Як зробити курятник — креслення та інструкції виготовлення з описом та фото

Курник своїми руками, як зробити власноруч


Як зробити курятник

 

Як зробити курятник - креслення та інструкції виготовлення з описом та фото

 

Як зробити курятник своїми руками: поради птахівників

У яких умовах кури краще ростуть і несуться? Правильно! В комфортних і гігієнічних, що забезпечують їм достатньо тепла і світла в зимовий час.

Для того, щоб кури добре неслися, їм потрібно створити оптимальні умови. При будівлі курятника своїми руками необхідно передбачити додаткове освітлення та опалення. Якщо не опалення, то хоча б надійне утеплення. Теплий курник зберігає корм, що витрачається на птахів і збільшує кількість яєць від курей-несучок.

Одночасно необхідно передбачити гарне провітрювання. Тобто віконниці (фіртки) повинні бути обов’язково. В іншому випадку влітку їм буде дуже жарко і їх продуктивність знизиться.

Додатково необхідно передбачити вигул, обгороджений сіткою. Сітка буде служити захистом від щурів і хижих птахів, які можуть полювати на курчат.

Чи складно побудувати курник своїми руками? Ні, для цього потрібно лише виконати всі вимоги по споруді таких приміщень.

Вимоги до розташування і огородження курятника

Фото курятника з вигулом з дрібної сітки

Фото курятника з вигулом з дрібної сітки

Кури — це насамперед птиці. Вони літають, тому потрібно передбачити мінімальну загородку. На них полюють бродячі собаки, щури, лисиці, тхори і куниці. Необхідно виключити проникнення в курятник цих тварин. Курник має захистити птицю від будь-яких гостей.

Надійний суцільний дерев’яний паркан або паркан з профнастилу — це найкращий варіант. Іншим підходящим варіантом є паркан із сітки, вздовж якої посаджена жива густа огорожа з високого чагарника. Така перешкода захистить курочок і від людей і від тварин.

Інша перевага високих чагарників вздовж місця утримання курей полягає в тому, що кури люблять копатися в тіні чагарнику в сонячну погоду. Кущі захищають їх і від сонця і від вітру.

Третя перевага наявності чагарників на території домашнього пташника полягає в тому, що серед торішнього листя створюються умови для розмноження комах і черв’яків, які доповнять раціон курей.

Сам курятник краще розташувати подалі від будинку і літніх будівель. Причина проста. Там де кури — там і курячий послід. Чим далі від житлових будівель — тим краще.

Отже — затінене, закрите від вітру та дощу місце — це те, що найбільше підійде вашим курочкам.

В якості курника, який можна побудувати своїми руками, підходить і старий сарай, який вже не використовується за призначенням.

Вимоги до мікроклімату в курятнику

Вимоги до освітлення

Яким повинне бути освітлення в курятнику? Агрономи кажуть, що нормальне освітлення в приміщенні, де утримуються птахи повинно бути не менше 8-10 годин на добу.

При забезпеченні світлового дня для курей тривалістю в 11-12 годин можна збільшити кількість яєць на 25-30%.

Особливо актуальним додаткове освітлення стає наприкінці осені (з листопада) і до середини весни (до березня).

Порада для початківців птахівників, які збираються самостійно зробити курятник: не пошкодуйте матеріалів на виготовлення нормального вікна для курника, що закривається зовні віконницями. Завдяки цьому вікну Ви зможете заощадити на електричному освітленні в зимовий час з коротким світловим днем.

Для освітлення курника застосовуються такі лампи:

 • Люмінісцентні, потужністю 40 Вт
 • Електричні лампи розжарювання (40 — 60 Вт)
 • Світлодіодні лампи
 • Енергозберігаючі лампи (потужність 15 Вт).

Одна лампочка розжарювання 60 Вт висвітлює 6 кв.м курятника. Висота розміщення лампочки — 2 метри від рівня підлоги. Це забезпечить нормальну освітленість (20 люкс).

Вимоги до температури в курятнику

Температура в курятнику не повинна опускатися нижче 15 градусів. При більш низькій температурі споживання корму у курей зростає, а здатність нести яйця падає.

