Як виростити ранню картоплю

Як вирощувати ранню картоплю


Як виростити ранню картоплю - вирощування ранньої картоплі

 

Як виростити ранню картоплю

 

Весна — це час, коли на наших столах з’являється все більше свіжих фруктів і овочів, а головним продуктом в раціоні більшості жителів країни стає молода картопля. Старі запаси цього овоча, заготовлені на зиму, вже не мають гарний смак, тому питання як виростити ранню картоплю стає як ніколи актуальним. Про тонкощі подібного процесу ми розповімо в цій статті.

Загальні правила вирощування ранньої картоплі

В цілому, процеси вирощування ранніх, а також середньостиглих і пізніх різновидів овоча схожі між собою, але агротехніка ранньої картоплі має кілька тонкощів. Щоб отримати хороший врожай, потрібно дотримуватися певних правил:

 • посадковий матеріал обов’язково повинен пройти яровізацію, тобто, бульби слід підготувати до посадки шляхом проведення комплексу певних заходів. Яровізація також актуальна при висаджуванні середньостиглих і пізніх сортів, але у випадку з ранньою картоплею на таку підготовку потрібно витратити набагато більше часу;
 • як посадковий матеріал слід використовувати ранні сорти культури, причому в цьому питанні потрібно також враховувати кліматичні особливості місцевості;
 • хороший урожай можна отримати в тому випадку, якщо відбирати для посадки тільки великі і здорові бульби;
 • ранню картоплю потрібно своєчасно підгодовувати відповідними добривами;
 • терміни посадки також грають важливу роль;
 • висаджувати ранню картоплю слід досить щільно;
 • для отримання хорошого врожаю важливо не забувати про догляд за культурою.

Розглянемо докладніше тонкощі вирощування ранніх сортів картоплі:

Загальні правила вирощування ранньої картоплі

1. Перед тим як виростити ранню картоплю, потрібно провести яровізацію бульб. Ця процедура включає комплекс обов’язкових заходів, до яких відносяться: прогрівання посадкового матеріалу, пророщування бульб на світлі, відбір і калібрування овочів. Метою яровизації є отримання хорошого врожаю, а невиконання хоча б одного із зазначених етапів, що позначиться на кількості зібраної картоплі.

2. Щоб збільшити ймовірність отримання багатого врожаю, слід вирощувати розсаду ранньої картоплі в спеціальних торф’яних горщиках.

Читайте також: Як підвищити врожайність картоплі

3. При посадці ранньої картоплі важливо дотримуватися правильних термінів. Бульби рослини прийнято садити в землю в той час, коли настає період посіву ранніх зернових культур. Не варто забувати і про температуру ґрунту, на глибині посадки цей показник повинен становити не менше 3-4 ° С. Якщо висадити ранні сорти картоплі занадто пізно, це відіб’ється на кількості врожаю.

4. Посадковий матеріал повинен бути відібраний з особливою ретельністю. У землі добре проростуть тільки великі бульби з сильними, не обламаними паростками. До того ж, при заглибленні картоплі в грунт паростки повинні бути спрямовані догори. Якщо посадити яровізіровану культуру паростками вниз, сенс яровизації буде втрачено.

 вирощування ранньої картоплі

5. Густота посадки ранньої картоплі має важливе значення, адже від цього фактора також залежить кількість і якість майбутнього врожаю. Якщо говорити про промислові масштаби, то густота посадки повинна становити не менше 55 000 кущів на 1 га. При посадці ранніх сортів картоплі потрібно дотримуватися дистанції між рядами, рівну 0,6-0,7 м. У кожному ряду відстань між бульбами не повинна перевищувати 0,3 м. При достатній загущенності можна отримати приріст врожаю в 20%.

6. Коли паростки культури проб’ються крізь землю, за ними потрібно буде ретельно доглядати. Догляд включає в себе, перш за все, своєчасне і досить глибоке розпушування грунту навколо кущиків. Розпушування сприяє проникненню повітря до коріння рослин, а також підтримує сприятливий тепловий режим грунту. Раннє розпушування картоплі призводить до інтенсивного зростання і розвитку розсади. У процесі формування зеленої маси потрібно проводити подібну процедуру не менш 3-4 разів.

