Зберігання яблук на зиму в домашніх умовах: як зберігати яблука свіжими аж до весни

Як зберігати яблука взимку в підвалі та погребі


Зберігання яблук на зиму в домашніх умовах

 

Зберігання яблук на зиму в домашніх умовах: як зберігати яблука свіжими аж до весни

 

При правильному зберіганні яблука здатні пролежати в підвалі досить довго, на відміну від більшості фруктів. Вони залишаються свіжими і ароматними навіть після декількох місяців з моменту збору врожаю. Для зберігання яблук на зиму підвал або погріб потрібно відповідним чином облаштувати. Крім того, продовжити термін зберігання яблук допоможуть правильно вибрані умови: вологість і температура. Звичайний дачний погріб, при його правильній організації може стати справжньою «скарбницею», яка цілу зиму буде постачати вас соковитими фруктами.

Збирання яблук перед зберіганням взимку

Яблука дуже чутливі до будь-яких механічних пошкоджень. Тому для того щоб плоди можна було зберігати довго, збирати їх з дерева потрібно вкрай обережно:

1. Зриваємо разом з плодоніжкою. Кожен фрукт збираємо з гілки разом з тонкою плодоніжкою, намагаючись при цьому не обломити гілочки. Якщо плодоніжку видалити, зберігати таке яблуко буде значно складніше, оскільки через ранку проникнуть бактерії і грибки. У першу чергу потрібно збирати яблука, які висять низько, а вже потім добиратися до верхівки.

Зривати плоди з гілки потрібно разом з плодоніжкою.

Зривати плоди з гілки потрібно разом з плодоніжкою

2. Бережімо шкірку. Слідкуйте за тим, щоб при зборі не подряпати плоди нігтями і не залишити на них вм’ятин.

3. Не обтираємо плоди. Протираючи яблука руками або тканиною, ми знімаємо з шкірки тонкий восковий наліт, який захищає плоди від хвороб.

4. Яблуню не трясемо. Якщо є можливість дістати до кожного яблука, не потрібно трясти дерево, в надії, що фрукти попадають, і їх буде простіше збирати.

Кидати яблука не можна - побиті швидко почнуть псуватися.

Кидати яблука не можна — побиті швидко почнуть псуватися

5. Не кидайте яблука в корзину або відро. Побиті місця відразу починають псуватися.

6. Складаючи яблука в контейнери або ящики — оберніть кожен плід папером.

7. Опалі з дерева плоди збирайте в окремий контейнер. Навіть якщо вони виглядають добре і ще не почали псуватися, мікроорганізми з ґрунту могли на них вже потрапити. Тому ці яблука потрібно переробити або з’їсти в першу чергу. Так само чинимо з плодами, що мають червоточини.

Вибирайте для збирання врожаю суху і прохолодну погоду. Важливо не допустити перезрівання плодів. У кожного сорту свій період дозрівання. Перестиглі фрукти зберігати не варто. Якщо яблуко стало «ватним», тріснуло, пом’ялося або почало підгнивати — воно годиться тільки для переробки. У погріб такий плід спускати не можна.

Відео: Як зберігати яблука на зиму в ящиках

Найкраще для тривалого зберігання підходять пізньостиглі сорти. При зборі такі яблука, як правило, жорсткі і кислі. Однак у процесі лежання взимку в погребі чи підвалі плоди дозрівають, стають солодкими і дуже смачними. Вся справа в тому, що у ранньостиглих літніх сортів тонка й м’яка шкірка, яка швидко пошкоджується і не захищає плід належним чином. Шкірка у пізніх сортів більш щільна. Тому лежать вони краще і від хвороб страждають набагато менше.

 

 

Ранні і середньо стиглі яблука можуть пролежати в погребі максимум пару місяців. Температура при цьому повинна бути мінімальною — близько 0 градусів. Для пізньостиглих сортів характерні більш тривалі терміни зберігання — до 7 місяців. Стовпчик термометра в цьому випадку може підніматися до + 4 градусів.

Різні сорти слід зберігати в різній тарі. Одне літнє яблуко, покладене разом із зимовими, зіпсується першим. А за ним піде і весь інший ящик.

Особливості зберігання яблук взимку

Льох є найкращим місцем для зберігання яблучок. Для хорошої лежання плодам потрібно створити відповідні умови, а також підготувати ящики або контейнери. Взимку в погребі вони будуть дозрівати і доходити до кондиції.

Особливість зберігання цих фруктів полягає в тому, що при лежанні плоди виділяють етилен. Це газоподібна речовина сприяє дозріванню як самих яблук, так і інших овочів, що зберігаються з ними в одному погребі. Так, наприклад, картопля починає передчасно проростати. Тому зберігати яблука найкраще в окремому приміщенні. Якщо такої можливості немає, бажано зробити в погребі кілька відсіків.

З цього ж властивості випливає необхідність сортувати плоди за розміром. Чим крупніше яблуко, тим швидше в ньому відбуваються біологічні процеси, і тим більше етилену воно виділяє. Тому краще закладати на зберігання дрібні і середні плоди.

Зберігання яблук в ящиках

Зберігання яблук в ящиках

Другою особливістю яблук є те, що при тривалому зберіганні вони здатні вбирати сильні запахи, що також відбивається на їхньому смаку. Від вищезгаданого картоплі яблука набираються не надто приємною «крахмалистости», а от від часнику можуть набратися специфічного аромату. Це ще один аргумент на користь зберігання яблук в окремому приміщенні.