Ця вимога стосується всіх звичайних порід курей. Для деяких порід допускається більш низька температура (наприклад для породи кокінхін або брама).

Щоб підтримувати нормальну температуру, необхідно:

 1. Для зимових курятників побудувати капітальні стіни товщиною не менше 15 — 20 см.
 2. Утеплити стіни зовні.
 3. Утеплити підлогу (якщо вона виконана з бетону). Або покласти дерев’яну підлогу.
 4. Виключити діри, щілини і щурячі ходи.
 5. Утеплити покрівлю курника.
 6. Провести герметизацію приміщення, що виключає протяги. Для провітрювання в денний час передбачити відкривання фіртки.
 7. Передбачити прилади для обігріву в морози.

Для обігріву курників можна використовувати один з наступних способів:

 1. Невеликі печі з димоходом, виведеним назовні. Слід зауважити, що це не найбезпечніший варіант.
 2. Електричні радіатори. Їх включають в морози або на ніч. І вимикають в решту часу.
 3. Обігрів тепловими інфрачервоними лампами. Інфрачервоні лампи для обігріву курника випромінюють м’яке і не яскраве світло, одночасно підсвічуючи приміщення.
 4. Обігрів піччю з водяним котлом і теном. У мороз такі печі топляться дровами. Гаряча вода від печі подається в радіатори опалення, які розташовуються уздовж стін курника. Додатково вода в такій печі може нагріватися теном 1,5 кВт. Наприклад, вдень піч працює на дровах, а вночі, коли дрова прогоріли включається тен.
 5. Обігрів тепло-вентилятором.

Обігрів курятника своїми руками на зиму — відео

Слід зазначити, що лампи для обігріву курника повинні бути встановлені поза зоною досяжності для птахів.

Вимоги до площі посадки птахів

Для забезпечення гарної віддачі бажано на 1 кв. метрі площі курятника розміщувати не більше 2 птахів. Якщо Ви будуєте своїми руками міні курятник, то його мінімальна площа не повинна бути менше трьох квадратних метрів.

Фото курятника для дачі на 5 - 8 курей

Фото курятника для дачі на 5 — 8 курей

Однак, чим більше курей, тим меншу площу можна передбачити для однієї курочки.

Відповідаючи на запитання, якими мають бути розміри курника на 20 курей, наведемо приклад з практики птахівників. Сарай 2,5 х 6 (= 15 кв.м). Добре уживаються 20 курей (19 несучок і 1 півень). Біля сараю є вольєр (3 х 3 м). Для виходу в загороду в стіні сараю передбачений льоток. Під час виведення курчат простір під сідалом відділяється пластиковою сіткою, де містяться місячні курчата.

Розміри курника на 10 курей можуть бути в два рази менше. Сарайчика шириною 2,5 метра і довжиною 3 метри буде достатньо.

Якщо площа двору дозволяє, то бажано передбачити для кожної курки в вигульному дворі близько 2-х кв. м вільної площі. Тобто площа вигульного двору для стада курей з 20 голів може становити від 10 до 40 кв. м.

 

 

Вимоги до конструкції курятника своїми руками

Будівництво курятника своїми руками починається з виконання простого ескізу з нанесенням основних розмірів. Цей крок охоронить вас від покупки зайвого матеріалу або від повторних поїздок в магазин за відсутніми комплектуючими.

Самий кращий варіант при будівництві курятника — це утеплений курник з вигулом, огородженою сіткою.

Стіни курника виконують з деревини або з таких будівельних матеріалів, як блоки або цегла. При цьому необхідно виключити різні незахищені отвори в стінах, через які можуть проникнути лисиці чи інші хижаки.

Для того, щоб хижаки, в тому числі і щури не змогли зробити підкоп в курятник, підлога повинна бути виконана з того ж дерева або бетону. Земляні або глиняні підлоги в курнику не бажані.