 

 

7. Багатий урожай ранньої картоплі можна отримати тільки в тому випадку, якщо виконувати всі заходи в комплексі.

Особливості вибору посадкового матеріалу

Ранній урожай картоплі

Ранній урожай картоплі можна отримати тільки в тому випадку, якщо правильно підібрати сорт культури. Серед популярних скоростиглих сортів можна виділити такі:

 • «Серпанок»;
 • «Імпала»;
 • «Каратоп»;
 • «Рання троянда»;
 • «Кобза»;
 • «Таловский 110».

Названі сорти відрізняються швидким формуванням бульб і раннім їх дозріванням. Але слід також розуміти, що навіть правильно підібраний сорт не завжди буде давати однаково хороші врожаї. Кількість зібраної картоплі буде залежати від кліматичних умов, внесених добрив, реакції на підживлення і багатьох інших факторів.

При вирощуванні ранньої картоплі потрібно звернути увагу не тільки на її сорт, але також на якість і розмір бульб. Відбираючи посадковий матеріал, важливо оцінювати його зовнішній вигляд, розмір, наявність пошкоджень. Для посадки картоплі годяться тільки здорові і великі бульби. Відбираючи їх на яровізацію, всі хворі і пошкоджені екземпляри потрібно усунути, на останньому матеріалі слід обламати всі паростки, довжина яких перевищує 2 см, потім бульби потрібно розсортувати за розміром і кожну групу відправити на яровізацію.

 Читайте також: Як пророщувати картоплю перед висадкою

Кращим матеріалом для посадки вважаються екземпляри вагою від 60 г до 80 г. Для бульб різного розміру потрібно вибирати різні ділянки землі, адже зростання та розвиток дрібної і великої картоплі буде відбуватися не з однаковою швидкістю.

Підготовка бульб картоплі до посадки. Світлове пророщування

Підготовка бульб картоплі до посадки. Світлове пророщування

Одним з обов’язкових етапів яровизації ранньої картоплі є пророщування бульб. Здійснювати подібний процес можна в спеціальних сітчастих ємкостях з перегородками, можна використовувати для подібних цілей плівкові мішки, а можна підібрати і будь-які інші зручні контейнери. Головне — під час пророщування посадкового матеріалу дотримуватися теплового і світлового режиму.

Від кількості світла залежить інтенсивність і правильність розвитку паростків на бульбах. При недоліку освітлення паростки сильно витягуються в довжину і виходять тонкими, під час закапування картоплі в землю такі пагони можуть зламатися. Якщо ж бульби отримають достатню кількість світла, то паростки будуть міцними, хоч і не надто довгими. Зате подібні пагони добре тримаються на бульбах і ризик їх пошкодження під час посадки практично відсутній. Оптимальна довжина паростків повинна становити від 1 до 1,5 см.

Читайте також: Вирощування картоплі під соломою

Правильно організоване освітлення впливає не тільки на довжину і товщину пагонів, а й на кількість вузлів, з яких згодом сформуються столони. Вважається, що для пророщування ранньої картоплі яскравість освітлення не повинна бути менше 600 люксів. При цьому світло в приміщенні, де знаходяться овочі, повинно бути розсіяним і м’яким, оскільки прямі сонячні промені можуть стати причиною здерев’яніння пагонів і погіршення якості врожаю.

Тривалість світлового дня також має важливе значення. Для кращого пророщування картоплі тривалість освітлення повинна бути не менше 10 годин на добу. Оскільки тільки за рахунок сонячних променів домогтися такого показника буде практично неможливо, слід використовувати штучне світло в якості доповнення до природного. Найкраще вибирати електричні лампи потужністю близько 60-75 Вт / м².

Оптимальною температурою повітря в приміщенні, де пророщується молода картопля, вважається показник в 13-15 ° С. Приблизно за 4-5 днів до запланованої дати посадки культури потрібно трохи загартувати бульби, знизивши температуру вдвічі.

