Як вирощувати виноград у теплиці — особливості посадки та догляду за виноградом

Вирощування винограду у теплиці як бізнес


Так як виноград - теплолюбна рослина, його можна вирощувати у теплиці.

 

Як вирощувати виноград у теплиці - особливості посадки та догляду за виноградом

 

Як вирощувати виноград у теплицях — з чого почати

У яких випадках найбільш доцільно вирощувати виноград у теплиці? Звичайно ж, в тому випадку, якщо клімат у вашому регіоні не відповідає умовам вирощування у відкритому ґрунті. А ще вирощування тепличного винограду використовують для одержання врожаю в ранні терміни. Але не подумайте, що це не зажадає від Вас особливих умінь, знань і старань. Як вирощувати виноград у теплиці?  Даний процес буде приносити гарні результати лише тоді, коли Ви не пошкодуєте своїх сил і часу, витрачених на догляд за виноградом. Але повірте, що результат вартий витрачених зусиль і, можливо, перевершить всі ваші очікування.

Підготовка теплиці для вирощування винограду

Хочеться відзначити, що виноградна лоза може бути висаджена і в самій теплиці, і за її межами.

Головне, на що необхідно звернути при цьому увагу, — це розташування головного стебла. Він обов’язково повинен знаходитися в тепличній зоні. Для цього в нижній частині стіни проробляється отвір.

Як вирощувати виноград у теплиці. Схема посадки виноградних кущів.

Схема посадки виноградних кущів.

Що стосується ґрунту, то його температура повинна бути на порядок вище, ніж у відкритому ґрунті. Досягається таке підвищення за допомогою штучного обігріву. Ще одна умова, що стосується ґрунту в теплиці, — її рихлість. Щоб домогтися потрібної консистенції, можна використовувати суміш у таких пропорціях:

 • 3 частини торфу;
 • 7 частин суглинистого ґрунту;
 • 2 частини піску;
 • товчена крейда в кількості 90 г на кожні два 10-літрові відра ґрунту;
 • мінеральні добрива.

Найкраще викопати досить глибоку канаву і висипати туди вищеописану суміш. Такий спосіб буде допомагати виноградній лозі розвивати важливі для неї коріння (глибинні).

Читайте також: Вирощування кропу у теплиці

У приміщенні теплиці потрібно натягнути дріт. Відстань між сусідніми дротяними лініями повинна відповідати 20 сантиметрам. Дріт, розташований на самому верху, повинен бути в 40 сантиметрах від конька. Відстань від стін до дроту — близько півметра. Таке розташування не дозволить рослині отримати опіки.

Сорти винограду для тепличного вирощування та строки посадки

Найбільш популярними для вирощування в теплиці вважаються ранні сорти винограду. З них найчастіше використовуються такі, як:

 • арочний;
 • болгарія;
 • захват;
 • чауш;
 • родзинка;
 • красуня;
 • мадлен;
 • лія;
 • прометей;
 • аркадія та інші.
Схема формування виноградного куща фото.

Схема формування виноградного куща.

Що стосується розташування виноградних лоз в теплиці для подальшого вирощування, то найбільш оптимальним варіантом вважається наступний варіант. Це ряди вздовж бічних стін, відступ від яких потрібно робити на відстань від 50 до 80 сантиметрів. Проміжок між сусідніми саджанцями повинен становити не менше ніж один м.

 

 

Якщо ваш виноград був вирощений в горщику, то його висадка в теплицю може проводитися практично в будь-який період, найкращими вважаються листопад і грудень. У цей же період часу виконується і перша обрізка. Виростити гарний урожай вам допоможуть наступні корисні поради.

Вирощування винограду, точніше його висадка, проводиться за такою технологією. Спочатку готується яма, діаметр якої дозволить з легкістю розмістити в ній кореневу систему виноградної лози. У тому випадку коли виноград вирощувався в горщику, то все коріння потрібно розправити по периметру ями. Тепер, коли виноградна лоза розміщена в ямі, вона засипається ґрунтом і поливається водою в досить великій кількості.

У невеликій за розміром теплиці лозу найкраще висадити подалі від входу або в дальньому кутку і розташовувати уздовж периметра парника. Не забудьте, що плодоносні пагони повинні мати вертикальне положення. Після 15 травня з’являється необхідність затінити дах теплиці.

Догляд за виноградною лозою в теплиці

Одним з головних умов, що сприяють гарному росту винограду, є температурний режим. Дуже важливо враховувати різницю температури в денний і нічний час на відкритому повітрі. Технологія вирощування передбачає наступну схему підтримки температури.