Для утеплення курника можна використовувати наступні варіанти:

 1. Зсередини і зовні стіни (і стеля) утеплюються скловатою.
 2. Поверх скловати стіни і стеля обшиваються ДСП.
 3. Додатково зовні стіни обшиваються пластиковими панелями.
 4. На підлозі курятника стелиться глибока підстилка з тирси і соломи.

Цей варіант дозволить підтримувати температуру в курнику з курми на рівні 10 градусів в холодну пору року. І тільки в сильні морози доведеться додатково підігрівати приміщення тепло-вентилятором або буржуйкою.

Якщо в курятнику встановлюється піч на дровах або буржуйка, то обов’язково необхідно передбачити бетонну підлогу навколо печі (відстань 1 м від легкозаймистих предметів).

Будівництво фундаменту і підлоги для курника

Будівництво курника починається з заливки фундаменту і виготовлення підлоги. Фундаменти для легкого літньо-осіннього курятника і для стаціонарного зимового відрізняються.

Фундамент зимового курника виконується більш глибоким (на глибину промерзання ґрунту). Одночасно він повинен витримати навантаження від зовнішніх стін і покрівлі. Зимовий курятник — це більш тепле і одночасно більш дороге спорудження. Тому він не повинен простоювати ні в яку пору року.

При виготовленні фундаменту по периметру курника викопується траншея і встановлюється дерев’яна опалубка, заглублена в землю на 10 см. Всередину опалубки буде заливатися бетон. Товщина фундаменту для зимового курятника дорівнює ширині стін.

Після монтування опалубки заливається бетон. Для того, щоб залитий фундамент набрав міцності його зверху закривають мішковиною на 3-4 дні.

Фундамент для легкого літнього-осіннього курника виконують полегшеним. Щоб створити опору для стін досить залити фундамент глибиною 30 см і шириною 10 см. Якщо для Вас актуальне питання про те, як зробити курятник своїми руками щоб це було дешевше, то можна обійтися і без фундаменту. Але в цьому випадку конструкція стін повинна бути легкою, наприклад, з дерев’яних дощок. Однак у цьому випадку довговічність дерев’яної споруди через зіткнення з землею і з вогкістю буде значно знижена.

І для зимового курника і для літнього необхідно передбачити захищену підлогу. Звичайна земляна в цьому випадку погано підходить. Для спорудження підлоги на глибину 20 см викопується яма. Дно ями засипається шаром щебеню (5-10 см) і заливається цементним розчином. Таке заливання не дозволить дрібним гризунам (щури, миші), а також хижакам побільше (лисиці, куниці) пробратися в курник з під землі.

Є ще один варіант. На дно і стіни зробленої ями розміщують сітку з дрібним осередком (оцинкована сітка з розміром осередку 12,5х12,5 мм). Зверху сітка засипається піском і заливається цементним розчином.

Зведення стін у курятнику

Стіни у курятнику виготовляються в залежності від його призначення.

Для літнього курника, розташованого на дачній ділянці стіни виготовляються з дощок товщиною від 20 до 30 мм. Якщо взимку там не потрібно тримати курей, то економічно доцільно виконувати стіни з міцніших матеріалів. Тому, якщо Ви розглядаєте варіант як зробити курник своїми руками з мінімальними витратами, придивіться до літніх конструкцій.

Будівництво курника на присадибній ділянці вирішує наступні проблеми:

 1. закрити птицю на час дощу і в холодні дні,
 2. захистити курей від хижаків у нічний час,
 3. курник на дачі дозволяє також заховати курей на час своєї відсутності (зазвичай це необхідно для тих, хто тримає курей на садовій ділянці і не може щодня наглядати за ними).

Стіни зимових курятників будують з міцніших матеріалів, таких як шлакоблок, цегла, черепашник або товстий брус.

