментним папером, нічим її не змащувати;
 • ягоди повинні бути сухими, інакше почнуть пригорати;
 • деко встановлюють рівно по центру;
 • ягоди розподіляють рівномірно, тонким шаром, не можна, щоб вони стикалися один з одним, інакше почнуть склеюватися і пускати сік;
 • температуру поступово збільшують, відразу не виставляють максимальну, наприклад, при використанні електричної духовки спочатку ставлять 40º С, а потім за 4 год. доводять до 60º С;
 • дверцята залишають трохи відкритими, буквально на 5 см;
 • ягоди постійно перемішують, щоб вони не пригорали, рівномірно підсохли.

Сушіння шипшини в духовці на зиму

Сушка займає багато часу, але в результаті можна отримати неймовірно корисний продукт для зміцнення імунітету в осінньо-зимовий період.

Як визначити готовність сушіння шипшини

Під час сушіння треба орієнтуватися не тільки на час, а й на зовнішній вигляд плодів, оскільки вони можуть бути готові, наприклад, не за вісім, а за сім годин. Тримати їх в духовці ще годину не має сенсу, інакше отримаємо урюк, а не смачну сушену шипшину.

Про готовність свідчать такі ознаки:

 • ягоди не злипалися;
 • ягоди зморщуються;
 • ягоди всередині трохи м’які, є волога;
 • ягоди мають натуральний смак і запах;
 • ягоди практично не змінюють колір, набувають медовий відтінок, стають трохи прозорими, не повинні бути темно-коричневими або чорними.

Як правильно сушити шипшину в домашніх умовах

Щоб визначити, чи готові ягоди чи ні, можна спробувати їх. При розкушуванні сік не виділяється, але волога повністю не випаровується, є м’якоть, відчувається кислинка. Якщо плоди потемніли, значить вони пересушені. Корисні властивості залишаються на тому ж рівні, а ось за смаковими якостями помітно поступаються.

Як сушити шипшину в електросушарці

Процес спрощується, якщо в будинку є електросушарка. Покрокова інструкція, як висушити шипшину в домашніх умовах:

 1. Підготовлені ягоди засипати в ємність електросушарки. Досить одного шару, плоди рівномірно розподіляють по всій поверхні.
 2. Виставити температуру в межах 50-70 С. Для кожної марки приладу свій температурний режим. Починають сушку з максимальних температур, а через 2-3 г. Переходять до мінімальних. Завдяки цьому волога швидше випарується, а шкірка затвердіє. Нижче ризик, що ягода трісне і виллється сік.

Як сушити шипшину в електросушарці

Процес сушки займає від 8 до 14 год. Час залежить від обраного температурного режиму, потужності електросушарки. Чим менше температура, тим довше сушка.

При виборі максимального температурного режиму в електросушарці можна висушити шипшину за 6-8 год, але частина корисних речовин зруйнується.

Як зрозуміти, що пора вимикати прилад? Ягоди трохи змінюють колір, набувають медовий відтінок, їх можна розламати на дві частини, вони хрусткі, але не кришаться в руках. Якщо починають темніти, стають коричневими, то час було перевищено.

Як сушити шипшину у природніх умовах

Сушка шипшини в духовці в домашніх умовах

Це трудомісткий процес, тривалістю 2-4 тижні. Але плоди виходять самі корисні і смачні. Розглянемо, як сушити шипшину на зиму без будь-яких приладів.

Важливі чинники:

 • хороша вентиляція;
 • низький рівень вологості повітря, менше 60%;
 • відсутність прямих сонячних променів (балкон або підвіконня не придатні).

Як сушити шипшину в домашніх умовах

Промиті і підсушені плоди викладають тонким шаром на газету, картон або лист фанери, щодня перемішують. Через місяць їх перекладають в картонну коробку на зберігання на 5-7 днів, щоб пішов залишок вологи.

Зберігання сушеної шипшини в домашніх умовах на зиму

Важливо знати, як зберігати сушену шипшину. Невідповідний температурний режим, потрапляння вологи, вплив сонячних променів можуть привести до псування продукту, втрати корисних властивостей.

Відразу після сушки фасувати шипшину в тару на зберігання не можна. Нехай вона охолоне на деку. Потім її перекладають в картонні коробки на 2-3 дня, які ставлять в приміщенні. Це потрібно, щоб ягоди придбали той же рівень вологи, що і в навколишньому середовищі.

Після шипшину відправляють на постійне місце зберігання. З цією метою підходить така тара:

 • тканинні мішки;
 • скляні банки, накриті марлею в кілька шарів або пластмасовими кришками з дірочками;
 • поліетиленові пакети з пророблену отворами.

Зберігання сушених ягід шипшини

Ягоди повинні провітрюватися, інакше вони покриються цвіллю. Але потрібно стежити, щоб не завелася міль або інші комахи. Краще їх тримати подалі від круп, борошна. У темному і сухому місці плоди зберігаються 2 роки.

Відразу вживати висушену шипшину не варто. Краще покласти її на тиждень в сухе темне місце, щоб відновилися смакові якості і хімічний склад.

Відео: збір і сушка шипшини на зиму

Ще більше цікавих та смачних рецептів ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua.

 

Як сушити шипшину в духовці, в електросушарці і природних умовах на зиму