Перш ніж закладати урожай в льох, потрібно підготувати саме приміщення і тару. Стіни можна побілити вапном, а ящики і стелажі обробити дезінфікуючими речовинами.

Ідеальною температурою для зберігання яблук вважається -1 — +3 градуси. При такій температурі виділення етилену буде мінімальним, і врожай пролежить максимально довго. Вологість в межах 85-95%. Високий показник вмісту вологи в повітрі вбереже яблука від сморщивания і висихання.

Льох для зберігання яблучок повинен мати хорошу вентиляцію приточування. Циркуляція повітря необхідна для зниження концентрації етилену.

Приміщення має бути добре захищене від грунтових вод, також варто подбати про гідроізоляцію стін і перекриттів. Для підтримки стабільної температури взимку підвал потрібно добре утеплити.

Способи зберігання яблук в домашніх умовах

Способів зберігання яблук існує безліч. Кожен садівник з роками виробляє свою технологію, що дозволяє в умовах саме його погребу зберегти врожай найкраще.

Наведемо найбільш популярні способи:

Розкладаємо плоди на стелажах. Стелажі попередньо потрібно просушити і застелити папером або мішковиною. Чудово, якщо у Вас є стелажі із ящиками, які висуваються. Складати яблука потрібно в один ряд, плодоніжками вгору, залишаючи між ними невеликі проміжки. Таке зберігання зручне і дозволяє бачити стан всього врожаю.

Стелажі для фруктів і овочів з висувними ящиками.

Стелажі для фруктів і овочів з висувними ящиками

Використовуємо овочеві ящики. Звичайні дерев’яні решітчасті ящики підходять і для яблук. Дно контейнера потрібно простелити папером або тканиною, щоб зробити поверхню м’якше. Якщо складаєте яблука в кілька рядів, стежте, щоб верхні плоди не подряпалися об плодоніжки нижніх. Видаляти плодоніжки не рекомендується, так як це загрожує виникненням грибкових захворювань. Між шарами також можна прокласти тканину або папір. Не робіть занадто багато яблучних рядів в одному ящику, так як в цьому випадку верхні ряди будуть тиснути своєю масою на нижні, і ті, у свою чергу, можуть пом’яти і почати псуватися. Не забудьте підписати сорту.

У картонних коробках. Сенс приблизно такий же, як і у випадку з дерев’яними ящиками. Вибирайте коробки з щільного картону. На кожній коробці можна також підписати маркером, який сорт яблук в ній лежить.

Загортаємо в папір. Для цієї мети можна використовувати рулонні паперові рушники. Кожне яблучко потрібно обернути в декілька шарів і вже в такому вигляді складати на зберігання в ящики. Папір є додатковою теплоізоляцією, вбирає зайву вологу і не дозволяє плодам стикатися. Якщо в погребі вологість невисока, іноді рекомендують змащувати папір будь-яким маслом без запаху. Проте варто враховувати, що поверхня яблук в цьому випадку буде жирна.

Кожен фрукт загортаємо в папір

Кожен фрукт загортаємо в папір

Пересипаємо тирсою. Тирса повинні бути з листяних порід деревини. Як правило, для зберігання овочів рекомендують використовувати хвойну стружку. Але яблука, як уже було сказано вище, здатні вбирати в себе сторонні запахи.

Закопуємо в пісок. Пісок для цих цілей варто брати практично сухий, попередньо його варто просіяти і прожарити для знезараження. На дно ящика пісок насипається шаром в 10 см, і укладається перший шар яблук. Між плодами повинні залишатися невеликі проміжки. Після цього перший шар повністю засипається піском і поверх укладається другий. Цей спосіб зберігання, як і два попередніх хороший при невеликих обсягах врожаю.

Зберігаємо в поліетиленових мішках. Для цього способу нам знадобляться невеликі целофанові пакети. Яблука фасуються в них по 1-2 кілограми. Пакети зав’язуються і розкладаються на стелажах на зберігання.

Додаткова обробка яблук перед зберіганням

Щоб зберегти яблука від гнилі та хвороб, деякі садівники перед закладкою в погріб обробляють поверхню фруктів різними розчинами. Така обробка дозволяє плодам зберігатися довше, однак, перед вживанням фрукти потрібно буде дуже ретельно мити з милом. Спеціальні розчини для обробки овочів можна придбати в магазині, або скористатися одним з таких варіантів:

  • Змочіть м’яку ганчірочку в гліцерині і обережно протріть кожен фрукт.
  • Опустіть плоди в 4-відсотковий розчин хлористого кальцію і потримайте там протягом хвилини. Після цього просушіть.
  • Розчиніть в спирті 100 г прополісу. Занурюйте туди яблука на кілька секунд.
  • Розведіть неміцний розчин марганцівки і обробіть їм яблука.

Користуватися чи ні додатковою обробкою плодів, кожен садівник вирішує для себе сам. Деякі речовини цілком нешкідливі, а деякі можуть завдати шкоди організму. Тому будьте уважні.

Варто зауважити, що добитися ідеальних умов, які дотримуються при промисловому зберіганні яблук, в реаліях домашнього погребу не завжди просто. Однак, дотримуючись вищеперелічених правил, Ви зможете зберегти більшу частину врожаю цих чудових фруктів.

Як зберігати яблука домашніх умовах

На цьому все сподіваємося Ви зрозуміли як зберігати зимою яблука в погребі або підвалі. Залишайтеся з нашим сайтом Сільське господарство і садівництво і не-знайте турбот.

Читайте також:

 

Зберігання яблук на зиму в домашніх умовах: як зберігати яблука свіжими аж до весни