Якщо ви вибрали варіант будівництва курятника з бруса, то послідовність зведення стін виглядає наступним чином:

 1. На фундамент настилається руберойд або інший ізолюючий матеріал, для того, щоб забезпечити гідроізоляцію і запобігти гниттю дерев’яних стін.
 2. Потім укладається перший вінець з бруса. Кінці брусів з’єднуються в половину.
 3. На перший вінець укладаються лаги (бруси перетином 100 х 150 мм). Їх укладають через кожні 50 — 60 см на ребро. Між лагами простір заповнюють утеплювачем (наприклад, скловолокно).
 4. Поверх першого вінця укладають всі наступні. Вони кріпляться один у одного за методом «шип — паз». Перед розміщенням наступних брусів поверх нижніх між ними рекомендується покласти утеплювач (наприклад, тонке полотно). У зимовий час така конструкція буде затримувати тепло в курятнику.
 5. Для кріплення брусів один з одним рекомендується використовувати нагелі, які являють собою дерев’яні стрижні. Ці стрижні забиваються в просвердлені в брусі отвори так, щоб стрижень пройшовши через верхній брус зайшов у нижній.
 6. Отвори під нагель виконуємо після укладання верхнього бруса на нижній. Відстані між нагелями 1 — 1,5 метра. Глибина отвору під нагель повинна бути такою, щоб нагель пройшов через верхній брус, через нижній і ще половину бруса, який знаходиться за нижнім. Тобто два з половиною бруса.
 7. При забиванні нагеля його втоплюють в брус на 3 — 4 см, щоб після усадки курника дерев’яний стрижень не вперся в верхній брус і не підняв його.
Скріплення стін курятника з бруса за допомогою дерев'яних стрижнів

Скріплення стін курятника з бруса за допомогою дерев’яних стрижнів

Висоту стін курятника бажано виконати не менше 190 см. Це буде зручно і птахам і вам при обслуговуванні ваших курочок.

У стінах необхідно передбачити можливість установки двох вентиляційних решіток із засувками. Бажано розмістити їх в різних кінцях пташника.

Облаштування даху курника своїми руками

Найпростіший дах для курника — односхилий. Але якщо Ви не полінуєтеся і виконаєте двухсхилий, то це дасть додаткові переваги:

 • По-перше, такий дах захищатиме птицю від перегріву і від переохолодження.
 • По-друге, такий дах допоможе зменшити витрати на обігрів курника в морозні дні.
 • По-третє, в отриманий простір між стелею і покрівлею можна складати інструменти, інвентар, підстилку (сіно, солома, тирса) і корми (зерно, комбікорм для курей-несучок або для бройлерів).
 • Ще одна перевага двосхилого даху перед односхилим або плоским полягає в тому, що на ній не затримується волога або сніг.

Процес споруди двосхилого даху будується наступним чином:

 1. Встановлюються і закріплюються до стін бруси крокви так, щоб кут нахилу до стін склав від 35 до 50 градусів.
 2. Потім на стіни укладаються дошки, які будуть виконувати роль стелі.
 3. Зверху дошки стелі покривають утеплювачем і зашивають тонкими плитами ДСП. Як утеплювач можна використовувати недорогий керамзит або вугільний шлак.
 4. Потім поверх крокв укладають і кріплять шифер або інший покрівельний матеріал.

Внутрішнє облаштування курника

Пристрій курника всередині передбачає виготовлення і установку сідала і годівниць. Курник для несучок повинен мати гнізда для птахів.

Виготовлення та розміщення сідала в курнику

Фото сідала в невеликому курнику на 20 курей

Фото сідала в невеликому курнику на 20 курей

При облаштуванні курятника для виготовлення сідала використовують довгі жердини діаметром від 4 до 6 см. Розташовують їх біля протилежної від входу стіни.

Для великих порід сідала розміщують на рівні близько 0,7 м від підлоги. Для звичайних порід їх розміщують в два рівня на висоті до 1,2 м від підлоги. Для того, щоб кури не заважали один одному необхідно передбачити по 50 см довжини сідала на кожну птицю.

Якщо в одній площині закріплюються кілька жердин, то відстань між ними повинна становити не менше 40 см.