 1. Після висадки температура має відповідати 14 градусам вдень і 10 вночі. У той період, коли відбувається розпускання бруньок, денний температурний режим повинен відповідати 26 градусам, а нічний — 16. Наступний період — 30 і 20 градусів відповідно. Що стосується ґрунту, то його температурний режим повинен підтримуватися в районі 25 градусів. Це досягається використанням спеціальної вентиляційної системи.
 2. Крім підтримки потрібної температури, потрібний і інший догляд, щоб виростити виноград в теплиці. Час від часу потрібно видаляти непотрібні пагони або виконувати їм прищеплення. Цим самим ви забезпечите лозі оптимальний варіант навантаження. Неодноразово виконуйте пасинкування і струшування дротяних ниток, необхідне для більш легкого запилення.
 3. Проріджування грон теж входить в список робіт по догляду за виноградом в теплиці. Робити це краще тоді, коли розмір плодів досягне діаметру горошин.
Схема посадки саджанця винограду - фото.

Схема посадки саджанця винограду.

Якщо говорити про період спокою, то його забезпечують на два місяці. Температурний режим для цього періоду встановлюється приблизно в 5 градусів.

Тепер про необхідну підгодівлю винограду. Кожні 14 днів після початку зростання виноградній лозі потрібно підживлення у вигляді калію. У момент цвітіння можна підгодівлю робити рідше. Після зміни кольору плодів підгодівлю необхідно припинити. Якщо вам здається, що ваш виноград росте дуже повільно, то можна використовувати мінеральні добрива.

Правила та особливості поливу винограду

Схема розвитку виноградного куща - фото.

Схема розвитку виноградного куща.

Якщо порівнювати процес поливу тепличного винограду і рослин, розташованих у відкритому ґрунті, то різниця буде досить істотною.

Ось кілька основних правил, що стосуються поливу тепличного винограду:

 • Березень — місяць, в який ґрунт просочується водою.
 • Такий полив повторюється з проміжком в один тиждень.
 • Далі, використовуючи компост, необхідно провести процедуру мульчування.
 • При настанні спекотної погоди виноград поливається не рідше ніж кожні 9 днів.
 • Лоза, розташована за межами теплиці, поливається тільки при сухій погоді.
 • Після того як на виноградній лозі з’являться ягоди, полив необхідно зменшити, так як можна сильно перезволожити ґрунт, що в цей період небажано. Сильне зволоження може відбитися на якості ягід.
 • При зміні кольору плодів полив стає ще рідше.
 • Вечірній час не підходить для зволоження ґрунту.
 • Вночі потрібно відкривати вентиляцію приблизно сантиметра на 4 з боку вітру.

Обрізка виноградної лози та можливі хвороби

Щоб виростити виноград, потрібно знати деякі нюанси, що стосуються правильної обрізки та профілактики захворювань. Про це і піде мова далі.

Бізнес на вирощуванні винограду в теплицях.

Схема впливу на теплицю з виноградом ззовні.

Після первинної обрізки краще не чіпати стебла деякий час. Найбільш підходящим періодом буде той, коли висота стебла досягне 3-х метрів і він пустить бічні пагони. Саме їх на початку літа необхідно обрізати, залишивши 5 листків. Підв’язка пагонів і стебла до дроту здійснюється таким чином, щоб зростання винограду в теплиці нічим не обмежувалося. Після настання зими і падіння листя довжину лози зменшують приблизно на дві третіх частини.

Останні дні березня — це період, коли потрібно стежити за вільним зростанням винограду. У літній період, коли зростання відбувається особливо швидко, обрізаються два стебла бокового характеру, залишаючи два листочки, розташованих вище, ніж суцвіття (якщо є грона). Гілки які не плодоносять теж обрізаються після того, як на них вже є 5 листків. У грудні виконується обрізка бічного листя.

 • Що стосується хвороб винограду, то при своєчасній профілактиці ви можете легко уникнути цієї проблеми. Хочеться відзначити, що більш тепличний виноград хворіє набагато частіше, розташованого у відкритому ґрунті.
 • Одним із способів боротьби з хворобами винограду є здирання старої кори зі стебел та їх подальше спалювання.
 • На початку зими потрібно провести обробку стебел винограду за допомогою розчину дьогтю. А при перших ознаках таких хвороб винограду, як «білокрилка» або «павутинний кліщ», лоза обробляється за допомогою карбофоса або кельтана.

Відео: Виноград у теплиці технологія вирощування

І на закінчення декілька слів про запилення виноградних суцвіть. Робиться це так. Або наноситься різкий удар по стеблу (робити це треба після полудня), або проводиться постукування по квіткам долонею. Тим самим ви перенесете пилок на маточки.

Тепер ви знайомі з основними нюансами по вирощуванню тепличного врожаю і можете розраховувати на багатий урожай. Читайте нашу рубрику теплиці, в якій Ви знайдете багато цікавої інформації про вирощування.

 

Як вирощувати виноград у теплиці - особливості посадки та догляду за виноградом