Правила зберігання насіння зернових культур та овочів

Як зберігати насіння правильно до наступного року в домашніх умовах


Зберігання насіння, як зберігати насіння правильно

 

Правила зберігання насіння зернових культур та овочів

 

Зберігання насіння є дуже давнім заняттям. Раніше садівники вважали, що насіння рослин просто безцінне. Головна причина в зборі та зберіганні насіння в тому, щоб зберегти рослину і виростити нову на наступний рік. Сьогодні цим заняттям стали захоплюватися все більше людей, оскільки багато хто хоче вживати продукцію власного виробництва.

Термін зберігання насіння в домашніх умовах

Для зберігання обирають тільки найкращі рослини, бажано, щоб вони були стійкі до хвороб і володіли приємним ароматом і відмінною продуктивністю. Розберемо терміни зберігання залежно від культури рослини:

 • Помідори, капуста, буряк, редис, ріпа — 4 роки
 • Кабачок, огірки — 5 років
 • Салат, морква, перець болгарський, баклажани — 3 роки
 • Кукурудза, горох, боби, квасоля — 5 років
 • Кріп, ревінь, петрушка — 2 роки.

Температура зберігання насіння

Найкращою температурою вважається помірна, приблизно 14 градусів, без перепадів, з вологістю повітря не більше 50%, з неповним надходженням повітря. Насіння не рекомендується прибирати в зимовий сезон в холодне житло. Так як при довгому часі зберігання у вогкості і холоді насіння при температурах з мінусом просто загине. Якщо ж насіння сухе, то можна провести його заморозку при температурі мінус 15 градусів, воно відмінно збереже життєздатність. Однак його зберігання в такому вигляді все ж небажано, так як насіння може впасти в стан глибокого спокою і під час пророщування може не зійти. Необхідно попередньо розбудити його, наприклад, прогріванням.

Вдома не слід зберігати насіння на кухні, так як в ній сильні перепади вологості. У дверцятах холодильника йому теж не місце, при відкриванні вони отримуватимуть приплив теплого повітря, і на ньому буде утворюватися волога. Найкраще для зберігання підходять житлові кімнати. При правильній роботі опалення, повітря в кімнаті буде сухим і насіння зможе прекрасно висохнути. Головне не допускати опущення вологості, інакше насіння швидко постаріє і втрате схожість.

 

 

Фахівці радять прибирати насіння в нижню полицю шафи для білизни, або ж в письмовий стіл. Паперові пакетики, в яких зберігається насіння, потрібно упакувати в поліетилен або фольгу, тим самим обмежуючи надходження повітря і запобігаючи висиханню. Важливо пам’ятати, що перед планованим посівом насіння обов’язково підготовляються. Його прибирають в пакетики з поліетилену і занурюють в гарячу воду на деякий час, але не менше як на 25 хвилин. Якщо насіння зберігалося в холодильнику, то його дістають з нього за місяць до здійснення посіву і залишають при температурі від 25 до 35 градусів.

Зберігання насіння квітів

Зберігання насіння квітів на наступний рік

На кожному пакетику з насінням потрібно написати назву сорту і рік, в якому вони були упаковані, це дозволить значно полегшити свою працю на наступний рік. Головні поради щодо зберігання:

 • насіння календули відмінно збираються відразу в пакетик з паперу;
 • насіння льону можна легко зібрати в ємкість;
 • насіння агератума збирають за три рази;
 • перед зберіганням важливо переконатися, що насіння дійсно сухе, в іншому випадку воно може згнити або покритися пліснявою при зберіганні;
 • насіння потрібно покласти в мало освітлюване, прохолодне й сухе місце;
 • ідеальним часом для посадки вважається наступний рік, бажано не зберігати насіння довше цього терміну.

У загальному цілому правила зберігання для всього насіння квітів одне й те ж. Найголовніше, щоб були створені умови, що не дають їм можливості відволожитися. Тут допоможуть скляні або жерстяні контейнери. Можна самостійно виконати мішечки з тканини. Виключіть спекотні температурні умови. Всі знають, що в сухому насінні відбуваються процеси обміну речовин, і воно починає дихати. Швидкість їх залежить від самого Як зберігати насіннязберігання. Оскільки тривалість життя насіння різна для кожного сорту рослин. Якщо насіння будуть зберігатися довго, то у них зменшитися виживаність одержуваних у результаті рослин.

Доведений факт, що набагато більше утримує схожість те насіння, яке зріло і збиралося в суху погоду. А прибирати на зберігання необхідно тільки добре просушене насіння. Величезне значення також має вологість повітря, і температурний режим в сухому і прохолодному приміщенні, яке повинно становити не більше 10 градусів. Крім того, якщо прибрати насіння в нижню полицю холодильника при його температурі +5 градусів, і вологості 40% схожість насіння буде збережена на більш тривалий час. Потрібно в обов’язковому порядку постійно стежити за вологістю і оглядати насіння. Якщо потрібно, то насіння можна досушувати.

Зберігання насіння може перетворитися на справжнє захоплення, яке дозволить з користю проводити час. Також можна багато чого довідатися з відповідної літератури.

Відео: Терміни зберігання насіння в домашніх умовах

Сподіваємося наша стаття «Зберігання насіння, як зберігати насіння правильно» була корисна Вам. Залишайтеся з нашим сайтом, у нас ще багато цікавого!

Читайте також:

 

Правила зберігання насіння зернових культур та овочів