Виготовлення та розміщення гнізд для курей

Фото гнізд для курей-несучок

Фото гнізд для курей-несучок

Пристрій курятника для несучок передбачає виготовлення гнізд і кріплення їх на несучій стіні. При облаштуванні гнізд для несучок бажано дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Кількість гнізд в курнику розраховується виходячи з одного гнізда на 5 курей-несучок. Розміри гнізда роблять під курку.
 2. Ширина гнізда становить 30 см.
 3. Глибину гнізда для несучки можна зробити 40 — 50 см.
 4. Висота гнізда до 35 см.
 5. Гнізда можна об’єднати в один ряд і повісити на темну затишну стіну на висоті близько 50 см.
 6. Вхід в гніздо повинен бути широким: близько 25 см шириною і висотою. Причому вхід повинен бути піднятий від підлоги гнізда на 5 см (свого роду поріжок). Такий поріг охоронить яйця від скочування в курник.
 7. Перед входом в гніздо слід прикріпити полицю для зльоту.
 8. Дах гнізда бажано зробити похилій. Це не дозволить птахам сідати на неї і бруднити послідом. Кут нахилу — 45 градусів.
 9. На підлогу гнізда слід покласти солому або сіно.
 10. У готове гніздо слід покласти манок (муляж) з крейди у формі яйця або яєчко. Це приверне квочку для кладки яєць. У таких гніздах кури несуться охочіше.

Порада 1: Щоб кури не гадили і не ночували в гніздах не ставте їх на підлогу. Гнізда повинні бути прибиті до самої стіні на висоті вище 40 см. На ніч гнізда можна закривати, так як вночі кури не несуться.
Порада 2: Для залучення курок до нового гнізда в нього в якості приманки птахівники радять покласти пластмасове яйце від кіндер-сюрпризу, виточений дерев’яний муляж, купований муляж у вигляді яйця або саморобний з щільного білого пінопласту.

Виготовлення та розміщення годівниць у курятнику

Для того, щоб закінчити будівництво курятника, залишилося підібрати і встановити годівниці для курей.

Зупинимося коротенько, які види годівниць потрібно виготовити або купити:

 1. Для годівлі курей сухим кормом (комбікорм, зерно) знадобиться довга дерев’яна годівниця, яку можна виготовити своїми руками. Вона являє собою довгий вузький ящик з розмірами 10 х 10 х 80 см. в цю ж годівницю додають мінеральні добавки (крейда або вапняк), дрібні камінчики і мушлі.
 2. Для вологих кормів необхідно встановити пластикові (або металеві) ємкості. Обслуговувати годівниці з такого матеріалу легше, ніж з дерева.
 3. Третім видом годівниць, які теж можуть стати в нагоді в курнику є мітки з тонкого дроту. Вони призначені для зеленої трави.

Курятник фото

Дерев'яний курник на 5 - 6 курей з вигулом з сітки

Дерев’яний курник на 5 — 6 курей з вигулом з сітки

Нижче представлений більш просторий курник, в якому кури надійно захищені від хижих звірів і мають вигул, обгороджений дрібною сіткою.

Фото літнього курятника для утримання 10 курей і одного півня

Фото літнього курятника для утримання 10 курей і одного півня

На наступному фото представлені кілька маленьких курятників, які дуже гарно вписалися в дизайн присадибного двору.

Курники можуть виглядати дуже оригінально - головне проявити фантазію

І ще кілька варіантів дерев’яних курників.

Простий дерев'яний курятник своїми руками

Простий дерев’яний курятник своїми руками

Курник своїми руками, як зробити

Дерев’яний курник з навісом з профнастилу (або шиферу)

Дерев'яний курник з навісом з профнастилу (або шиферу)

А тут представлено фото великої загороди на 200 курей, легко виготовленого самостійно. Він підходить для утримання птахів влітку і в теплі місяці осені.

Загін для літнього утримання великого стада курей
Виходячи з цих рекомендацій, ви зможете самостійно зробити курятник своїми руками. Правильно його облаштувати і ваші кури будуть добре себе почувати. Несучість буде рівномірною протягом року і птах не завдасть вам зайвого клопоту й турбот.

На цьому все ми сподіваємося, що Ви зрозуміли як зробити курятник своїми руками. Читайте наш сайт xpert.com.ua і не знайте турбот та проблем

 

Як зробити курятник - креслення та інструкції виготовлення з описом та фото