Комбіноване пророщування картоплі

Комбіноване пророщування картоплі

Альтернативою світловому пророщуванню картоплі є так зване комбіноване пророщування. Воно здійснюється в кілька етапів:

 • Після того як на бульбах сформуються паростки, картоплю поміщають в ящики і вкривають одним з обраних матеріалів: соломою, торфом, тирсою, піском. Товщина такого шару повинна складати приблизно 5-7 см.
 • Покривний матеріал як слід зволожують і залишають бульби на 1-2 тижні.
 • Через зазначений час на картоплі з’являється коріння. Після цього бульби можна буде висаджувати в грунт. Процедуру посадки здійснюють вручну в заздалегідь підготовлені борозни.

Добриво для ранньої картоплі

Обробляти картоплю певними розчинами потрібно починати ще на етапі формування паростків. У процесі пророщування бульби слід зрошувати розчинами мікро — і макроелементів. В якості подібних речовин можуть виступати розчини мідного купоросу, сірчанокислого цинку, борної кислоти або марганцю.

Концентрація діючої речовини повинна становити 0,02-0,05%, кількість розчину на 100 кг картоплі рівно 5-6 л. Обприскувати бульби слід 1 раз в 7 днів. Разом з мікро — і макроелементами для поліпшення росту можна застосовувати спеціальні стимулятори: бурштинову кислоту, гетероауксин або гіберілін. Зрошення бульб стимулюючими речовинами краще проводити за кілька годин до посадки картоплі в грунт. Посадковий матеріал закопують в землю на глибину 10 см. Бажано, щоб температура ґрунту на цій глибині становила не менше 6 ° С.

Читайте також: Картоплесаджалка для мотоблока

Переймаючись питанням, як отримати хороший урожай ранньої картоплі, важливо розуміти всі тонкощі внесення добрив в грунт при вирощуванні культури.

Як вирощувати ранню картоплю

Розглянемо докладніше особливості даного процесу:

 • Ранні сорти картоплі схильні насичуватися добривами швидше середньостиглих і пізніх культур. У період з травня по червень рослини можуть витратити максимальну кількість поживних речовин, тому найзручніше використовувати в якості підгодівлі легкозасвоювані речовини швидкої дії.
 • Відмінним добривом для ранньої картоплі вважається перегній. Він забезпечує створення в ґрунті оптимального живильного середовища, хорошого теплового, водного та мікробіологічного балансу.
 • Перегній вносять в землю з урахуванням кліматичних особливостей місцевості. Наприклад, в північних широтах це прийнято робити навесні, оскільки гній виконує не тільки поживну, але і зігріваючу функцію. На півдні країни і в центральних її областях перегній вносять в грунт в осінні місяці.

Як виростити ранню картоплю відео

 • Для активного нарощування зеленої маси рання картопля потребує азотної підгодівлі, яку можна забезпечити за рахунок використання аміачної селітри. Але і захоплюватися азотними речовинами можна, оскільки надмірне нарощування бадилля призведе до погіршення розвитку кореневої системи і, як наслідок, зменшить кількість бульб.
 • Також необхідно підгодовувати картоплю фосфорними добривами, до яких можна віднести преципитат і суперфосфат. Ранні сорти картоплі потребують більшої кількості фосфорних речовин в порівнянні з пізніми культурами. На 100 кг овочів має припадати від 6 до 9 кг добрив.
 • При підгодовування ранньої картоплі перегноєм особлива потреба у використанні калійних речовин відпадає. Найчастіше калійні добрива не надають помітного ефекту на якість і кількість врожаю.
 • Сприятливо впливають на культуру і мінеральні речовини, представлені в швидкодіючих формах. Використовуючи мінерали, можна отримати хороший урожай в найкоротші терміни.

Відео: Вирощування ранньої картоплі

На цьому все, наша стаття «Як виростити ранню картоплю в домашніх умовах» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути рубрику нашого сайту город де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Впевнені у Вас все вийде! З вами був сайт xpert.com.ua, до нових зустрічей!

 

Як виростити ранню картоплю